1. 1
  son yıllarda paket sigaraya yapılan zamlar nedeniyle daha çok tercih edilen tütün çeşididir. şahsen kullandığım versiyonu kağıt *, filtre ve açık tütün üçlemesinden oluşmaktadır. kağıdın içine bir miktar tütün ve alt kısmına filtre yerleştirilerek sarma işlemi gerçekleştirir. ilk başlayanlar için sigara sarma olayı epey zahmetlidir ancak yeterli pratikle gerekli maharet kazanılabilir. örneğin başlangıçta yamuk yaprak dolması şeklindeki sanat eserlerim pratik yaptıkça normal sigara şeklini almaya başladılar.

  iki paket sigara fiyatına tütün+kağıt+filtre üçlüsü temin edilebildiği gibi içme sıklığına bağlı olarak bunlar yaklaşık bir-iki hafta kadar sigara bağımlısı bünyeleri idare edebilmektedir. ayrıca kağıt tercihine göre (beyazlatılmamış, organik vs) normal sigaradan alınan kimyasalların dozu da azaltıldığı için sanki çok daha sağlıklı bir iş yapıyormuşçasına çayı şekersiz içen kimse modunda herkesi buna teşvik ediyor olduğumu fark ettim.

  ne diyorum ben yahu, sigara sağlığa zararlıdır, içmeyin, içirmeyin şu zıkkımı...
  #57877 the fool | 2 yıl önce (  2 yıl önce)
   
 2. 2
  eğer kendiniz sarmıyor da, hazır doldurulmuş olanlarını alıyorsanız (hani şu 3-4 liraya satılanlar), size müjdesi olan uyuşturucu madde.

  en ucuzu 7 lira olacak

  makaron diye bir şey var (hayır, tatlı olanı değil). böyle yazınca afili oluyor ama aslında, bildiğimiz anlamıyla "içi boş sigara" demek. yani şu . yüce devletimiz kaçakçılıkla mücadele etmek için makaronun fiyatını %600 artırmış. bunu da laps diye ötv koyarak yapmış. haberi okumaya üşenenler olabilir, kabaca şöyle olmuş durum: "eskiden paketi 30-50 kuruş arası olan makaron, artık 3 liradan ucuza satılamayacak. böylelikle kaçak tütün içenler hemen marketlere koşup en ucuzu 9 lira olan sigaralardan satın almaya başlayacak." serin hikaye, di' mi?

  uyarı: bu girdi sigarayı özendirme amacıyla yazılmamıştır. sigara öldürür, evet. kendisiyle hiç yakınlaşmadıysanız, mesafenizi korumaya devam edin, uzak durun.
  #57929 lake of the hell | 2 yıl önce
   
 3. 3
  düzgünü bulunduğunda fabrikasyon sigarayı aratmayan tütündür.
  ayrıca alışıldığında, normal sigaranın tatmin etmemesine de yol açar.
  ikisini de içen biri olarak, sarma tütünün daha hızlı öldürdüğünü hissetmiştim.
  #57981 the crow | 2 yıl önce
   
 4. 4
  son gelen zamlar ile beraber fiyatı artmış olsa da hala paket sigaraya göre çok ama çok ucuz.

  ben tekel express tütün alıyorum 35-40 liralık kadar ki kilosu 150 lira ve 3 kutu makaron ile bir ay çok rahat çıkıyor. Benim şahsi tavsiyem kendinize en uygun tütünü bulana kadar 5 liradan fazla almayın tek seferde ya da deneme yapın satıcıdan rica edip.

  en ucuz makaron da 15 lira oldu. 1 sene önce 5 liraya alıyordum :/ yine benim şahsi tavsiyem makaron için kırmızı calbor veya yeni kırmızı marla. Bu makaronların diğerlerinden farkı daha geniş olmaları ve daha kolay içim ve sarma olanağı sağlamaları. aksi taktirde çok fazla makaron yırtılıyor.

