1. 1
  benim neslimde öylesine içselleştirilmiş bir şey ki bu kimi zaman yaşlıca birini gördüğümde yerimden hamle edesim geliyor. sonra artık yer verilecek yaşa gelmiş olduğumu hatırlıyorum ve yerimde oturmaya devam ediyorum. her şeyin bir yaşı var.
  #82848 laedri | 1 yıl önce
   
 2. 2
  sağ kolum alçılı vaziyetteyken bile zorunda bırakıldığım davranıştır. normal şartlarda düz yolda dengemi sağlayamıyorken güçsüz olan sol kolumla tam gaz seyreden otobüsün içinde kendimi oradan oraya savrulmaktan korumaya çabalamış ve yere kapaklanmışlığım vardır. çünkü ölüyor da olsan yaşlılara yer vermek zorundasındır.

  bütün bunlara rağmen vazgeçmedim elbet. kimi yaşlıların empati yapamıyor olmaları belki de kendi suçları değildir.

  bir de "sen beni yaşlı mı zannediyorsun?" diyen bir kesim var, onlar ürkütmüyor değil.
  #82874 the fool | 1 yıl önce
   
 3. 3
  Öğretilmiş gelenek sebebiyle veya
  Hamilelere yer vermek gibi saygıdan ziyade nezaket, yardımlaşma güdüsüyle yapılmaktadır. Rus metrolarında geleceğin annelerine yer verdiğiniz için teşekkür ederiz yazmaktadır. biz de yazdığımızı düşünsenize yaşlılar için: misafirlerimize yer verdiğiniz için teşekkür ederiz :) )
  #82875 zeyna | 1 yıl önce
   
 4. 4
  -huysuz mode on-

  nadiren yaparım, ayakta yolculuk adam gibi yapılabiliyor mu allaşkına? arabaları öyle bir dolduruyorlarki tutuncak yer bulmakta zorlanıyorsun, bazen bir basamak çıkıp boynunu büküp kulağı tavana dayıyorsun. kaç kişi belediyeye mesai saatlerindeki hareket planı hakkında dilekçe verdi. önce o belediyeler, dolmuşçular delikanlı olsun yolcuların yoğun olduğu saatlere göre hareket planı düzenlesinler. ayakta tepeleme giden insanları görmeden arkadaki boşluğa odaklanıyor pezevenkler.

  -huysuz mode off-
  #82881 mahmut | 1 yıl önce
   
 5. 5
  bir kişinin içinden gelerek yaptığında güzel olan eylem.

  lakin bir de "bana yer vermek zorundasın" diye tepeye dikilen insanlar bulunmakta ki onlara gıcık olurum.

  normalde yer veririm yaşlılara ama bazen ben de hasta veya yorgun oluyorum ve yerimden kalkasım gelmiyor. işte böyle zamanlarda inatla benim tepemde dikilir bu yaşlılar.

  kusura bakma yaşlı dostum. sen dünyalığını yapmışsın ama benim yapacak işlerim var. ben hastayken tepemde dikilmen sana bir şey kazandırmaz. ben hastayken seni umursayamam...
   
 6. 6
  Bir toplu taşıma aracında en çok kimin ihtiyacı varsa koltuğa o oturur. Bunu hiçkimse söylemese de vicdanım söylüyor bana. Kimi zaman yaşlıları bırak, yaşıtım genç erkeklere bile yer verdiğim oluyor. Direk yer verdiğimi söylemiyorum ama başımdaysa kalkıp yer veriyorum, belli adam işten dönüyor eli kolu tutmuyor.

  Yaşlılara da her zaman benden daha çok ihtiyaç duydukları için yer veririm ancak iş ve okul saatlerinde gezmeye çıkmalarına da aşırı uyuz oluyorum. Sabahın altısından beri ayakta duruyorum eve dönerken de istiyorum ki ayağımın altının zonklaması hafiflesin. Sen de eytengile bi saat önce git.

