1. 1
  4 mart 2018'de yapılacak törenle sahiplerini bulacağı 2 gün önce açıklanan ödüllerdir.

  liste

  the shape of water'a 13, three billboards outside ebbing, missouri'ye 7 adaylık vermek de garip kafalarmış. sanki koca yıl doğru düzgün film yapılmamış gibi dikkat çeken dallara birkaç filmi aday göstermek berbat olmuş. bir king arthur: legend of the sword yok mesela en iyi müzik dalında. logan'a da tek bir adaylık vermişler. hele dunkirk'ün 8 dalda adaylık alması var ki, filmi izlememem için bir nedenim daha oldu. adaylıkların tek olumlu yönü olarak lady bird'ün 5 daldaki adaylığını görüyorum ama o da fazlasıyla abartılmış. show business'ınız batsın be!

  izlemek için film seçerken imdb puanına bakma gibi, oscar adaylığı ya da kazananı olmasını da umursamamanızı öneririm. sundance, cannes, toronto gibi kalburüstü film festivallerinin adaylıklarına güvenmeye devam edin.

  edit: unutmuşum; adaylıkların bir olumlu yönü de, sally hawkins'in bir ihtimal oscar alabilecek olması. gerçi en iyi kadın oyuncu dalında kim alırsa alsın, hak etmiş olacak.
  #72528 lake of the hell | 2 yıl önce (  2 yıl önce)
   
 2. 2
  en iyi görsel efekt dalında ciddi rakiplerin karşı karşıya geldiği ödüllerdir.

  -blade runner 2049
  -guardians of galaxy vol. 2
  -kong: skull island
  -star wars: the last jedi
  -war for the planet of the apes

  özellikle blade runner 2049 , guardians of galaxy vol. 2 ve star wars: the last jedi arasında bir çekişme olacağını düşünüyorum. blade runner 2049 görself efekt mevzusuna orantılı yaklaşmışken guardians of galaxy vol. 2 tam anlamıyla efekt canavarı zaten. filmin neredeyse tamamı efektlerden oluşmakta. star wars: the last jedi'da ise geniş bir hazırlık ve detaylandırma yapmışlardı. bu yüzden bir çekişme olacak gibi görünmekte.

  the shape of water ilgi çekici bir film olsa da tahmin edilebilir bir senaryonun farklı eklentiler ile detaylandırılmış olması dolayısıyla 13 adaylığa sahip olması biraz garip kaçmış bence.

  three billboards outside ebbing, missouri ise en iyi senaryo dalında ödülü alması muhtemel bir film; ancak diğer altı adaylık konusunda bir şey diyemem.
  #72557 the ancient one | 2 yıl önce
   
 3. 3
  uzun araştırmalarım ve incelemelerim sonucunda * senaryo dalında ödülü kazanan film yüzde 84.5 * en iyi film ödülünü de kazanıyor.

  yani PHANTOM THREAD, DUNKIRK, DARKEST HOUR, ve THE POST filmlerinin en iyi film oscarını kazanma ihtimali neredeyse yok denebilir. geriye 5 aday kalıyor zaten. bunlardan THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI ve CALL ME BY YOUR NAME yönetmen dalında adaylık alamadığından onlarında bir tık geride kalabileceğini düşünüyorum. yine araştırmalarım sonucu.

  geriye The Shape of Water, Lady Bird, Get Out filmleri kaldı. buradan sonra iş zorlaştı. geçen sene siyahilerin yılıydı. o yüzden bolca ödüllerini dağıttılar. en iyi film seçilen moonlight bile o kontenjandan faydalandı. bu sene yine bir siyahinin başrol olduğu film kazanması zor. get out çık dışarı. kaldı iki.

  The Shape of Water ve Lady Bird arasından hangisi kazanır bir fikrim yok. çünkü ikisini de izlemedim. bu tahminlerim izlenimlerime dayanıyor sadece. ama tepkilere bakılırsa The Shape of Water alıp götürecek gibi. zaten 13 tane adaylıkta almış. törenden sonra buradayım. at fava bekle.

  tanım: reklamını en iyi yapan filmlerin seçildiği törenlerin doksanıncısı.
  #72687 joker | 2 yıl önce (  2 yıl önce)
   
 4. 4
  Tahminlerim :

  En iyi film: three bilboards outside ebbing, missouri

  En iyi erkek oyuncu: gary oldman/ darkest hour

  En iyi kadın oyuncu: frances mcdormand/ three bilboards outside ebbing, missouri

  En iyi yardımcı erkek oyuncu: sam rockwell/
  three bilboards outside ebbing, missouri

  En iyi yardımcı kadın oyuncu: allison janney/ i, tonya

  En iyi uyarlama senaryo: call me by your name

  En iyi özgün senaryo: three bilboards outside ebbing, missouri

  En iyi kurgu, ses miksaji, ses kurgusu ve görüntü yönetmeni: dunkirk

  En iyi kostüm: phantom thread

  En iyi şarkı: this is me / greatest snowman

  En iyi yönetmen : christopher nolan ama bence guillermo del toro'ya ödülü verecekler ki paul thomas anderson ondan daha iyiydi.

