1. 1
  okurken etkileyen, altını çizdiren cümlelerdir.

  ''sıfatları kaldırırsan geriye gerçekler kalır.''

  harper lee - to kill a mockingbird
  #5088 yeni hesap | 2 yıl önce
   
 2. 2
  "elindekileri karyolanın altına boş bavula koydu. çevresine bakındı. yoktu. oturma odasını da aradı. orada da yoktu. bunca lüzumsuz eşya vardı da, neden en gereken, bir sigara küllüğü yoktu. kadınlar da böyleydi. dünyada gereğinden çok kadın vardı ama, yalnız bir teki yoktu."

  aylak adam - yusuf atılgan
  #16335 endingcredits | 2 yıl önce
   
 3. 3
  sanki sol kaburgamın altından çıkan bir ip senin sol kaburganın altına sıkıca bağlanmış gibi, ve aramıza okyanuslar girerse o bağın kopacağından korkuyorum...

  jane eyre
   
 4. 4
  Bazı insanların yüzü buralı değildir. Görür görmez anlarsınız. Çekip gideceklerdir, hem de ilk fırsatta. Dolayısıyla onlara bakarken onları yaşanan anın boşluğuna çivilemek istercesine bütün gözlerinizle bakarsınız. İleride anımsamanızı kolaylaştıracağına inandığınız dipdiri bir dikkatle bakarsınız. Sonradan yaşadıklarınız ne olursa olsun, ilk bakışta gördükleriniz doğru çıkar. Çekip giderler gene de. Yazınızda yazılıdır bu.
  Bakışlarınızda da.

  murathan mungan
  #29566 ne dediysem o | 2 yıl önce
   
 5. 5
  Kuş­lar tutsak yaşayamazlarmış. Ya çocuklar, İnci? Onlar tutsak yaşayabilirler mi?
  #30748 ne dediysem o | 2 yıl önce
   
 6. 6
  çok uzun konuşmalıyım biliyorsun. ben susunca gidersin biliyorum.

  oğuz atay - tehlikeli oyunlar
  #46775 julay | 1 yıl önce
   
 7. 7
  "gerçekler şaşırtacak kadar hakiki ve net biçimde duyduğumuz bir şey midir? yoksa gerçekler gizlenmiş, kapatılmış ve her tür psikolojik ağırlıklarla üzeri örtülmüş, bir kez tanımlandığında güvenilmez ve anlaşılmaz mıdır? gerçekler asla tam olarak siyah ya da beyaz değillerdir. daha çok gri, kahverengi ve hatta kırmızı tonlarındadır. "

  john katzenbach - psikoanalist

  edit: link
  #46776 the fool | 1 yıl önce - düzeltme: 1 yıl önce
   
 8. 8
  sizler rüzgarlı havada sigara içtiğinizde, onu yakana kadar üç, beş, on kibrit yakıyorsunuz, ta ki sigara yanana kadar. bir kerede sizin beyninizi, iradenizi yakmamı nasıl beklersiniz benden? hele bir de sizler sadece rüzgar altında değil de, ateşin yakılması güç olan derin bir bataklıkta iseniz.

  beyaz zambaklar ülkesinde / grigory petrov
   
 9. 9
  "intihar etmeyeceksek içelim bari" bir düğün gecesi'nin açılış cümlesidir. adalet ağaoğlu.
  #49346 laedri | 1 yıl önce
   
 10. 10
  "prosser bütün hayatının bir tür rüya olduğunu hisseder, bazen de bunun kimin rüyası olduğunu ve rüyayı görenin gördüklerinden hoşlanıp hoşlanmadığını merak ederdi."

  douglas adams - otostopçunun galaksi rehberi
  #49350 the fool | 1 yıl önce
   
 11. 11
  "Şu hakikati kendi hayatım bana öğretti: İnsanoğlu insanoğlununun cehennemidir. Bizi öldürecek belki yüzlerce hastalık, yüzlerce vaziyet vardır. Fakat başkasının yerini hiçbiri alamaz."

  Ahmet hamdi Tanpınar - saatleri ayarlama Enstitüsü
  #49498 kesret | 1 yıl önce
   
 12. 12
  "kendilerinden emin halleri ancak budalalıkla açıklanabilir."

  kafka - dava
   
 13. 13
  "BÜTÜN HAYVANLAR EŞİTTİR, AMA BAZI HAYVANLAR ÖBÜRLERİNDEN DAHA EŞİTTİR."

  George Orwell - hayvan çiftliği

  Çok bilinen belki ama yazmak istedim.

  Edit: imla
  #49580 joker | 1 yıl önce - düzeltme: 1 yıl önce
   
 14. 14
  'Bir hüznün resmi gibi,
  Kalbi olmayan bir yüz.'

