1. 1
  gençlerbirliği'nde parlattığı kariyerini fenerbahçe'de zirveye çıkartan teknik direktör. son trabzon macerasından sonra takım çalıştırmamış, hala boştadır.

  ali koç defalarca olmayacak dese de, bu sezon göte gelmiş fenerbahçe'de taraftarın takımın başına geçmesi için ortamları yıktığı teknik direktördür ayrıca şu sıralar. bu gün de kendisiyle bir görüşme yapıldığı haberleri düştü manşetlere. taraftarın onu neden istediğini anlamak zor değil. fenerbahçe'yi açık farkla şampiyon yaptığı sezon baya da tatmin edici bir futbol oynuyordu takım, belli ki beklenti gene aynı yönde.

  açıkçası fenerbahçe'de problemin hoca kaynaklı olmadığını düşünüyorum şu anda. koeman taktik açısından futbolun gereklerini yerine getiriyor gözüküyor izlediğim maçlarda. elindeki kadrodan verim alabileceği şekilde hücum futbolu oynatmaya bile çalışıyor. gidişat böyle olur ve devre arasında adam gibi antreman yapılırsa daha iyi bir oyun oynanacaktır bana kalırsa bu kadroyla; lakin fenerbahçe'nin asıl problemi kadro yapılanması ve yönetim biçimi.

  kadro yapılanmasından kastım şu: slimani formsuz, frey teknik olarak yetersiz, soldado'nun devamlılığı yok ve haliyle gol atamayan bir takım var.
  skertel dışında adam gibi bir stoper yok, roman stoper olamayacak kadar yumuşak, reyes ortalarda yok.
  orta sahadaki oyuncular arasında alternatif yaratabilecek benim gördüğüm tek isim oğuz kağan, o da sakat. hücuma dönük orta sahalarda benzia'nın oyun içi devamlılığı yok, mehmet ekici bir var, bir yok.

  comolli, cocu ve sonrasında koeman'ın ülke dinamiklerini bilmemesi bir yana oyuncularda bir motivasyon problemi olduğu ortada. bu ortamda yapılacak olan hoca değişikliğinden çok mental problemleri çözecek bir teknik ekibi bir araya getirmek, ki bu da kariyerli ve fenerbahçe'li eski futbolcular olabilir bana kalırsa. ersun yanal bunu tek başına yapabilir mi; yapabilir belki. hatırladığım kadarıyla takımın başındayken tüm oyunculardan maksimum verimi aldı. lakin bu kadroyla şu andakinden çok da farklı bir sonuç alabileceğini sanmıyorum eğer mental problemleri çözemezse. bu yüzden bu sezonu koeman'la geçirip fenerbahçe'yi ve türkiye'yi tanıyan futbol insanlarının bu takımın teknik kadrosuna girmesinin daha doğru olacağın düşünüyorum ki aslında bu bağlamda sadece comolli'nin başta olduğu yapılanmanın hatası da budur. ali koç seçimini tek patronun comolli olduğu bir sistemden ziyade belirttiğim gibi eski futbolcuların bir araya geldiği bir teknik ekibin comolli ile çalıştığı bir sistem oluştursaydı çok daha başarılı bir sezon olabilirdi bu sezon. ne bileyim, ilk aklıma gelen isim pierre mesela.

  sonuç olarak, nedenlerini anlasam da çok can sıkıcı buluyorum sürekli yanal'ın adının ortaya atılmasından. ben koeman'ın doğru bir yapılanma içinde başarılı olabileceğini düşünüyorum. tek patronun teknik direktör olduğu yapılanmanın günlük başarılar getirebileceğini düşünüyorum ki olan da budur aslında. comolli - cocu arasında bir korelasyon yoktu ve aslında cocu da tek patron olmaktan öte değildi ersun, daum veya aykut gibi. koeman için de bu böyle. bu sistemde cocu başarısız, ersun yanal başarılı oldu ama yarın gelecek başka bir hocanın başarılı olacağının da garantisi yok. o nedenle önemli olan doğru sistemi - yapılanmayı inşa etmek ve bir adım sonra o sisteme teknik direktörleri entegre etmeye çalışmak. doğru çalışan bir sistemde cocu'nun bile başarılı olma şansı vardı. birazda bu yüzden ersun yanal'ın gelmesini istemiyorum. fenerbahçe ve ali koç eninde sonunda doğru yapılanmayı oturtacak ancak ersun yanal bu süreci durduracaktır.

