1. 1
  ya da rantsal dönüşüm. çünkü gerçekten yenilenmeye gerek duyan bölgelerde değil rantı yüksek bölgelerde yapılan bir yenileme çabası. karşımızdaki apartmanın yapıldığı zamanı hatırlıyorum. güzel bir köşk vardı yerinde, yıktılar 12 katlı bir apartman yaptılar. kırk yıl geçmedi daha üstünden. kentsel dönüşüm ayağına yeniden yapıyorlar şimdi. bina taş gibiydi. o on iki katı indirebilmek için bir aya yakın devasa iş makineleri çalıştı. direndi bina. yedinin üstünde bir depreme direneceği gibi. o bir ay boyunca evde duramadık. gürültü bir yandan, yaz günü açık pencerelerden dolan toz bir yandan. kapıyı bacayı kapatıp evden kaçtık mümkün olduğu kadar.
  yıkımdan sonra epey bir süre hareket yoktu. ufak tefek bir şeyler yapıldı, temel demirleri döşendi filan. günlük gürültü patırtının arasında kaynayıp gidiyordu. bugün sabahın dokuzunda mikserler geldi. bir tane de değil. iki tane birden. iki de pompa. boşalan mikserin yerine yenisi sırada bekliyor. çıkardıkları ses akıl alacak gibi değil. öyle bir gürültü ki kafamı duvarlara vurasım var.

  olay kentsel dönüşüm olsaydı o taş gibi koca apartmanı yenileyene kadar daha yaşlı, dayanıksız, orta halli üç apartman yenilenirdi. bu dönüşüm rantsal.
  #161312 laedri | 2 hafta önce
   
 2. 2
  güzel para yaptırdı. rant değişik bir şey, zamanında köşe kapıyorsunsonra millet ömür boyu çalışıp çalışıp parasını sana veriyor.

  konu çok büyük, herkesin de fikri var ama basit bir soru: o bölgeler gecekondu mahallei ya da çöküntü olarak kalsa daha mı iyiydi kent açısından?

  var mı kentçi? bir anlatsın.
  #161317 son kurtadam | 2 hafta önce