1. 1
  altın ve gümüş elementlerinden sonra; en iyi iletken olan element. periyodik tabloda cu sembolü ile gösterilir. atom numarası 29 olup; kıbrıs adasında fazla bulunduğundan dolayı cu olarak adlandırıldığı rivayet edilir. ancak bu kısaltma latince cuprium isminin kısaltmasıdır. bakır; diğer iletkenler olan altın ve gümüş çok maliyetli olacağından dolayı ; kablo sektörünün ana ham maddesidir.

  ukde: zil 130

  #114295 opethian | 11 ay önce (  11 ay önce)
   
 2. 2
  Atom numarası 29, yoğunluğu 8,95 olan, 1084 °C'ye doğru eriyen, doğada serbest veya birleşik olarak bulunan, ısı ve elektriği iyi ileten, kolay dövülür ve işlenir olduğundan eski çağlardan beri türlü işlerde kullanılan, kızıl renkli element (simgesi Cu).
  #114487 tdk | 11 ay önce
   
 3. 3
  Bu elementten yapılmış.

  Örnek kullanım: Ertesi gün çadırların önünde Haldun Nedret'in Kadıköy'den getirdiği bakır lamba yanıyordu. (A. Ş. Hisar)
  #114488 tdk | 11 ay önce
   
 4. 4
  atomsal değerler bakımından önce altından, sonra da gümüşten daha iyi bir iletkendir. ne var ki saf halinin pratikte kullanımı pahalı olacağından, standart üretimi ile ucuz bir şekilde birçok elektrik aksamlarında yaygın olarak kullanımdadır.

  kendine has kiremit rengine çalan bir tonu vardır. oksitlendiğinde ise aynı tonun yeşil rengine bürünür. bu hali bir tabaka oluşturduğundan kaplandığı yüzeyi koruyucu bir görev de üstlenir. bazı camilerin kubbelerinde, eski tarz bina çatılarında çokça rastlanır. izmirliler bilir, konak'taki atatürk kültür merkezi'nin çatısının renginin turkuaza çalan yeşil olmasının sebebi çatısının bakırla kaplı olmasındandır.

  verilecek en büyük örnek ise new york'taki özgürlük heykeli'dir. bilinenin aksine kendisi taştan değil, bakırdan imal edilmiştir. zaman içinde oksitlenerek şuanki görünümünü elde etmiştir.
  #120633 alphahumanity | 9 ay önce
   
 5. 5
  tarihin süregelen sürecinde, kendine benzeyen elementlerden daha az değerli görülmüş, fakat reakte etkileri en yüksek seviyede olan bakırın doğayı geçtim, etrafımızda, elimizin altında, kısacası her yerde olduğunu biliyoruz. bu sabah şöyle bir haber gördüm : bakırtoaltın
  #120643 mangetsu | 9 ay önce