sabahın körü

 1. 1
  sabah insan olsa misal aynaya baksa sabahın kendisinin bile kendisini göremeyeceği kadar -yeni uyandığı için olabilir- erken saatler. "karanlık" değil aslında ama atalarımız tarafından kızgınlıktan olabilir "bu saatte uyanılır mı" anlamında "kör" olarak betimlenmiş saatler. yani deyimin sabaha dair olumsuz bir anlamı var.
  #10336 krizalit kristalin | 1 yıl önce
   
 2. 2
  ilk fırın arabası ya da mahallenin sarhoş godomanı bmwsi ile bozar sessizliği. kel kör kirpi tamamlar, yeltendiği duvar dibi enginliği. sabah namazı kılmış ninelerin iç çekişleri yiter ilk önce, ardından sevişen çiftlerin üfledikleri duman kaybolur, tendeki ışık miktarına binaen... sözlüklerdeki cinsel içerikli entariler yerini uykusuzluk problemi çeken depresiflerin isyankarlığına bırakır. bir de alarmın gazabına uğrayan metrobüsçü öğrencilerin gündem takibine. bu günlerde biraz uykusuzum.
  #84196 rollinfloyd | 4 hafta önce
   
 3. 3
  Kisiden kisiye gore degisir, kimine gore sabah 4 dur kimine gore 8 dir.

  Rahmetli dedemi hatirlatir bana sabahin koru... bayram seyran vesilesiyle toplandigimiz zamanlarda, balik istifi yerde uyurduk. Biz erkek nesli salonda olurduk genellikle, babam, dayim, kuzenler, kim varsa yatardi koyun koyuna. Herkesler bir arada olunca tabi sohbet uzardi, gece 2-3 den once uyunmazdi. Sabah namaza kalkan dedem, namaz sonradi cayi demler, kendi kahvaltisini yapar saati 7 zor ederdi, sonra ilk is salona dalardi. Bir yandan ayagiyla bizi durtuklerken bir yandan “sabahin koru oldu hala uyuyorsunuz, kalkin hadi” derdi.

  Sabah korleri dedemi hatirlatir, ondanmidir bilmem bide huzur verir. Sessizdir, issizdir, sadece senindir sabahin koru.
  #84198 11001 | 4 hafta önce
   
 4. 4
  Sabahın henüz gözünü açmadığı, dünyayı göremediği saatler..
  #84217 Bugun de guzel gecsin | 4 hafta önce
   
 5. 5
  kargaların kahvaltı yaptığı saat.

  (bkz: karga bokunu yemeden)
  #84218 Keltox | 4 hafta önce
   
 6. 6
  insanların uyku düzenlerine göre değişir aslında. kimisi sabah 4'üne der. kimisi sabah 10'una der. uyandığı saatten evvel uyandığında ya da uyandırıldığında onun için sabahın körü olacaktır. aslında saat sistemine bakıldığında, 00.00'den sonra 01.00 sabahın ilk saati olur. söylendiğinde gece 01.00 değil de sabahın 01.00'i deriz. eh sabahın köründe yatıp gün ortasında uyanıyoruz.
  #84235 pia | 4 hafta önce
   
 7. 7
  argo hali ağza daha iyi oturan söz.

  (bkz: sabahın siki)

  kullanım:
  -sabahın sikinde niye arıyonuz oğlum lan?
  #84251 stranger | 4 hafta önce
   
. . .