1. 1
  türk silahlı kuvvetleri'nin 20 ocak 2018 tarihinde başlattığı, sınır güvenliği ve bölgedeki istikrarı sağlamak adına afrin'de gerçekleştirdiği operasyonun adı.

  tsk web sitesinde yayınlanan basın aciklamasi

  gereklidir, değildir asla tartışmam, ateşli silahlara karşı kabus derecesinde korku beslerim ve söz konusu savaş olduğunda dilim tutulur. sebebi, politik görüşü, inancı, dili, ırkı ne olursa olsun birbirine zarar veren insanları görmek canımı acıtır. neyse ki ismini okuduğumda, zihnimde birbirine zeytin dalı ikram eden güzel kalpli insanlar canlanıyor. hayallerde yaşamak daha sağlıklı sanırım bazen...

  zeytin dalı...
  zeytin...
  harekat...
  #71274 the fool | 2 yıl önce
   
 2. 2
  Fırat "kalkanı"ndan" zeytin dalı"na ne çabuk dönmüşüz. Bu isim seçimleri, strateji değişikliğine de işaret ediyor olsa gerek diyeceğim de tam çözebilmiş değilim farkı.

  Umuyorumki tek bir masumun, çocuğun ve türk askerinin canı yanmadan, en kısa zamanda müspet şekilde tamamlanır.

  (link: Şurada : #69834) hakkında iki kelam ettiydim, aynı lakırdıyı tekrar etmeyeyim.
  #71341 fly | 2 yıl önce (  2 yıl önce)
   
 3. 3
  An itibariyle haberlerde asker sevkiyatının sürdüğü anlatılmakta.
  #71346 vay hayvan vay | 2 yıl önce
   
 4. 4
  adını afrin'in de içinde bulunduğu bölgede yetişen ilk evcil zeytin ağacından almış. tahmini olarak 6000 yıl öncesinde yapılan arkeolojik kazıyla alakası olduğu öne sürülüyor. ve bununla beraber sembolik olarak barışı simgeleyen "zeytin dalı" tasviri mitolojide sık görülür.
  #71378 lois lane | 2 yıl önce
   
 5. 5
  Savaş çığırtkanlığı yapan klavye vatanseverlerini reyhanlı'ya davet ediyorum. Neydi, ateş düştüğü yeri yakıyordu değil mi savaş sever, canlı sevmez yaşam formları.
  #71407 petra von kant | 2 yıl önce
   
 6. 6
  Esad ile kanlı bıçaklıyken böyle bir operasyonu nasıl yaptığımız soru işareti. Heleki operasyondan sadece bir iki gün önce lavrov'un "rus askerleri afrin'den çekilmedi" gibi bir açıklaması varken. Tabi Bu açıklamadan sonra arada kaybolan bir haber varki, o da rus doğalgazını türkiye üzerinden avrupaya götürecek olan türk akımı botu hattı inşasının ikinci etabı için gazprom'un izinlerini aldığı haberi. Sonrası malum, afrin'e girdik. Kısacası, kimsenin kimseye günahını vermediği ortadoğuda gene pazarlıklar, alışverişler, ince hesaplar.
  Olayın gelişimi şu şekilde olmuş gibi gözüküyor.
  #71530 fly | 2 yıl önce
   
 7. 7
  dün liseden bir arkadaşımın şehit düştüğü operasyon. aynı dönemden arkadaştık, aynı spor salonuna da gidiyorduk denk gelince sohbet ederdik sürekli. tanıdığım kadarıyla iyi hoşsohbet bir insandı. tüm şehit haberleri acı elbet ama insan tanıdığı bildiği birinin ölüm haberini alınca daha çok duygulanıyor ister istemez.

  tankçı teğmen muhammet cihangir çubukçu, toprağın bol olsun. ve tabi diğer tüm şehitlerimizin de.

  ordumuzun en az kayıpla tamamlamasını umduğum operasyon.
  #74549 endingcredits | 2 yıl önce
   
 8. 8
  Ortalık karıştı gibi. Net bilgiler olmasa da Suriye rejim yanlısı güçlerin afrin'e girdiği, Türkiye'nin de esad yanlısı bu güçleri bombaladığı falan yazılıp çiziliyor. Suriye ordusu yok şimdilik ortada. Ama İran, Rusya, ABD, YPG, Esad yanlıları, öso, Suriye ordusu falan derken Şii Sünni Savaşı'ndan, abd,İsrail - Rusya,Suriye arasında sıkışmış bir Türkiye'ye kadar çokça denklem üretilebilir.
  #77537 fly | 2 yıl önce
   
 9. 9
  bana kalırsa kritik bir harekattır. o kadar yanlıştan sonra bunu yapmak zorundayız. ypg varlığı türkiye için tehdit.
  ancak asıl iş fırat'ın doğusunda. oraya girilir mi, bilmiyorum.
  #78357 la sagrada familia | 2 yıl önce
   
 10. 10
  uluslararası hukuktaki meşruiyet zemini meşru müdafaa hakkıyla ifade edilen, türk silahlı kuvvetlerinin terörle mücadelesini sürdürdüğü sınır ötesi operasyonu. tanrı türk askerini, bütün güvenlik güçlerimizi korusun. tırnağınıza taş değmesin temennileri dışında yapılacak pek bir şey göremiyorum, en azından kendi adıma. şehitlerimize rahmet, gazilerimize acil sıhhat dileklerimi iletiyorum. operasyonu kendi siyasi ikballeri için reklam malzemesi yapmaya çalışan şovanist yaklaşımlarla gaz almaya çalışan siyasileri ise lanetliyorum. orda canını dişine takıp savaşan çocuklar ne akpli ne mhpli ne de chpli. orda, inandıkları uğurda canlarını vatanına, milletine, devletine siper edenler, bu ülkenin evlatları.

  selam olsun hepinize
   
 11. 11
  Oncelikle tum mehmetciklerimize ve askerlerimize buradan selamlar olsun.

  51. Gununde harekatta gelinen noktayi buradan gorebilirsiniz.

  - Gun icinde 18 tane nokta terorden temizlendi.
  - Etkisiz hale getirilen terorist sayisi 3.300’e yukseldi.

  Halklarin demokratik partisi catisi altinda bulusan terorist olusum, insanlari temsil eden bir kurulus degil terorist bir gruptur. Afrin operasyonu hakkinda attiklari twit . Askerimiz vurdukca bunlar agliyor.

  Kaynak
  #80609 oblivion | 2 yıl önce
   
 12. 12
  çanakkale zaferinin 103. yıldönümünde kahraman türk ordusu afrin'e girdi.

  şehir savaşları malumunuz olduğu üzre, bu tarz harekatların en zorlu safhası, tanrı yardımcıları olsun mehmedimizin.
   
 13. 13
  vietnam savaşı (!) olacak harekattı. 2 ayda, fırat kalkanı'ndan daha az kayıpla afrin'i aldık.
  ordumuzu canı gönülden kutlarım.
  #82136 la sagrada familia | 2 yıl önce