  bol miktarda tütünü alacaklara ise tavsiyem tütünü ne çok nemli ne çok kuru bırakmaları ikisininde içimi bok gibi oluyor çünkü. sağda solda duyup meyve kabuğu ile uğraşmayın da hem uğraşması zor hemde tütünün küflenme ihtimali var en basiti alın bir sprey içine tatlı su koyun üstüne miktarına göre bir kaç fıs sıkın ve ağzını sıkı sıkı kapatın o kendini toplar.
  #67688 biri beni silksin | 2 yıl önce
   
 5. 5
  Geçmişte ayrı bir havası olan; tütün tüketme şekli. Ayrı bir havası vardı gerçekten, zira herkes saramaz herkes de pek güvenemezdi içmeye, dışardan bakılınca bazen acayip de karşılanırdı bu şekliyle, hatta büyükler daha çok meraklıydı böyle bir tüketim şekline. Şimdi ise her yerde çeşit çeşit materyal ile ulaşabileceğiniz çok normal bir şeye dönüştü.
  Şahsım hala ara ara özellikle elde sararken ayrı bir nostaljik havaya bürünür nedensizce.
  #143166 gece ucan kedi | 5 ay önce
   
 6. 6
  son gelen sigara zamlarıyla birlikte tiryakilere alternatif olabilecek bağımlılık maddesi. elimde hiç saramadım bu sigarayı. neyse yasal uyarıyı da yapalım. sigara sağlığa zararlıdır.
  #143220 opethian | 5 ay önce
   
 7. 7
  sararken emek harcanıldığı için içmesi iki kat keyif veren şey
  #143335 adam3466 | 5 ay önce
   
 8. 8
  Makaron, boş filtre olayını hiç denemedim. Denemek de istemem. Sarma makinaları da varmış. Kişinin zevkine veya alacağı verime kalmış bir şey ona karışmak da kimsenin haddi değil.

  İçtiğim sigara sayısını azaltmak için sarmaya başladım. Sadece elle sarma ile ilgili iki kelam edeceğim. Sarmayı öğrenmek yazı yazmayı öğrenmek gibidir. Ya da araba kullanmayı öğrenmek gibi. Ptatik gerekiyor. Yıllarca izleseniz bile bir arabayı ilk kullanışınızda acemiliği hissedersiniz. Kullanmadığınız elinizle yazı yazmayı denerken ne kadar çirkin, yamuk yazdığınızı görün. sigara sararken bozuk sardığınızda sizin kırılan özgüveninizi façası inen wolverinenin kapanan yarası gibi tamir eder. Yani sarmayı öğrenmek safece sizin elinizde.

  Gel gelelim kendimce bilgi ve yorumlarımın olduğu kısma. Başlangıçta biraz pahalı ama işlevi güzel olan yapıştırıcılı kâğıt almanızı öneririm. Tütün ürünleri satan yerlerde mevcut zaten. Aynı dükkandan alacağınız (genellikle 15 ya da 25 gram emin değilim) paket içinde satılan, markası olan tütünlerin sizi idare etme süresi 1-1,5 hafta arası. Fiyatlar da 25 lira sanırım. Bilenler yoruma yazarsa editlerim onu da. Buraya dek sürekli "sanırım, emin değilim" kalıplarıyla yazma sebebim cidden tecrübe etmiyor oluşum ve bilmiyor oluşum. Ben genellikle kilo işi tütün satan siyah poşette tartılan yerlerden alıyorum. Dedem vefat edene dek de onun tarlada kendi yetiştirdiği tütünü kullanırdım.

  Tütün seçimi elbette size kalmış. Hafif, orta ve ağır seçenekler sunar satıcı. Asla o an içtiğiniz sigaraya güvenmeyin derim. (Sebebi, kurumasın diye buzdolabında ya da klimalı ortamda korunmaları, kuru hava almayacak şekilde muhafaza edilmeleri. Dükkanda size hafif gelen tütün, eve gittiğinizde boğazınızı yakabilir.