   
 2. 2
  kulübün gerçek sahipleri taraftarlarsa en kısa sürede fenerbahçe'nin başında göreceğimiz teknik direktör olacak kendisi. ali koç'un vizyonunu anlasam da bir başka hocayı başa getirmek, başarısızlığın muhtemel devamlılığında başkanın kendi kredisini de eritecektir.

  taraftarın dileği olur ve ersun yanal başa gelirse sezon sonuna kadar kredisi olacağı kesin. çünkü taraftar bu sefer hem sevdikleri başkan hem de sevdikleri teknik direktör için takımın arkasında duracak. eğer ersun yanal durumu toparlayamazsa, "ali koç haklıymış" denir ve sezon sonunda yeniden yapılanma için harekete geçilir. eğer ersun yanal başarılı olursa zaten balık hafızalı olduğumuzdan her şey unutulur. yeni sezon planlaması da ersun yanal'lı bir şekilde yapılır. nitekim ersun yanal'ın comolli ile birlikte daha iyi iş çıkartması da olasılık dahilinde zaten.

  elbette fenerbahçe'nin problemi teknik direktör değil. fenerbahçe'nin en büyük problemi sezon başında orta sahadan en önemli iki oyuncusunun satılmak zorunda kalınmış olması. çünkü onları satmadan kimseyi alamayacaktı. yapılan transferler de hem geç hem de bir türlü istenen performansta olmayınca, kaçınılmaz sona ulaşılmış oldu. bu durumu ersun yanal'ın toparlaması da çok mümkün değil. ancak, dediğim gibi, en azından taraftarın istediği başkan, taraftarın istediği teknik direktörü getirmiş olur. yeni yapılanma ise sonraki senelere kalır...
   
 3. 3
  Eğer getirilirse ya bu kadroyu toparlayıp takımı düzlüğe çıkartacak, ya da takımı aynı şekilde devam ettirecek teknik direktör.

  Bana sorarsanız daum dışında herkes hikaye...
   
 4. 4
  fenerbahçe ile bir buçuk yıllık anlaşma yaptığı söylenen, resmi açıklaması da bugün beklenen teknik direktör... (#118635 nolu girdide durumu zaten izah etmiştim.)
   
 5. 5
  kendisinin fenerbahçe teknik direktörü olması için yürütülen kampanya öylesine iğrenç bir hal aldı ki midemi bulandırıyor. fenerbahçe'nin başında işini yapmaya çalışan bir teknik direktör varken yönetim katından kendisiyle görüşüldüğü, anlaşıldığı haberleri yapılması fenerbahçe'ye zerre yakışmadığı gibi kişiliği hakkında ki olumlu (yalan olmasın, çok da olumlu değildi aslında) yargılarımı da yıktı.
  #119136 cnr16o3syd18o5eo9o3 | 6 ay önce (  6 ay önce)
   
 6. 6
  bir buçuk yıl için fenerbahçe ile anlaştığı resmen ilan edilen teknik direktör...

  beta.fenerbahce.org/...
  #119359 larden loughness | 5 ay önce (  5 ay önce)
   
 7. 7
  Süper lig tarihinin en erken şampiyonluğunu kazandığı sezon ilk maç konyaspor'a karşıydı. Takım 2-0 öndeyken 3-2 kaybetmişti.

