1. 1
  dürüstlüktür. özellikle carrefourlarda raflarda çokça gördüğüm yarısı yenip geri bırakılmış ürünlerden sonra çok takdir ediyorum bunu yapanı. neticede parası ödeniyor. bi üçkağıt, bi küçük hesap, bi market benden zengin zihniyeti yok. aferin.
  #52239 laedri | 2 yıl önce
   
 2. 2
  ürünler eğer su gibi ambalajı bozulmayan ürünler ise bir sıkıntı yoktur.
  ama hele şu yaz sıcağında çikolatalı gofreti yiyip ambalajını kasiyere vermek hoş olmaz, çikolata bulaşığı eline bulaşır; ürün barkodunu okuturken ayrıca uğraşır vesaire vesaire.

  not: söz konusu sektördenim.
  #52241 barayyulun | 2 yıl önce
   
 3. 3
  Hukuki açıdan bi sakıncası olmayan davranıştır. Satış sözleşmesinde alıcının ve satıcının edimlerini aynı anda gerçekleştirmeleri gibi bir zorunluluk yok. Hırsızlık fiili de değildir. Zira bu suçun gerçekleşmesi için de suça konu olan eşyanın zilyedinin hakimiyet alanından çıkmış olması gerekir ki burada ürün zilyedin hakimiyet alanından yani marketten çıkarılmamıştır. Karşılıksız menfaat sağlama vs. Konularına girmeye gerek bile yok.
  #52261 konismento | 2 yıl önce
   
 4. 4
  kendi kanaatimce görgüsüzlüktür. çıkana kadar neden sabredemez bir insan?
  #52263 kerem | 2 yıl önce
   
 5. 5
  Acele durumlar hariç yapılmasına sıcak bakmadığım davranış. Çok susamışsındır ve sıra bekleyemeyecek durumdasındır anlarım ama öteki türlü parasını verdikten sonra tüketilmesi taraftarıyım. Olur da bi aksilik çıkar, sonra siz mahçup olursunuz benden söylemesi.
  #52264 Trafalgar | 2 yıl önce
   
 6. 6
  Yapmaktan kaçındığım davranış. Sadece bir, iki kere çok susadığım ve markette uzun süre işim olduğu için su içerek yapmıştım ama utanarak yaptım. Yanlış anlayan falan olur diye çekiniyorum.
  #52267 elmali kurabiyeee | 2 yıl önce
   
 7. 7
  Migros kipa gibi jet kasa sistemlerini kullanan marketlerde, bu kasalarda sıkıntı çıkaran durum. Kütleyi tam olarak algılayamadığı için ürünü koymadınız yerine sanıyor kasa, ve takılıp kalıyorsunuz. İşte görevli gelsin falan filan... yemeyiniz efendim şu yiyecekleri bakışı...
  #52272 vemvet | 2 yıl önce
   
 8. 8
  şimdiye kadar bir kaç kez yaptığım ve aynı durumlarla karşılaşsam yine yapacağımı rahatlıkla söyleyebileceğim davranış.

  1-ilkinde çok sıcak bir yaz gününde gerçekten çok susamış, marketin klima ile değiştirilmiş havasına girdiğim anda çölde vaha bulmuş kadar sevinsem de, susuzluğumu frenleyememiş ve küçük şişelerden bir tanesini açmış ve içmiştim. ancak o şişeyi içip kasiyere vermeyi ben de uygunsuz bulduğum için, bir tane daha alıp onu okutmuştum kasa da çıkarken.
  2-soğuk bir kış günüydü, etraf kar, tipi almış başını gidiyor, eskişehir'in ayazı insanı burnunun yerinde olup olmadığı konusunda şüpheye düşürüyordu ve kışın getirdiği en nefret edilen rahatsızlıklardan biri olan soğuk algınlığı beni kucağına almış, zaman zaman hapşırık krizleriyle beni yokluyordu. markette alış veriş yaparken hapşırık yoklayacak zamanı buldu, işin kötüsü fazla dışarıda kalmayacağıma güvenerek yanıma mendil türü bir şey de almamıştım. öyle bir durumda yapılacak tek şeyi yaptım elbette. on metre ötede duran raftaki peçetelere nasıl saldırdığımı ne siz sorun, ne ben söyleyeyim. kendimi o saldırı halinde düşününce hala gülümserim. ama yine biraz önceki örnekte söylediğim gibi sadece açtığım peçeteyi almadım çıkarken, açtığım peçete yanında bir peçete daha alıp açılmamış olanı okuttum.
  sanırım bana böylesi daha makul geliyor.
  #52276 okuryazamaz | 2 yıl önce
   
 9. 9
  Bazı durumlarda elzem ve hoşgörülmesi gereken durum.

