1. 1
  Tarih 24 nisan 1916. aktörler irlandalı cumhuriyetçiler ve büyük britanya. yer dublin.

  paskalya ayaklanması, (bkz: patrick pearse) ile (bkz: james connolly)'nin başını çektiği, 1800 civarı isyancının dublin genel postanesi'ni ve bazı stratejik noktaları ele geçirdiği, paskalya pazartesi'ne denk geldiğinden paskalya ayaklanması adını alan başarısız bir isyandır.

  30 nisan 1916 tarihine kadar süren bu ayaklanmanın ilk günü bir bildiri okunuyor. söz konusu bildiri : www.wikizeroo.net/... . bildiride özetle irlanda'nın bağımsızlığının önemine vurgu yapılıyor.

  isyan, ingiliz hükümetinin sert müdahalesi ile sonuçlanıyor. birçok sivil hayatını kaybediyor. devrimi planlayan on brş kişi de idama mahkum ediliyor. bu kişilerden sadece (bkz: michael collins) kurtuluyor.

  collins: i.hizliresim.com/...

  idam edilenler: (bkz: padraig pearse), (bkz: thomas clarke), (bkz: thomas macdonagh), (bkz: joseph mary plunkett), (bkz: edward daly), (bkz: william pearse), (bkz: michael o'hanrahan), (bkz: john macbride), (bkz: eamonn ceannt), (bkz: michael mallin), (bkz: cornelius colbert), (bkz: sean heuston), (bkz: sean macdermott), (bkz: james connolly), (bkz: thomas kent), (bkz: sir roger casement)

  ayaklanmanın başarısızlığının bir takım sebepleri elbette vardı. almanya'nın gönderdiği silah yardımı irlanda denizi'nin dibini boylaması, ingiliz ordusunun herhangi bir taarruzla baş başa kalmaması (olası alman taarruzu: ayaklanma birinci dünya savaşı zamanlarında vuku buluyor).

  ayaklanma, ne kadar başarısız da olsa sonrası için büyük bir atılım olarak tarihe kazınmıştır. üç yıl sonrasında irlanda bağımsızlık savaşı başlayacak ve üç yıl sürecek, bu savaş sonrasında özerklik kazanılacaktı. 1937 yılında ise tam bağımsız bir irlanda tüm dünyaya tanıtılacaktı.

  ilgili görseller: 1 , 2 , 3

  ilgili video

  ilgili film önerisi: (link: Özgürlüğün bedeli : Özgürlügün bedeli
  www.imdb.com/...

  kaynaklar;
  1. en.m.wikipedia.org/...
  2. www.history.com/...
  3. www.irishcentral.com/...
  #132080 benjalin frankmin | 3 ay önce (  3 ay önce)