  Ps: en kararsız kaldığım kategori erkek oyuncu ödülü oldu. daniel day-lewis kazanır ise 6. Kez aday olduğu törende 4. oscarını alarak süper bir jubile yapmış olur. Ikisini de seviyorum birisi kazansın *
  #79223 krizantem | 1 yıl önce (  1 yıl önce)
   
 5. 5
  Bu sene sadece yardımcı erkek oyuncu ve görüntü yönetmeni (sinematografi) ödüllerini kimin kazanacağını merak ettiğim ödüller.

  Listeden sadece blade runner 2049'u izlediğim için tahmin yapamıyorum ama Roger deakins tekrar ve tekrar ve tekrar (sanırım 15. Kez) aday olduğu ödülü bu sene kazanır umarım.

  Yardımcı erkek oyuncu listesi de taş gibi. Sam rockwell, willem dafoe, Woody harrelson gibi çok sevdiğim, filmlerinin başına gözü kapalı geçtiğim adamlar var. Bu dalda da aklımdan geçen ilk isim sam rockwell.

  Bir de gary oldman'a ödül versinler yav.

  Willem dafoe demişken


  #79226 fly | 1 yıl önce (  1 yıl önce)
   
 6. 6
  kazananları bugün sabaha karşı açıklanmış ve beni bazı dallarda büyük hayal kırıklığına uğratmış ödüllerdir.

  sıralı listeyi vereyim, burada bulunsun:

  - en iyi film: the shape of water
  - en iyi yönetmen: guillermo del toro (the shape of water)
  - en iyi erkek oyuncu: gary oldman (darkest hour)
  - en iyi kadın oyuncu: frances mcdormand (three billboards outside ebbing, missouri)
  - en iyi yardımcı erkek oyuncu: sam rockwell (three billboards outside ebbing, missouri)
  - en iyi yardımcı kadın oyuncu: allison janney (i, tonya)
  - en iyi özgün senaryo: get out
  - en iyi uyarlama senaryo: call me by your name
  - en iyi animasyon: coco
  - en iyi yabancı film: una mujer fantastica
  - en iyi belgesel: icarus
  - en iyi kısa belgesel: heaven is a traffic jam on the 405
  - en iyi kısa film: the silent child
  - en iyi kısa animasyon: dear basketball
  - en iyi özgün müzik: the shape of water
  - en iyi özgün şarkı: coco (remember me)
  - en iyi ses kurgusu: dunkirk
  - en iyi ses miksajı: dunkirk
  - en iyi yapım tasarımı: the shape of water
  - en iyi sinematografi: blade runner 2049
  - en iyi makyaj ve saç tasarımı: darkest hour
  - en iyi kostüm tasarımı: phantom thread
  - en iyi kurgu: dunkirk
  - en iyi görsel efekt: blade runner 2049

  tek tek yazması da çok uzun sürdü yahu. fikirlerime geçeyim.

  - takip edebildiğim kadarıyla, digiturk'ün internet üzerinden yayınında ödülleri yorumlayan kel abi "ses kurgusu ve ses miksajı dallarında ödülü alan film en iyi film ödülünü de alabilir" demişti. en çok onun göt olmasına sevindim.

  - lady bird'ün 5 dalda oscar'a aday olması hem abartılıydı hem de hiçbir dalda favori olmadığı için ödül alamadan geceden eli boş döneceği belliydi. buna rağmen bbc, eleştirmenler tarafından değeri en abartılmış* film olduğunu haberleştirdi törenden hemen önceki gün: link . dunkirk'ün olacağı yere bütçesi küçücük, yönetmeninin tek başına çektiği ilk filmi yerleştirmek büyük akılsızlık. greta gerwig bile bu habere gülmüştür. törende ödül sunmak için sahneye çıktığını gördük en azından.

  - dunkirk'ün 8 adaylığının 3'ünü ödüle dönüştürmesi bence eleştirilmeli. ses miksajı ve ses kurgusunda aldığı ödüller gerçekçi değildi ve akademi'nin christopher nolan goy goyu ile gerçekleşti bence. en iyi kurgu ödülü de çok tartışmalı. bu dalda the shape of water ve three billboards outside ebbing, missouri de adaydı. aldığı 3 ödül de yanlıştı.

  - blade runner 2049'u henüz izlemedim ama görsel efekt dalında yarıştığı guardians of the galaxy vol. 2 ve kong: skull island'ı izlerken "oscar alabilirler" demiştim iki film için de. beklenmedik ama insanın hoşuna da giden bir kazanan oldu blade runner 2049. logan da en iyi uyarlama senaryo dalında ödülü kucaklasaydı nefis olacaktı ama call me by your name'in 4 adaylığından da eli boş dönmesine gönlü razı olmadı sanırım akademi'nin.

