1. 1
  belirli periyotlarla devam etmesi haline dönüşen kitap okuma eylemi.

  bir çok insanın "Kilo vermek”,  “aşık olmak” dan çok çok daha gerilerde hedeflediği, belki de hayatı boyunca hedefleri arasına bile alamadığı edinilememiş alışkanlık.

  İyi bir kitap, size günlük ufkunuzun ötesinde şeyler öğretebilir. hayalinizde,  onları gerçekten tanıyormuş gibi hissedeceğiniz canlı karakterler yaratabilir.

  kitap okuma alışkanlığı edinmek için bir kaç öneri:

  - Zaman ayarlayın: Her gün en az 5-10 dakika boyunca kitap okuyacağınız zamanlar dilimi belirleyin. mümkün olduğunca da aynı zaman diliminde yapmaya gayret edin. örneğin her gün öğle veya akşam yemeği sonrası.

  - Her zaman bir kitap taşıyın: Nereye giderseniz gidin yanınıza bir kitap alın. böylece muayene sırasında, toplu taşımada, otobüs beklerken okuyabilirsiniz. elinizdeki telefonlardan çok daha keyifli olacağından emin olabilirsiniz.

  - Bir liste yapın: Okumak istediğiniz tüm harika kitapların bir listesini tutun. Ama bu liste kolay erişebileceğiniz bir yerde tutulmalı. örneğin telefonunuz not defterine... sonra bitirdiğiniz kitapları işaretleyin.

  - konsantrasyonunuzun bozulmayacağı bir yer bulun (gerçi benim gibi her ortamda dikkatini yoğunlaştırıp okuyabilenler için geçerli değil). ve telefonu kendinizden uzak tutun.

  - Çocuğunuza okuyun:  Hem böylece Çocuklarınız da okuma alışkanlığı kazanacaktır.

  Bir günlük tutun: okuduğunuz kitapları başlayıp bitirdiğiniz tarihleri düzenleyeceğiniz bir günlük olsun. belki yazarlarını yazmak veya mini mini notlar da tutmak isterseniz.

  -kesinlikle ilk anda Eğlenceli ve çekici kitapları okuyun. alışkanlık pekiştikçe daha derin içeriklere geçiş yapabilirsiniz.

  - Zevkli hale getirin: Okuma zamanınızı günün en sevdiğiniz zamanı ilan edin/içselleştirin. 

  - bir hedef belirleyin: mesela bu yıl 50 kitap okumak istediğinizi söyleyin. sonra asgari oranda gerçekleştirmeye çalışın.

  - kulzos kitap topluluğuna katılıp diğer yazarlarla ortak okunmuş kitaplar hakkında paylaşımlarda bulunun.

  ukde: @albay aureliano buendia
  #147911 esinti | 4 ay önce (  4 ay önce)
   
 2. 2
  insan kitap okuyarak bakış açısını değiştirebilir, empati yeteneği kazanır, konuşması dahi güzelleşir. kitap okumak insanın kendini geliştirmesi demektir. bu yüzdendir ki küçük yaşlardan itibaren kazanılması gereken bir alışkanlık olduğunu düşünüyorum.
  #147919 ignis | 4 ay önce
   
 3. 3
  bence (kitap okumak da dahil) kendini geliştirmenin yöneldiği bir hedef olmalı.
  konuya sadece bireysel tatmin açısından ya da "kendi içinde bir amaç" olarak bakarsak okumakla insagramda takılmak arasında bence bir derece farkı yok.
  yararcı filozof j.bentham da konuya bireysel tatmin açısından baktığında, "bir sanat eserinden edinilecek tatmin ile bir çocuğun oyun oynarken alacağı tatmin arasında bir fark yoktur, çünkü ne yaparsaniz yapın amaç toplam mutlulugu arttırmaktır' diyor.
  eğer bireysel bir amaç olarak kendini geliştirme paradigmasindan bakacak olursam, ben de benthamin haklı olduğunu düşünürüm. çünkü haz veren iki eylem arasinda, benim birine entellektuel dememin disinda, 'bu ikisi arasında ne gibi bir fark var" sorusuna cevap veremem.
  bu yüzden bireysel tatmin için kitap okuma alışkanlığı olanların kağıt oynama alışkanlığı olanlara yukarıdan bakmaya hiç ama hiç hakkı yok..
  bense bu bireysel tatmin paradigmasının dışına çıkarak kendini geliştirmenin "kendi içinde bir amaç" olmadığını söylemek istiyorum.
  çünkü bilmek, sorumluluk gerektirir...
  bu yuzden bildiklerimi insanlarin yararına kullanmalıyım, ben de daha iyi bir insan olmalıyım diğerlerinin de daha iyi, daha bilgili olması icin uğraşmalıyım. ve en önemlisi, biriktirdigim bilgileri yeri gelince çalışma masamdan kalkarak hayata geçirmeyi bilmeliyim..
  eğer bildiklerim başkalarının mutluluğuna hizmet etmeyecekse, bildiğim herşeyi çöpe atmak isterdim.
  #147928 little thirty | 4 ay önce (  4 ay önce)
   
 4. 4
  kesinlikle aile ile bağlantılı olduğunu düşündüğüm alışkanlıktır. kendimden örnek verirsem, bu alışkanlığa sahip olmayı, çocukluğumda kitapçıda veya kütüphanede oyalanırken işini gücünü bırakıp saatlerce başımda bekleyen anneme borçluyum. oyuncak aldı mı yanında kitap da alırdı. kendisi fazla okumazdı belki ama bana okumanın değerini çok iyi öğretti.

  okumak neden önemlidir peki? bence hayata farklı açılardan yaklaşmayı öğrettiği için. düzenli okuma alışkanlığı zaman içinde size olayları ve olguları yorumlamada ufkunuzu genişletecek pek çok yeni pencere kazandırabilir. empati yeteneğini başka hiçbir şeyin yapamayacağı kadar geliştirir ki, yaşadığımız coğrafyada okuma oranının düşük olması bize en çok bu yüzden zarar veriyor.

  hangisi olduğunu unuttuğum bir yayınevinin sloganı kalmış aklımda, "okumak iptiladır, müptelalara selam olsun." diye, okuma alışkanlığı da yerini yavaş yavaş bağımlılığa ve dünyadan kaçma haline, en son ise ekmek gibi su gibi zorunlu bir ihtiyaca bırakır. çünkü en nihayetinde insan, okuma eylemini, dünyayı ve çevresini anlamlandırma ihtiyacını gidermenin yegane yolu olarak görmeye başlayacaktır. okumayan ise her şeyden önce böyle bir ihtiyacın varlığından bihaberdir.

  #147934 rstnpeace | 4 ay önce (  4 ay önce)