  İlk kez tütün alıyor iseniz Denemek için 5er liralık üçünden de almanızı öneririm. Tütününüzü diler buzdolabında, dilerseniz de hava almayacak 2 poşetin içide muhafaza edin. Günlük ihtiyaç kadarını (bence yarım popkek kadarını ) sıcak bir ortamda tütünü açıp sererek çok aşırıya kaçmayacak şekilde kurutun. Asıl tadını ve doygunluğunu o şekilde sardığınızda verir. Aldığınız an sararsanız çok sıkı sarmış olursunuz. Hava almadığı için de duman vermez. Kendinizi yuvaya dalan karınca yiyen gibi nefes çekerken bulursunuz. Şah damarınız bile aprıyabilir ehehehe.
  Kurutma ayarı zaten zamanla öğrenilen bir şey. İlk evrede aşırı kurutmayın demiştim. (Tütüne dokunduğunuzda toz haline geliyorsa tam kurumuştur. Yoklukta gider ama mecbur kalmadıkça sarmayın onu. Hem kağıdınızı yırtar hem de küller fazlasıyla etrafa saçılır. (Ya da sigara ucundaki kor yere düşer. Tekrar yakmak zorunda kalırsınız, düşen ateşin etrafa verdiği zarar cabası).
  Aynı tütünün ağırşık derecesini o tütün için en ağır şekliyle de, orta da, hafif de deneyimleyebilirsiniz. Çok basit. Tütününüzün en ağır şekli şu. en kuru hâline filtre vs eklememeniz. Orta ağırlıkta içmek isterseniz bir kâğıdı zıvana yapın. (Dalga geçmiyorum göz ayarıyla 8 mm x 4-5 cm bir kâğıt kesip rulo yapın) bu orta derecede bir tat verecektir. En hafif şekli ise zaten beyaz sünger filtrelerle sarmak. Aklıma geldikçe editleyeceğim.

  Bol zehirlenmeler.
  #148393 disas | 5 ay önce
   
 9. 9
  şu aralar elimden düşmeyen sigara türü. normal sigara keyif vermemeye başladı. makinasından da aldım tütünü, filtresi, makinası vs. hepsi 30 tl. iki hafta yetecek kadar tütün var. gayet ekonomik de. e daha ne isteyelim.

  yasal uyarı: sigara sağlığa zararlıdır.
  #149513 opethian | 4 ay önce
   
 10. 10
  eskiden millet bir adım geri atardı "esrar mı içiyonuz" imasıyla bakardı. kafelerde uyarıldığımızı bilirim "diğer müşteriler yanlış anlar, rica etsek" diye. özentiliktendi o zamanlar, hevesimizi atıp pakete dönerdik.

  şimdi herkes mecburiyetten sarar olmuş.

  keyfi kaçmadan bırakmışım bu sigarayı.

  #149516 son kurtadam | 4 ay önce
   
 11. 11
  Babamın sabahın köründe ıslak tütünleri kurutmak için ocakta yaktığı sonra da etrafa yayılan kokusu ile beni yatağımdan boğuluyormuş edasınca düşürdüğü nalet sigara çeşidi. *
  #149550 aptiisakrak | 4 ay önce
   
 12. 12
  Daha ekonomik, sarması zevkli ve içmesi daha zevkli olan (bu ne oluyorsa artık, sigara sağlığa zararlıdır. Zevk için içmeyiniz.) sigara türü. 25 gramı yaklaşık on gün yetiyor. Old holborn markası tercih edilebilir.
   
 13. 13
  sarmayı bilmeyene "bana da sarsana" dedirtirken sarana da bıkkınlık gelmesine sebep olan içimi rahat sigara biçimi.

  aromatikler 40'liraya varan fiyatlarla bütçe dostu olmaktan çıktı. birçok kişi sigara masrafım azalsın diyerek aşağı yukarı aynı parayı veriyor.
  bu avantaja yerli tütünler sahip fakat onların da yoğun koku sorunu var. tabii çözülemeyecek bir sorun değil.

  ayrıca tütün önce süründürür arından öldürür o yüzden içilmemesi önerimdir.
  #149606 olabilir | 4 ay önce (  4 ay önce)
   
 14. 14
  Sigara sarılmasının istenmediğini ifade eden negatif ve emir kipinde cümle.