  - kobe bryant'ın en iyi kısa animasyon oscar'ını kazanması pek garipsendi ama bence normaldi. ödülü almasının tek nedeninin amerika'da adının fazlasıyla bilindik olmasına bağlanması mantıklı olabilir ancak bu animasyonu yapmaya başladığını duyurduğu anda, bütün basketbol tutkunları heyecanlanmıştı. akademi de bu heyecan furyasına kapılmış olabilir. oscar'ı kazanmaından sonra, internette deli gibi geyik dönüyor kobe hakkında. "alamadığı tek ödül nobel"e çok güldüm.

  - una mujer fantastica'nın en iyi yabancı film ödülünü alması genel olarak beğenilse de, nelyubov ve the square arasında geçmesi beklenen yarışta öne çıkması garipsendi. bu konuda digitürk'teki kel abi şunu dedi ve hak verdim: "bu film amerika'da gösterime gireli çok olmadı ve gişesi de oldukça iyi. izleyenler de filmden hoşlandıklarını belirtiyorlar. bu yüzden oscar'ı alması garip değil". trans bir insanın, oldukça çarpık olan fikirlerini her yıl değiştire değiştire insanların önüne sunan bir ödül törenini sunması ve hatta ödül alması (daniela vega olmadan una mujer fantastica'nın da olamayacağını düşünüyorum) bu yılki törenin en güzel ayrıntısıydı.

  - gary oldman'ın winston churchill canlandırmasıyla oscar almaması mümkün değildi. yarıştığı adaylar arasında sadece daniel day-lewis biraz öne çıkabiliyordu ama oldman ödülü kazandı. akademi hem siyasi hem de savaş içeren filmlere bol oscar vermeyi hep sevmişti, halâ da seviyor. dunkirk bunun en berbat örneğiyken, darkest hour da en iyi örneği olabilir.

  - three billboards outside ebbing, missouri amaçladığı 2 oscar'ı da aldı (en iyi kadın oyuncu ve en iyi yardımcı erkek oyuncu). "en iyi özgün senaryo dalında da ödül alabilir mi?" diye düşünüyordum ben, olmadı. 7 adaylığı normaldi, 2'si de kesindi. ben böyle bakıyorum.

  - the shape of water 13'te 4 yaptı. en iyi kostüm tasarımı ödülünü de alması gerekiyordu bence. guillermo del toro yer yer çok keskin eleştiriler de aldı bu filmle ("akvaryuma insan atıp rus-amerikan denklemini de filme soktuktan sonra oscar kazanılmaz" yazılmıştı hatta). en iyi yapım tasarımı dalında da beauty and the beast ya da the shape of water alacaktı ödülü zaten ve favori kazanmış oldu. del toro, hellboyvari filmler yapmaya devam eder umarım.

  - i, tonya'nın allison janney ile kazandığı en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü de önce garipsedim ben. bana göre adayların hepsi birbirine yakındı ama laurie metcalf'ın lady bird'deki otoriter anne rolü oscar'ı hak ediyordu. lady bird'ün "çok abartılmış bir film bu yaae" şeklindeki yaftası, metcalf'ın da oscar'ını yedi bence. janney'nin çok fazla dalgalanmayan ve hep iyi bir seviyede bulunan oyunculuk performansı çok fazla eleştirmeme izin vermiyor. garip oldu, evet ama sürpriz diyemem.

  - coco ile loving vincent arasındaki yarışı da, "amerikan popülerliği" ve "disney'in yaptığı işlere benzer animasyonların hakimiyeti" kazanmış oldu. loving vincent'ı amerikalılar'ın anlayamadığı da yazılıyor birçok yerde.

  - en iyi belgesel dalında rusya'nın doping testlerindeki skandalını anlatan icarus kazanacağına, nefis bir suriye belgeseli olan last men in aleppo kazanaydı iyiydi. amerika'nın gözü orta doğu'da değil artık. insanları da suriye'yi pek önemsemiyor demek ki.

  nolan aşkın batsın akademi.
  #79398 lake of the hell | 1 yıl önce
   
 7. 7
  "loving vincent gibi bir sanat eseri dururken coco'ya en iyi animasyon filmi ödülü veren akademinin düşünce yapısını s.keyim" dedirten ödül töreni oldu.
  bir loving vincent bir de logan'ın ödül alamayışı içimi acıttı.
  #79447 the ancient one | 1 yıl önce
   
 8. 8
  ödüllerin verilmesi gerekenlere değil de, verileceği tahmin edilenlere verildiği senedir. son 2-3 senedir izleyesim gelmiyor; adaletli davranıldığını düşünmüyorum zira.
  #94187 ofelia | 1 yıl önce