1. 1
  Dünyadaki hiç bir yiyeceğe değişmem tadını çünkü mis gibi çocukluk, masumiyet, arkadaşlık ve oyun kokar salçalı ekmek.

  Bazı bazı, Koku hafızamın en haylaz yerinden burnuma çalınan kırmızı bir anıdır, özlenir, hem de çok.
  #57265 petra von kant | 2 yıl önce
   
 2. 2
  herkes çocukluğundaki salçalı ekmek macerasını anlatır. bir de dönüp kendime bakarım. neden bizim de salçalı ekmeğimiz yok diye. düşünüyorum o zamanlar, hiç yemediğimiz gibi neden evimizde yapılmazdı? oyun oynarken mahallede bebelerin elinde görürdüm ama hiç canım çekmezdi, anneme de sormak aklıma gelmedi. yine de insan, salçalı ekmeği olmayınca üzülüyor garip bir şekilde.
  #93266 pia | 1 yıl önce
   
 3. 3
  hala bu yaşımda kendime kahvaltıda tereyağında salça kavurur yerim. salçalı ekmek üzerine kaşar mantar ve karides koyup fırınlıyoruz bi de. acıktım.
  #93271 mangetsu | 1 yıl önce
   
 4. 4
  içinde veya dışında salça olan sandviç ve türevi ürünlerin atası, günümüzde kaliteli ve pahalı satılan tostlara ilham olan geleneksel yiyeceğimiz. bir dilimin üzerine sürülür ve bir kısmı ısırdığınızda burna bulaşacak şekilde tüketilir. gün ışığında hazırlanmış, ev yapımı o güzel kokulu yaz salçası ile yapıldığında tadından yenmez valla.
  #128383 vemvet | 5 ay önce (  5 ay önce)
   
 5. 5
  7/24 yenilebilen efsane değişmez lezzet. Beyaz peynir eklenince daha bir hoş oluyor.
  #128384 vay hayvan vay | 5 ay önce
   
 6. 6
  (bkz: çemen)
  #128387 kerem | 5 ay önce
   
 7. 7
  Çocukluğun tadıdır.

  Ve fıratın simgesi.
  #128394 tehanu | 5 ay önce
   
 8. 8
  Bundan tahmini 20 yıl öncesinin zamanında, sokakta oynayıp acıktığım zaman evin önüne gelir, kafamı yukarı kaldırır ve ''anneeeeee salçalı ekmeeeeeek'' diye bağırırdım. Ekmeği ve yanında küçük kutu meyve suyunu alır, tekrardan oynamaya giderdim. Birden aklıma geldi. Bunu yazarken yüzümde aptalca bir tebessüm oluştu, o günleri hatırlamaktan olmalı. Hey gidi !
  #128401 proct | 5 ay önce
   
 9. 9
  (bkz: never gets old)

  çocukluktan yetişkinliğe en pratik atıştırmalıktır.
  çok hızlı hazırlanır, taşınabilir ve ucuzdur.
  farklı kombinasyonlarla zenginleştirilip, kişiye özel harmanlar hazırlanabilir. mesela benim favori üçlümdür;
  aşağıdan yukarı sırayla: yağ-salça-tuz.
  #128647 stoner | 5 ay önce (  5 ay önce)
   
 10. 10
  Hatay'da görmüştüm, sokak aralarında evlerde taş fırınlarda pide üzerine sürülüp yenmek için hazırlanan bir çeşit gıda maddesidir. hatta vakti zamanında bir evin önünden araba ile geçerken merak edip sormuştuk adam hemen pişmişlerden bir kağıda koyup vermişti. 15 cm çapında pideyi fırında pişirip üzerine biber salçası sürülmüş bir yiyecekti. bedava sirke baldan tatlıdır kıvamında gelmişti. şimdi olsa yermiyim bilmiyorum.
  #128662 beyazcehre | 5 ay önce (  5 ay önce)
   
 11. 11
  kendisinden çok kendisiyle alakalı romantizmin ekmeği yenilmiştir. bir tane bile anne çıkıp dur yav çocuğumu düzgün besleyeyim dememiş zamanında.
   
 12. 12
  annem evde salça yapmazdı. belki de bu nedenle çocukluğum boyunca hiç salçalı ekmek yemedim. ilkokulda bir arkadaşım yerken gördüm, eve gelip istedim. hazır salça sürülmüş ekmek hoşuma gitmedi. bu da öyle bir anımdır.
  #128670 laedri | 5 ay önce
   
 13. 13
  yav arkadaş çocukken ne kadan da kötü beslenmişiz! ne kadan da zararlı şeyler yemişiz. şans eseri yaşıyoz ellaam.

  sokakta oynarken acıkınca ben de çok yedim bundan zamanında. hatta bi tık üstü; önce margarin, üstüne salça sürerek yedim. bakın margarin diyorum! şimdi sokağıma sokmam margarini. çocukken her sabah kahvaltıda, bazı günler de salçalı ekmek ikilisine üçüncü olarak yemişiz.

  şimdi hafızamı biraz daha yokladım da; ilk olarak komşunun kızı sayesinde tanışmıştım kendisiyle. onun annesi yapıp vermişti. benim de çok hoşuma gitmişti. şimdi fark ediyorum, o günden sonra zaman zaman canım çektiğinde kendim hazırlamıştım hep salçalı ekmeği. annem vermedi hiç. hatta hafızam beni yanıltmıyorsa "salçalı ekmek de neymiş, yeme öyle şeyler" demişliği de var. margarin ok, salça tukaka, peh.
  #128675 morgase | 5 ay önce (  5 ay önce)