  Sonradan gelen edit: yetkilendirilmiş bir sözlük yazarı (sanırım) girdimi dahi okumadan yazdığımı uyuşturucu madde olarak kategorize etmiş. Daha fazla açıklama yapmak istemiyorum.
  #149697 pastafaryan klishesi | 4 ay önce (  4 ay önce)
   
 15. 15
  doğru tütünü bulduğunuz taktirde diğer sigaralara elveda diyebilirsiniz.
  #149751 karnisonbahar | 4 ay önce
   
 16. 16
  samsun 216'nın bile 15 lira civarında satılmasından ötürü, orta-alt sınıfta yer alan sigara bağımlılarının önünde sonunda tercih edeceği uyuşturucu madde.

  son aylarda, ithal olan ve el altından satılmaya çalışılan, 25 ve 50 gramlık paketleri bulunan tütünlerin fiyatlarında korkunç artış oldu. zaten bu tütünleri kafasına göre fiyatlandırıp satanların fink attığı bir ortamda, 50 gramlık ithal tütünü 50 liraya okutmaya çalışanlar bile var. ayrıca, 50 liraya satılan bu tütünün, dış kabı biraz daha farklı renkte olan, içindeki tütünün de büyük ihtimalle değiştirildiği farklı halleri de "abi, bizde her şey ucuz" yalanıyla 30 liraya satılıyor.

  açık tütüne adım atacaksanız, adıyaman, bitlis, mardin, çelikhan gibi tütünleri uzun süre içmemeye çalışın. bir süre sonra yukarıda bahsettiğim ithal ve daha pahalı olan muadillerine geçin. sonra gene kükürtten başka bir tat alamadığınız o yerli tütünlere geri dönersiniz. kaç yıl oldu paket almayı bırakalı; hatırlamıyorum. 2 tütün sarma makinesi kırdım, elle sarmayı halen beceremiyorum ama makineden vazgeçtim en azından. adıyaman ve benzerlerinin uzun süre tüketiminde vücudunuzda hissedebildiğiniz zararlarını ve kendileri hakkındaki fikirlerimi yazayım:

  - sabah yataktan kalkarken göğsünüzün tam ortasına oturan boğayı da uyandırıp kışkışlamanız gerekiyor. son birkaç aydır bunu hissediyorum ve adıyaman tütününü uzun süreli içmekten ötürü olduğundan gayet eminim.

  - "bi' şekilde tütünün nemlenmesini sağla abi, istediğin kadar iç, bi' şeycikler olmaz" yalanına inanmayın çünkü her tütün kurur; her uzun süre tüketilmemiş tütün de küflenir. sonuçta bu boku evlerin içinde saklıyorsunuz. rutubet denen nane tam bir wraith olduğu için fiziksel olarak rutubetten kaçman imkansız. elma kabukları, marul yaprağı, saksıdaki çiçeğe püskürttüğün fısfıs gibi komik ama etkili yöntemlerin peşinde uzun süre koşmaktansa, az tütün satın alıp abartmadan içmek gerek. küflü tütün içtiğinizi sizden önce, çevrenizdekiler anlayacak ve "at boku gibi kokuyorsun olm sen, hayırdır?" diye soracaklardır.

  - kurumuş tütünden sardığınız sigara kül tablasına bıraktığınızda kendi kendini içer, biter. nispeten yaş olan tütün ise, tablada oturur, sizin işinizin bitmesini bekler. kuru tütün içmeyin.

  - adıyaman gibi yerli tütünlerin batı şehirlerine gönderilenlerinin içinde iyi kalite olanları yer almaz. yıllar önce ankara'da aldığım adıyaman tütününü birkaç sarımlık içtikten sonra bi' arkadaşa vermiştim ve "sen de bunu içme, sigarasız kalırsan iç sadece" diye de tembihlemiştim. bu yerli tütünler aroma fakiri, kükürt bombası oluyorlar. ithal tütünlerin içimindeki yumuşaklık hiçbirinde yok. yerli tütün içen insan, tadını sevdiği için değil, parası olmadığı için bu boku içiyordur. aklınızda olsun.

  zorunlu not: sigara bütün kötülüklerin anası, vergi ise şart tır.
  #162305 lake of the hell | 5 gün önce
   
 17. 17
  kesinlikle tafsiye etmediğim sigara
  #162318 cigs100 | 5 gün önce