  Bugün takım 5-0 yenilse de 5-0 yense de kendisiyle ilgili bir durum olmayacaktı. Zira geleli 2 gün oldu. Fark şu; bugün maç 2-0'dan 2-2'ye geldiği için sorumlu kendisi ilan edilir. Ama 2-0'dan gelip 3-2 kazansaydı başarı kendisinin olmazdı. Türkiye'de böyle bu işler.

  Kendi adıma konuşmam gerekirse; dünyanın en sıkıcı futbolunu oynatan aykut kocaman'ı istemedim. Takımı düşme potasına sokan cocu'yu istemedim. Cocu'nun yardımcısı koeman'ı istemedim. Ersun yanal'ı istedim. En azından 45 dakika keyifli futbol izledik. İlerleyen günlerde ilk yarıdaki oyunu 90 dakikaya yayabilirse takım daha iyi olur.

  Bu aykut kocaman meselesine uyuzum zaten. Bugün yaşanan olayı geçen sene her maçta yaşıyorduk neredeyse. Fenerbahçe taraftarları arasında garip bir aykut kocaman fetişisti kitle var. Aykut kocaman'ın kazandığı başarı bana keyif vermiyor. Ben taraftardan önce seyirciyim. Bok gibi oyun izleyip takım başarılı oldu diye sevinecek kadar fanatik olamadım hiçbir zaman. Pişman da değilim açıkçası. Bu; yüzüklerin efendisi izlerken sıkılan insana "e ama o kadar ödül aldı?" Demeye benziyor. tamam da sıkılmış adam ne yapalım yani? ben de aykut kocaman'ın futbolunu izlerken Sıkılıyorum. Kendisi konyaspor'un başında şu an. İsteyen açıp konyaspor maçlarını izleyerek "sistem", "yan top", "koşu mesafesi" fetişini gerçekleştirebilir. Kendileri adına çok keyif verici bir aktivite olur diye düşünüyorum.
  #119594 blackmamba | 5 ay önce (  5 ay önce)
   
 8. 8
  Serbest oynattığı valbeuna yı ortaya, topal veya ekici'den birisini (tercihen topal) kulübeye çekip kanatlara ayew ve Barış'ı koysa sanki sürekli geriye gelip top almaya, duvar olmaya çalışan slimani veya frey'in verimsizliğini avantaja çevirebilir gibime geliyor. Ayew ve barış slimani' nin boşalttığı alanları kullanabilir gibi gözüküyor ki özellikle ayew arka direk koşullarını harika yapıyor. Barış'ı çok izlemedim ama sağ kanatta izlediğim barış müthiş bir potansiyele sahipti.

  Dünkü erzurum maçında görüldü ki baskıya rağmen oyuncuların arasındaki mesafeler fazla. Bu açığı valbeuna kapattı ancak bu da fazladan enerji sarfiyatı.

  Dünya üzerinde 90 dakika durmadan ön alan baskısı yapan takım ben izlemedim daha. Bu enerjiyi elbet zamana doğru yayacaktır ama dünkü erzurum maçının ilk yarısında ortaya konan enerjinin ikinci yarıya yetmeyeceğini bilmek için teknik direktör olmaya gerek olduğunu da sanmıyorum.

  Dün fenerbahçe kendi bacağına sıktı kısacası.
  Ek olarak, stoper konusunda skertel'in yanına sağlam bir stoper alınmalı mutlaka. Ne roman ne de reyes hamle ve sertlik konusunda bu ligin adamı değil. Birbirlerinin aynısı.
   
 9. 9
  Şu an alkış tutan omurgalı ve süper Fenerbahçe taraftarının aylar sonra istifa diye bağırıp, söveceği teknik adam.
   
 10. 10
  Bizim gibi 5 aydır izlediği fenerbahçe'yi Antalya deplasmanında sahaya son derece boktan bir dizilişe sahaya sokan yeteneksiz teknik direktör.

