1. 1
  "Taşırım dünyayı sırtımda, her yer benim evimdir" çantası, yoldaş çanta, can çanta.
  #83617 petra von kant | 2 yıl önce
   
 2. 2
  Sırta takılarak eşya taşımaya yarayan eşya.

  Kamp malzemeleri içerisinde olmazsa olmaz eşyalardandır.

  Yapacağınız aktiviteye göre almanız gereken sırt çantası değişiklik gösterebilir.

  Eğer sadece doğa yürüyüşü yapacaksanız ufak bir sırt çantası işinizi görür, çünkü en fazla olsa içine aşağıdaki eşyaları koyarsınız:
  - Şapka
  - Güneş kremi
  - Bir kaç pet şişe su
  - kitap
  - Üzerine oturmak için minder / mat
  - Telefon
  - Harici batarya
  - Yağmurluk / hırka sığacak kadar boş hacim

  Kamp için sırt çantası alacaksanız piyasada bulunan çantalardaki özelliklere ve ne kadar gerekli olduklarına göz atalım.
  - Çantanın sırt kısmında metal halkalar: Rulo haline getirilmiş mat çok fazla yer kaplıyor ve sırt çantasına sığmıyor. Bu nedenle çanta dışında taşımak gerekiyor. Halkalar matı çantaya tutturmak için işe yarıyor. Ayrıca karabina ile takıp çıkarabileceğiniz matara, su taşıma halkası gibi başka eşyalara ulaşımı da kolaylaştırıyor.
  - Yağmurluk: Şemsiye kumaşından yapılmış ve çantanın üzerini kapatabilecek şekilde, lastikli örtü. Çantanın bir gözünde bulunuyor ve yağmur yağdığında çantayı ve içindekileri yağmurdan korumak için kullanılıyor.
  - İki bölmeli hacim: Genelde çantaların hacmini ifade ederken 60 + 10, 80 + 10 gibi ifadeler ile artı bir hacimden bahsedilir. Bu hacim çantanın alt bölümünde bulunur ve üst bölüm ile alt bölümü fermuar ile birbirinden ayırabilen bir seperatör (ayırıcı) bulunur. Diyelim ki 80+10 litrelik bir çantanız var. Bu fermuarlı bölümü çıkartırsanız 90 litrelik büyük bir hacminiz olur. Ayırmazsanız alt kısımda 10 litrelik, acil ihtiyaçlarınızı çantanın altındaki fermuarı açarak alabileğiniz bir bölüm haline gelir. Aradaki bölme, üst tarafta bulunan diğer eşyalarınızın çantanın altına baskı yapmasını ve çantanın dibinde kalan kıymetli eşyalarınıza daha kolay ulaşmanızı sağlar. Peki bu bölüm neden aşağıda olur? Yağmurdan en az etkilenen bölüm burasıdır. Dalgınlıkla çantayı ıslak zemine koymayın ama.
  - Boy ayarı: Çantayı sırtınıza asmayı sağlayan kayışları vücut tipinize göre ayarlamak için kullanılır. small / medium / large gibi ayarlar ile kayışların çantaya bağlantığı yeri değiştirerek kendinize uygun hale getirebilirsiniz.
  - Sırt desteği: sırta gelen yerde bulunan plastik destekler. çantanın sırtınıza daha iyi oturmasını sağlar ve yere bıraktığınızda çuval gibi yığılmasını engeller. Bu desteklerin çıkartılabilir olmasına dikkat edin, aksi taktirde çantanızı o destekler ile çamaşır makinesine atamazsınız.
  - İç bölgelerde cepler, dışarıya uzanan kablo deliği: Telefon, cüzdan gibi eşyalara kolay erişim sağlar, kablo deliği ile kulaklık kablosu geçirerek müzik dinleyebilirsiniz. Hoş, ağaçların yaprakları arasından geçen rüzgarı, kuş seslerini, derelerin şırıltısını dinlemek varken niye müzik dinlemek isteyesiniz o ayrı.

  Bunların haricinde bir sürü cep, plastik kilitler, fermuar açarak hacim artışı sağlayan körüklü yapılar bulunabilir. Keyfinize kalmış.

  Çok büyük bir çanta seçmeyin. Daha büyük daha iyi demek değil. Çünkü o çanta evdeyken hazırlanıyor. Çantada yer kaldıkça "şunu da alayım, bunu da koyayım" diye çantayı ağzına kadar dolduruyorsunuz. 90 litrelik bir çantayı doldurduğunuzda ağırlığı 30 kilo kadar oluyor. Hacim / 3 gibi kaba bir hesap yapabilirsiniz. İlk bir kaç kilometre sorun yaşatmaz ama sonra can yakmaya başlar. Bu nedenle uzun süreli kamp yapmayacaksanız 30 - 40 litre arası bir çantaya sığmaya çalışın.

  #152734 Keltox | 3 ay önce