1. 1
  gençlerbirliği'nde parlattığı kariyerini fenerbahçe'de zirveye çıkartan teknik direktör. son trabzon macerasından sonra takım çalıştırmamış, hala boştadır.

  ali koç defalarca olmayacak dese de, bu sezon göte gelmiş fenerbahçe'de taraftarın takımın başına geçmesi için ortamları yıktığı teknik direktördür ayrıca şu sıralar. bu gün de kendisiyle bir görüşme yapıldığı haberleri düştü manşetlere. taraftarın onu neden istediğini anlamak zor değil. fenerbahçe'yi açık farkla şampiyon yaptığı sezon baya da tatmin edici bir futbol oynuyordu takım, belli ki beklenti gene aynı yönde.

  açıkçası fenerbahçe'de problemin hoca kaynaklı olmadığını düşünüyorum şu anda. koeman taktik açısından futbolun gereklerini yerine getiriyor gözüküyor izlediğim maçlarda. elindeki kadrodan verim alabileceği şekilde hücum futbolu oynatmaya bile çalışıyor. gidişat böyle olur ve devre arasında adam gibi antreman yapılırsa daha iyi bir oyun oynanacaktır bana kalırsa bu kadroyla; lakin fenerbahçe'nin asıl problemi kadro yapılanması ve yönetim biçimi.

  kadro yapılanmasından kastım şu: slimani formsuz, frey teknik olarak yetersiz, soldado'nun devamlılığı yok ve haliyle gol atamayan bir takım var.
  skertel dışında adam gibi bir stoper yok, roman stoper olamayacak kadar yumuşak, reyes ortalarda yok.
  orta sahadaki oyuncular arasında alternatif yaratabilecek benim gördüğüm tek isim oğuz kağan, o da sakat. hücuma dönük orta sahalarda benzia'nın oyun içi devamlılığı yok, mehmet ekici bir var, bir yok.

  comolli, cocu ve sonrasında koeman'ın ülke dinamiklerini bilmemesi bir yana oyuncularda bir motivasyon problemi olduğu ortada. bu ortamda yapılacak olan hoca değişikliğinden çok mental problemleri çözecek bir teknik ekibi bir araya getirmek, ki bu da kariyerli ve fenerbahçe'li eski futbolcular olabilir bana kalırsa. ersun yanal bunu tek başına yapabilir mi; yapabilir belki. hatırladığım kadarıyla takımın başındayken tüm oyunculardan maksimum verimi aldı. lakin bu kadroyla şu andakinden çok da farklı bir sonuç alabileceğini sanmıyorum eğer mental problemleri çözemezse. bu yüzden bu sezonu koeman'la geçirip fenerbahçe'yi ve türkiye'yi tanıyan futbol insanlarının bu takımın teknik kadrosuna girmesinin daha doğru olacağın düşünüyorum ki aslında bu bağlamda sadece comolli'nin başta olduğu yapılanmanın hatası da budur. ali koç seçimini tek patronun comolli olduğu bir sistemden ziyade belirttiğim gibi eski futbolcuların bir araya geldiği bir teknik ekibin comolli ile çalıştığı bir sistem oluştursaydı çok daha başarılı bir sezon olabilirdi bu sezon. ne bileyim, ilk aklıma gelen isim pierre mesela.

  sonuç olarak, nedenlerini anlasam da çok can sıkıcı buluyorum sürekli yanal'ın adının ortaya atılmasından. ben koeman'ın doğru bir yapılanma içinde başarılı olabileceğini düşünüyorum. tek patronun teknik direktör olduğu yapılanmanın günlük başarılar getirebileceğini düşünüyorum ki olan da budur aslında. comolli - cocu arasında bir korelasyon yoktu ve aslında cocu da tek patron olmaktan öte değildi ersun, daum veya aykut gibi. koeman için de bu böyle. bu sistemde cocu başarısız, ersun yanal başarılı oldu ama yarın gelecek başka bir hocanın başarılı olacağının da garantisi yok. o nedenle önemli olan doğru sistemi - yapılanmayı inşa etmek ve bir adım sonra o sisteme teknik direktörleri entegre etmeye çalışmak. doğru çalışan bir sistemde cocu'nun bile başarılı olma şansı vardı. birazda bu yüzden ersun yanal'ın gelmesini istemiyorum. fenerbahçe ve ali koç eninde sonunda doğru yapılanmayı oturtacak ancak ersun yanal bu süreci durduracaktır.

  #118626 bhzxlkdt | 1 hafta önce
   
 2. 2
  kulübün gerçek sahipleri taraftarlarsa en kısa sürede fenerbahçe'nin başında göreceğimiz teknik direktör olacak kendisi. ali koç'un vizyonunu anlasam da bir başka hocayı başa getirmek, başarısızlığın muhtemel devamlılığında başkanın kendi kredisini de eritecektir.

  taraftarın dileği olur ve ersun yanal başa gelirse sezon sonuna kadar kredisi olacağı kesin. çünkü taraftar bu sefer hem sevdikleri başkan hem de sevdikleri teknik direktör için takımın arkasında duracak. eğer ersun yanal durumu toparlayamazsa, "ali koç haklıymış" denir ve sezon sonunda yeniden yapılanma için harekete geçilir. eğer ersun yanal başarılı olursa zaten balık hafızalı olduğumuzdan her şey unutulur. yeni sezon planlaması da ersun yanal'lı bir şekilde yapılır. nitekim ersun yanal'ın comolli ile birlikte daha iyi iş çıkartması da olasılık dahilinde zaten.

  elbette fenerbahçe'nin problemi teknik direktör değil. fenerbahçe'nin en büyük problemi sezon başında orta sahadan en önemli iki oyuncusunun satılmak zorunda kalınmış olması. çünkü onları satmadan kimseyi alamayacaktı. yapılan transferler de hem geç hem de bir türlü istenen performansta olmayınca, kaçınılmaz sona ulaşılmış oldu. bu durumu ersun yanal'ın toparlaması da çok mümkün değil. ancak, dediğim gibi, en azından taraftarın istediği başkan, taraftarın istediği teknik direktörü getirmiş olur. yeni yapılanma ise sonraki senelere kalır...
  #118635 larden loughness | 1 hafta önce
   
 3. 3
  Eğer getirilirse ya bu kadroyu toparlayıp takımı düzlüğe çıkartacak, ya da takımı aynı şekilde devam ettirecek teknik direktör.

  Bana sorarsanız daum dışında herkes hikaye...
   
 4. 4
  fenerbahçe ile bir buçuk yıllık anlaşma yaptığı söylenen, resmi açıklaması da bugün beklenen teknik direktör... (#118635 nolu girdide durumu zaten izah etmiştim.)
  #119127 larden loughness | 3 gün önce
   
 5. 5
  kendisinin fenerbahçe teknik direktörü olması için yürütülen kampanya öylesine iğrenç bir hal aldı ki midemi bulandırıyor. fenerbahçe'nin başında işini yapmaya çalışan bir teknik direktör varken yönetim katından kendisiyle görüşüldüğü, anlaşıldığı haberleri yapılması fenerbahçe'ye zerre yakışmadığı gibi kişiliği hakkında ki olumlu (yalan olmasın, çok da olumlu değildi aslında) yargılarımı da yıktı.
  #119136 bhzxlkdt | 3 gün önce - düzeltme: 3 gün önce
   
 6. 6
  bir buçuk yıl için fenerbahçe ile anlaştığı resmen ilan edilen teknik direktör...

  beta.fenerbahce.org/...
  #119359 larden loughness | 9 saat önce - düzeltme: 9 saat önce