  Yer vermesi gereken durumlarda uyuma numarası yapan gençleri uyandıran da bir dedem var. Kendisinden çok o koltuğa ihtiyaç duyan bir kadın olduğunda kendi de o koltuğu ona verir. Sürekli de bana hep genç kızlar yer veriyor, erkeklerde hayır yok der. Ben de hep öyle görüyorum.
  #82890 nar cicegi | 1 yıl önce
   
 7. 7
  dengede durabilecek ve de yeterince güçlü görünüyorsa kaslarının fazladan çalışması için iyi niyetle vermediğim olur. bacak kasları kardiyovasküler sistemin büyük bir bölümünü oluşturduğu için, hem oksijen hem de kan dolaşımı açısından bacaklarının çalışması onun için iyi olacaktır. tabi bu söylediğim 55-65 yaş aralığı için geçerli. mesela, şeylere vermiyorum bi de, 50-55 yaşları arasındaki sıkmabaş, öfke dolu yüzlere. tipime, sakalıma, küpeme bakan cahil insanlara.. sanki ona yer vermem gerekiyormuş gibi de dik dik bakıyor böyle. beynin çalışmıyor bari bedenin çalışsın be kadın. bu arada ben de ona bakıyorum tabi, zaten bir süre sonra rahatsız olup kafasını çeviriyor. suçluluk duyacak biri varsa o çünkü :) badem bıyıklı, mahalle baskısı bakışı savuran tiplere de tavrım aynı, gayet sağlıklı ama sağlıksız bir insan kadar yavaş hareket eden o tiplerden bahsediyorum evet. sanırsın hasta. ama nedense onlar daha hoşgörülü geliyor gözüme. ağırlığının yansıması olabilir. boy/kilo açısından. *
  #83045 rollinfloyd | 1 yıl önce (  1 yıl önce)
   
 8. 8
  benim bulunduğum ilçenin insanları medeniyet görmedikleri için, otobüse binerken muhakkak dirsekle itip öne geçiyor yaşlılar. bunun yanında oturacak yer bulduğumda çok rahatlıkla tepemde dikilip "kalk gız ben oturayım" diyebilen yaşlılarla kolonisi var burada. bunu diyen bir iki teyzeyle karşılaştım. sinirle, öfkeyle, küfrederek kalktım hep. nezaketten, ricadan, istekten yoksun bu cümleler o kadar kin ve nefret biriktiriyor ki içimde, inatlaşıp daha da yer vermiyorum. banane.
  #83048 pia | 1 yıl önce
   
 9. 9
  ben genelde yer vermemeye çalışıyorum ama allahsız belediye bazı koltukların yanına "gerektiğinde yaşlılar içindir." vb. şeyler yazdığından istemsizce yer vermek zorunda kalıyorum. bir engelliye zaten yer veririm de, geçenlerde tramvayda dışarıyı seyretmekteydim, bir engelli biner binmez kalk yerimden kalk hareketi yaptı, acayip şaşkın bir şekilde kalktım ve yer verdim, sonra yüzüme bile bakmadı. çok değişik bir durumdu.
  #83124 howard roark | 1 yıl önce
   
 10. 10
  toplumsal bir kural değil, vicdanla alakalı bir seçimdir. büyük şehirde yaşayan herkes, genç ya da yaşlı, toplu taşıma kullanarak bir yere gitmeye karar verdiyse, ayakta gitmeyi de göze almıştır, almalıdır.

  ayakta gidebilmek genç ya da yaşlı olmakla değil, yorgun olmakla alakalıdır.
  benim içim el vermiyor, kalkıyorum genelde.
  fakat kalkmayan da ayıplanmamalıdır.
  #83147 stranger | 1 yıl önce
   
 11. 11
  #82890
  Az önce metroda bir gencin başına dikilerek yer vermesini bekleyen teyze, inince pazara hangi yönden gideceğini sordu.

  Sosyete pazarı dedikleri tipte bir pazar, ucuz olduğu için değil gezmeye geldi muhtemelen. Tövbe ya :( adamı deli ediyolar :(

  Bazen insanı çileden çıkarak zorunluluk.
  #83862 nar cicegi | 1 yıl önce