  Sıcak yaz gününde iki yudum su için hiç çekinmeden dolabı açar, suyumuzu içeriz. Şişelerimiz de aldığımız diğer ürünlerle beraber alışveriş arabasında olur.

  Mevsimden bağımsız olarak Uzun bir alışveriş sırasında bazen şekerim ya da tansiyonum düşüyor benim. Zaten bünye zayıf. Ayakta dikilip ürün seçene kadar fenalık geçiriyorum. O yüzden Ufak meyve sularından içiyorum, öyle devam ediyoruz alışverişe.

  Şimdiye kadar da hiçbir sorun yaşamadım kasada.
  #52294 İyi adamdim ben | 2 yıl önce
   
 10. 10
  biraz yetiştirilme tarzı ile alakalı bir hadise bu. ben misal böyle bir şey yapacağıma kendimi öldürürdüm daha iyi. çünkü bana göre çok ayıp bir şeydi bu. aynı bir hiper markete sadece bir ürün almak için girmek gibi. yahut daha kötüsü eli boş çıkmak gibi. bu düşüncenin hakim olduğu eski günlerde sanki kasiyerin ve çevredeki diğer insanların beni ayıplayacağı sanrısına kapılırdım. "aa şunu gördünüz mü sadece bir şey almış, aa bir de utanmadan aldığı şeyi yemiş!"

  sonra değiştim tabi. insan dayanamayacak kadar aç ya da susuz ise, yapabilmeli tabi bunu. neden yapmasın ki? çalmıyorsun, çırpmıyorsun, yiyip parasını ödüyorsun.

  sadece kilo ile tartılması gereken ürünlerde tavsiye etmiyorum bunu. "abi üç tane elma yedim şu boydaydı..." demek mantıksız. bir de prezervatifte pek uygun olmayabilir.
  #52297 larden loughness | 2 yıl önce
   
 11. 11
  bazen çocuğa alınan şeyi çocuk sabredemeyip tüketince yapmak zorunda kalınıyor.

  gerçi benim çocuklar alıştı artık.
  "önce parasını ödeyelim, kasadaki ablaya verelim" diyordum. şimdi kızım "tamam anne ama ben tutucam, kasaya da kendim vericem" diyor. kasaya gelince de ürünü kasiyere uzatıp "bunu ödeyelim, yiycem" diyor.
  oğlanla da başıma gelmedi henüz. bazen tutturdu mu tutturur ama markette başıma gelmedi şimdiye kadar.
  #88974 morgase | 1 yıl önce
   
 12. 12
  Sadece kasiyerin değil, tüm müşterilerin sağlığına zarar.

  Daha önce yazılmış ama görüp artırayım: çocuk o ortamda nefsini tutacak kadar disipline değilse, yerken ambalajı düzgün ayıracak kadar da değildir. Sağına soluna ağzı, salyası değmiş şekilde kasiyere veriyorsun. Mikrop "Canım çocuk" dinlemiyor. Çocuk diye hastalık bulaştırma riski daha az değil hatta bazen tersine... aynısı kafana diktiğin pek şişe, metal kutu için de geçerli.

  Kasiyere vermeden önce ağzını kapatıp ıslak mendil ile silenini de gördüm ama bir kere daha görme ihtimalim nedir allah aşkına ? Yüksek olsa bunları konuşmazdık.

  Ek :Bana kalsa tūm kasiyerlerin eldiven takması da gerekli ama bu bile sonraki müşteriyi korumuyor.
  #88989 son kurtadam | 1 yıl önce (  1 yıl önce)
   
 13. 13
  hiç yapmadığım ve yapmak için içimde bir istek oluşmamış, oluşturmamış eylem. büyük marketlere girdiğimde özellikle çok sık karşılaşıyorum. reyonlar arasında yayan yürürken sallana sallana adamlar, kadınlar ne içecekler ne yiyecekler tüketiyor. sanırım keyif işi. geçenlerde gördüm. birinin elinde kutu kola diğerinde cips vardı yem yiyip hem içip market arabasıyla dolanıyorlardı. çocuklarda çok sık karşılaşıyorum. yeğenim de yapıyor ancak sürekli söyle söyleye bu huyunu azalttık. bu sefer hadi kasaya gidelim, paya ödeyelim diye tutturuyor. yapmayacağım bir eylem olarak şurada kalacak daim.
  #89025 pia | 1 yıl önce