1. 1
  balıkesir'e bağlı, marmara denizi'nin kuzeybatısında yer alan, olağan nüfusu 2,500 kişiyi geçmemesine rağmen, tatil canavarları sayesinde özellikle yaz aylarında 15 bin kişilik bir nüfusa ulaşabilen, dünkü yangınla birlikte içimi cız ettirmiş olan ada .

  dün ülke genelindeki 4 farklı yerde yangın çıktı. ne başlıkları açılmış ne de haklarında girdi yazılmış. bu kadar ilgisizlik garip.

  dün öğlen saatlerinde (13:00 civarı) ada sakinlerinden birinin evinin bahçesinde kuru ot yakması sırasında çıkan küçük çaplı yangının, saatte 60 km/sa hızlı esen rüzgarın da etkisiyle, adanın çınarlı köyü ile asmalı bölgeleri arasındaki tüm alan ın yanarak kül olmasıyla sonuçlanmasını penguen kanallarımızın birinde saatlerce izledim. özellikle marmara adalar belediye başkanı süleyman aksoy'un yangın yerleşim yerlerini tehdit ederken verdiği "yangın başladıktan sonra tek bir helikopter vardı. birkaç sortiden sonra yakıt ikmali için gitti ve bu sırada da yangın büyüdü. yaklaşık 4 saattir havadan müdahale edemediğimiz için 80 hektara yakın bir alanı tamamen kaybettik" röportajında dişlerimi sıktım.

  haber linki

  canlı yayına akşamüstü 6 civarında başlayn cnn türk, ne yazık ki, bu yangınla alakalı en kaliteli yayını yaptı. sürekli canlı bağlantılar yaptılar, görgü tanıklarını yayına aktardılar. bir ara akp balıkesir milletvekili bir kadını yayına aktardıklarında sesi kapattım. onun konuşmaları hariç, bütün yayını (ki aralıksız, reklamsız 1 saat kadar sürdü) izledim. öğlen 1'de başlayıp akşamüstü 7'ye kadar havadan müdahale edilmeyen dağlık bölge yangınının ancak yerleşim yerlerini tehdit etmeye başladıktan ve hayvanlar telef olduktan sonra dikkat çekebilmesi de çok acı. aksoy'un "burası küçücük bir ada. karadan yardım alma ihtimalimiz yok. denizde fırtına var. yangın önce dağlık alanda çıktı, yardım istedik. balıkesir'den dahi helikopter gelmedi. elimiz kolumuz bağlı bekliyoruz" açıklamasından sonra fena halde sinirlendim. aynı gün içinde ülke genelinde 4 farklı yerde çıkan yangınların önemi bir yana, aksoy'un da belirttiği "burada canlar kaybedilebilir. bize 'başka yerlerde de yangınlar çıktı' diyorlar" sözü, müdahale etmemek adına mazeret olamaz, olmamalı.

  dünkü yangının tehdit boyutunun arşa çıktığı anlarda havadan çekilmiş birkaç ada görüntüsünü kısa bir google aramasıyla bulabilirsiniz. sahile kaçarak duman solumaktan zehirlenme belirtileri gösteren insanları, canlı yayına bağlanarak "adanın tepelerine kaçmaya çalıştık, jandarma bizi durdurdu ve 'yangın sürekli yön değiştiriyor, yukarıya çıkarsanız ölümüzün garanti' dedi" diyen şok içindeki insanları, "öğlenden beri tek bir helikopter gördük. o da kısa süre içinde gözden kayboldu, tekrar da gelmedi. megafonlardan sürekli yardıma gelmemiz isteniyor. buradaki ortam tam bir cehennem" diyerek ne yapacağını bilemez bir halde şaşkınca bekleyen insanları unutmam mümkün olmayacak.

  çalı çırpı yakmak için koca adayı içindekilerle birlikte yakmaya teşebbüs etmiş insan evladı ise, umarım vicdan azabı çekiyordur. tüm yıl,içinde bulunduğu şehrin/ ilçenin/ muhitin anasını belleyen, bu süre içinde de "kısa bir süre de buradan uzaktaki bir yerin anasını belleyelim" diyerek planlar yapan. bu kısa süre geldiğinde de marmara adası gibi kendi halindeki yerleri izdiham yuvaları haline getirip doğa katili olmayı büyük bir gururla üzerinde taşımaya çabalayan yerli sikko turistlere de bol kanlı, yanarak öldüğü için simsiyah olmuş kurbanlar dilerim. bayramınız kutlu olsun.
  #156542 lake of the hell | 2 hafta önce
   
 2. 2
  yaşadığı korkunç yangınla gündeme gelen ada. mermer adası. marmaros antik yunan dilinde parlayan taş anlamına gelen bir kelime. marmara adasında halen çalışır durumda olan mermer ocaklarının mazisi antik çağa kadar uzanıyor. adanın mermeri o kadar meşhur ki adayı çevreleyen iç denize de marmara deniyor. antik dönem mimarlık ve heykel sanatında marmara mermeri çok popüler. antik roma ve tuna nehri üzerinden ulaşılabilen germen ülkelerinde de tercih edilen bir mermer.
  ayasofya’nın sütunları marmara mermerinden yapılmış. osmanlı döneminde de istanbul’un anıtsal camilerinde de marmara mermeri kullanılmış. denizin ortasında yer aldığı için deniz ve plaj turizmi ile geçinmeye çalışan adada antik çağdan kalma mermer ocaklarına tur düzenleseler daha ilgi çekici olabilir.
  #156545 laedri | 2 hafta önce (  2 hafta önce)