1. 1
  kulzos'un her zamanki gibi 10. Olduğu sıralamadır. Kolay kolay da yerimiz değişecek gibi durmuyor.

  interaktifsozlukler.com/...
   
 2. 2
  sadece tanım sayısına dayalı, amacı güdük bir algoritma sıralaması.

  interaktifsözlükler.com web sitesini inecelediğinde yazarlara/kullanıcılara rehberlik etmeyi amaç edindikleri yazıyor. sadece girilen tanım sayısı üzerinden rehberlik mi olur? Yaptıkları çalışmanın değer ifade edebilmesi için tanımların içeriklerini de değerlendirecek bir yapı geliştirmeliler. şahsım için hiçbir şey ifade etmeyen bir site ve sıralama.
  #142845 esinti | 5 ay önce
   
 3. 3
  manasız bir liste*. şu adı üstünde süslü sözlük, süs püs ve kozmetik üzerine tematik bir sözlük. girdi sayısı üzerinden yapılan sıralamada üçüncü sırada. yurdum insanının dünyanın en gereksiz şeyleri üzerine bu kadar laf üretebilmesi zoruma gidiyor. ekşide yazdığım zamanlardı daha küsmemiştim, bir mesaj yoluyla bu sözlüğe davet edildim. linki tıkladım, bakmamla kaçmam bir oldu. akıl fikir.
  #142847 laedri | 5 ay önce (  5 ay önce)
   
 4. 4
  tdk'nın yanına yaklaşılamayacağı sıralama. *
   
 5. 5
  amacı güdük(!), listesi güdük(!), manası* olmayan*, hobi amaçlı başlayıp devam eden bir liste. :)
  sonuç olarak vakit buldukça, basit bir sistem ile yapmaya devam ediyoruz her ay bu listeyi.

  hey ay başında liste yayınlarken açıklama kısmına yazdığımız bir paragraf var -ki bu paragrafı sitenin ön sayfasına da koyduk-; ancak yeniden belirtmekte fayda var sanırım:

  "Önemli bir hatırlatma olarak tekrar belirtmek isteriz ki, her ay başında yayınlanan İnteraktif Sözlükler Sıralaması, listede yer alan sözlükler arasında bir rekabet havası uyandırma veya “En iyi sözlük hangisi?” sorusuna cevap vermek amacıyla değil; uzun süredir aktif olan büyük sözlüklerin yanı sıra hayatına devam eden genç sözlüklerin veya belirli bir tema etrafında toplanmış tematik sözlüklerin, yazarlar ile buluşmasını sağlamaktır; bu sebeple listelerimizde yer alan sıralama kriteri, basit bir düşünce ile Aylık Girdi/Entry Sayısı baz alarak sıralanmıştır. Bu durumun yanı sıra liste üzerinde yer alan sütunların başlıklarına tıklayarak, seçtiğiniz veri doğrultusunda özelleştirilmiş sıralamaları görebilirsiniz."

  meali şudur: biz bir liste yapıp aktif olarak hayatına devam eden, eli yüzü düzgün görünen sözlükleri bir listede topladık (diğer karmaşık olanlar, ölü olanlar, troll dolu olanlar vs. gümüş liste içerisinde listelendi.) bu listeyi de sıralarken aylık girdi sayısına göre sıraladık. istesek alexatr sırasına, similarweb sırasına veya harf sırasına göre bile sıralayabilirdik. bunun tartışmadı çok daha önceleri de yapıldı "neden farklı parametereler yok, saçma sapan sözlükler neden burada, ekşi neden hep birinci bla bla bla bla..."

  rehberlik yapıyoruz derken kastettiğimiz durum "en çok tanımı x sözlük yapıyor, bakın orası daha canlı" gibi bir şey değildi. adı sanı duyulmamış, reklama çıkmayan veya çıkmak istemeyen bir çok sözlük mevcut. aynı zamanda kaliteli içerik üreten ve özgün bir ortama sahip sözlükler arayan bir çok yazar da var. yazacak yeni bir mecra arayan yazarlar için hazır bir liste bu. farklı sözlüklere göz atmak isteyen bir yazar girip bakabilir ve sevgili @laedri'nin süslü sözlük'e göz atıp kaçması gibi (haksız sayılmaz, gratis mağazası gibi içerisi, ben de girdiğim an geri kaçıyorum) listedeki sözlüklere göz atarak bilgi sahibi olabilir; kendine güzel görünen bir sözlükte yazmayı seçebilir. bildiğim kadarıyla kulzos'a da bu şekilde gelen ve yazar olan 3-5 kişi mevcut. aynı şekilde -başka bir örnek olarak- rap müzik seven bazı yeni yazarların bol sözlük'ü fark edip rap müzikle ilgili konular için oraya yöneldiğini de biliyoruz. sadece bu durum bile listenin bir işe yaradığının göstergesidir bizim için.

  çok çok çok daha detaylı, ince analizler yapan, farklı parametreler üzerinden matematiksel formüllerle hareket eden, grafikler ve tanımlamalar sunan bir site de yapıldı zamanında; ancak yapan arkadaş -bildiğim kadarıyla- yoğunluğu sebebi ile devam edemedi. biz bilgimiz ve vaktimiz dahilinde @kemal robespierre ile birlikte interaktifsozlukler.com'u yaptık, şimdilik devam ediyor hayatına.
  #143135 the ancient one | 5 ay önce (  5 ay önce)