  Bu takımın sadece diziliş değişikliğiyle bile oyun karakterinin değiştiğini haftalardır biz görüyoruz, o göremedi. Roman gibi çapsız bir adamın bu takıma her maç puan kaybettirdiğini biz gördük, o göremedi.
  1 saat boyunca tek bir atak yapamamış takıma forvet çıkartıp yerine forvet sokarak maç kazandırabileceğini sanan adam kimse kusura bakmasın erwin koeman'dan iyi antrenör falan değildir.
  Antalya maçında kaybedilecek muhtemel puanda en büyük suç oyuncu ve diziliş seçimiyle önce kendisindedir.
   
 11. 11
  acilen eljif elmas'ı, islma slimani'yi ve roman neustadter'i bu takımdan kesmesi gereken teknik direktör.
   
 12. 12
  Overrated hocadir. 3 büyüklerde şampiyon olmuş olmak seni benim gözümde büyük hoca yapmaz. Bak Senol'a bursa'da trabzon'da neler yaptı. Yücel ildiz'e bak. Geçen kovuldu Kasımpaşa hocasına bak. Adamların tek sanssizligi istanbulda takım calistirmamis olmalari. Avci yıllardır tarih yazıyor. Ersun ne yaptı Trabzon'da? Konusunca kotu oluyoruz. Vasat hoca hatta iddia ediyorum Aykut daha büyük hoca. Bak o kadar.
  #120271 Sabbracadabra | 5 ay önce
   
 13. 13
  Kazanmasını, kaybetmesini geçtim 180 dakika boyunca Ümraniyespor'a gol atamayan bir takım yaratmış, kendisini kutluyorum.
  Dikine sevenler eqlesin.
   
 14. 14
  Çıktığı 6 resmi maçta 3 beraberlik, 1 galibiyet, 2 mağlubiyet alan hoca
  #123629 thedirector | 4 ay önce
   
 15. 15
  Maalesef kendisi hakkında düşüncelerim (şimdilik) haklı çıktı. Keşke haksız olsaydım...

  Açıkçası ali koç'u bu konuda ne kadar suçlamak gerekir bilemiyorum. Nitekim taraftar seçimden önce kendisine çok çok büyük bi destek verdi ve bu desteğe güvenerek hatalar yapmış olabilir. Ayrıca ali koç en az 2 sene futbol takımından bir şey beklenilmemesini belirtmişti. Ancak ali koç seçilir seçilmez taraftar hemen ali koç'a baskı yapıp aykut kocaman'ı kovdurdu, cocu konusunda sabır göstermedi, hemen 'ersin hoca gelsin'ciler türedi, ondan coman'a destek çıkıldı 5 maç sabredilmedi, ersun yanal göreve geldi.

  Büyük ihtimalle ilk önce comolli, sonra yönetimden birkaç kişi daha sorumlu tutulur sonra da başka bahaneler bulunur
  #123639 albay aureliano buendia | 4 ay önce (  3 ay önce)
   
 16. 16
  Vasat hocadir. Bunu geldiği gün söyledim yukarıda bulursunuz muhtemelen. Aykut hic sevmem ama bundan büyük hoca.
  #123646 Sabbracadabra | 4 ay önce
   
 17. 17
  Fenerbahçe'de oynattığı dikine futbol ve hücum mentalitesiyle Taraftarın gönlüne taht kurmuş, rakiplerin yüreğine korku salmıştır. Fenerbahçenin oynadığı futbol gerçektende Aykut kocaman dönemindeki sıkıcı, hep yan pas hep yan pas oyununa göre çok daha akıcı, heycanlı, etkileyici, sikici ve delicidir. Zaten bu, ikinci yarının lideri olmamızı sağlayan bol gollü sonuçlardan da bellidir. Bu takımın Ersun hoca başkanlığında gelecek sezon namağlup şampiyon olacağına inancım tamdır; PTT 1.ligde.