  Hamlet'ten bir alıntı. oscar wilde'ın, dorian gray'in hikayesini özetlediği iki dize.
  #52622 vemvet | 1 yıl önce - düzeltme: 1 yıl önce
   
 15. 15
  "Ama çocuğa değil kendine ağlıyordu. Kendisini var eden ve şu anda alçakça bir rahatlıkla içinde yeniden bulduğu bu şiddete ağlıyordu."
  #52630 Trafalgar | 1 yıl önce
   
 16. 16
  "...Bu yörelerde Bir yığın arkadaşı vardı. Bu da yolculuk yapmayı neden bunca sevdiğini Açıklıyor. her gün birlikte olmak gereksinimi duymaksızın, insan her zaman Yeni Dostlar edinir. papaz Okulunda olduğu gibi, insan her zaman aynı insanları görürse bunları Yaşamının bir parçası saymaya başlar. İyi ama bu kişiler de Bu nedenle yaşamımızı değiştirmeye kalkışırlar. Bizi görmek istedikleri gibi değilsek hoşnut olmazlar, canları sıkılır. Çünkü Efendim Herkes bizim nasıl yaşamamız gerektiğini elifi elifine bildiğine İnanır. ne var ki hiç kimse kendisinin kendi hayatını nasıl yaşaması gerektiğini kesinlikle bilmez."  Paulo Coelho - simyacı
  #52636 konismento | 1 yıl önce - düzeltme: 1 yıl önce
   
 17. 17
  Bazen bir bütünün bir cümlesi, o bütünü okuma ihtiyacını/isteğini doğurur.

  Bu sebeple iz bırakan cümlelerin hangi kitapta yer aldığını belirtmekte fayda var diye düşünüyorum.
  #52638 kesret | 1 yıl önce
   
 18. 18
  "Bir insan öldü diye onu sevmekten vazgeçmek zorunda mısın, tanrı aşkına; özellikle de, hayatta olanlardan bin kez daha iyi kalpli bir insansa?"

  j.d. salinger / the catcher in the rye
  #52948 rstnpeace | 1 yıl önce
   
 19. 19
  "Gösteri toplumunda, kurtuluş vaatleri de gösterinin bir parçasına dönüşür, sahteleşir. Tüm dünya aynı gösterinin sahnesidir artık; hepimiz aynı gösterinin oyuncusu ve seyircisi oluruz."

  (bkz: Gösteri Toplumu)
  (bkz: Guy Debord)
  #53223 ineedcoffee | 1 yıl önce
   
 20. 20
  "Onca zamanı boşu boşuna geçireceğime uçmayı öğrenebilirdim. Öğrenecek ne çok şey var!" Martı Jonathan Livingston'dan hayatın tüm yılgınlıklarına karşı tertemiz bir nefes olsun size diye.
  #53360 asgarimusterek | 1 yıl önce
   
 21. 21
  "Parama bağlı değildim, sahip olduğum şeylere sıkı sıkı yapışmazdım. Doğrusu, sahip olmaktan utanırdım biraz. Sosyete nutuklarımda inançla şöyle haykırdığım oluyordu: "mülkiyet, baylar, bir cinayettir.!" servetimi buna layık bir yoksulla paylaşacak kadar büyük bir yüreğim olmadığından, onu olası hırsızların emrine bırakıyor, böylece adaletsizliği rastlantıyla düzelteceğimi umuyordum. bugünse hiçbir şeyim yok. Böyle olunca güvenliğim için kaygı duymuyorum.."

  Albert camus / düşüş
  #53547 eftalya | 1 yıl önce - düzeltme: 1 yıl önce
   
 22. 22
  "Uyuyalım, insan uyudu mu her şeyi unutur."
  -şeker portakalı
  #53588 ogretmenmiyim | 1 yıl önce
   
 23. 23
  "hayır, bir düş gibi değil; bildiğim, tanıdığım, sıcaklığına alıştığım ve sanki peşinden koşarken birkaç kez yakalayıp nereye giderse gitsin diye bile isteye serbest bıraktığım birisi gibi kayboldu.

  bense, kalakaldım..."

  hasan ali toptaş - bin hüzünlü haz
  #53967 rstnpeace | 1 yıl önce
   
 24. 24
  "Bu hep böyle değildi, yemin ederim değildi. İnsanlar bir nedenle birbirlerine güvenirdi; nedenini unuttum."

  Hatırlamamız dileği ile. Harper Lee'nin Tespih ağacının gölgesinde'sinden. O nedeni hatırlamamız oldukça elzem. Neydi o?
  #54114 vemvet | 1 yıl önce
   
 25. 25
  "ben kayra yaşayan en karmaşık ruhum. ülkemin ulusal marşındaki gibi 'hangi bilim, hangi güç beni çözecekmiş, şaşarım!'... ruhumdaki düğümler fazlasıyla sıkı. kimsenin onları çözecek kadar ince tırnakları yok. bense çoktan vazgeçtim tırnaklarımı uzatmaktan. kendimi bilmeyi bıraktım. ölümü bilmek ve anlayabilmek bile daha kolay. yanıtı olmayan bir soru olarak geldim dünyaya ve sorusu olmayan bir yanıt gibi de gidiyorum."

  (hakan günday - kinyas ve kayra s. 69)
  #54119 fortis et liber | 1 yıl önce