1. 1
  Türkçe ismi saraydan kız kaçırma olan ve Wolfgang amadeus mozart'ın bestelediği ünlü opera.

  İlk kez 1872 yılında viyana'da sahnelenmiştir.

  Operaya konu olan saray Topkapı sarayı'dır ve olay Türkiye'de geçer. Eğlenceli bir eserdir.
  #50468 petra von kant | 2 yıl önce
   
 2. 2
  il seraglio olarak da bilinen k. 384 katalog numaralı mozart operası.

  premiyeri 16 temmuz 1782 tarihinde viyana'daki burgtheater'da yapılmıştır.

  aslında opera, ii. joseph'in isteği üzerine yazılmıştır. kendisi avusturya'nın başına gelmiş ilginç imparatorlardan birisi olmakla beraber, daha 1789 devrimi yaşanmadan 1789 sonrasında olacakları görmüş ve milliyetçilik ve halkçılığa yatırım yapmıştır. hatta kendisini daha imparator olmadan önce hapse bile attırmıştır "benim ve halk arasında hiç fark yok aslında" diyerek.

  işte bu adam "lan italyanların operası var, fransızların var, almanların neden yok?!" diye kafayı bozmuş bir ara. bazı uyanıklar da "devletlum italyanca'dan almanca'ya çeviririz olur biter" demişler ama joseph daha da sinirlenmiş bu tür olaylara. en sonunda mozart diye tıfıl bir genç "benim elimde almanca opera metni (libretto) var!!!" diyerek ihaleyi kapmış.

  bu sahne amadeus isimli filmde çok yanlış dramatize edilmiştir. mesela mozart'ı destekleyen ve imparatora öneren isimlerden birisi kont franz xaver orsini-rosenberg olmasına rağmen sanki orsini-rosenberg, mozart'a uyuz olmuş gibi gösterilmiştir. ayrıca sanki almanca opera fikrini mozart imparatora vermiş gibi gösterilmiştir. lakin ki öyle değildir. zaten adamlar almanca opera arıyordu.

  ihaleyi kapan mozart, hemen babasına mektup atar ve babası da oğlunun ilk defa bir operası sahneleneceği için çok heyecanlanır.

  aslında iki ayda bitmesi beklenen beste bazı aksaklıklar ve librettonun iki defa değişmek zorunda kalması üzerine uzar ve 29 temmuz 1781 tarihinde alınan ihale, 1782 yılına kadar sarkar.

  en sonunda mozart oyunu sahneler ve ii. joseph de en önden operayı izler. ama ii. joseph "çok fazla nota yok mu bu operada?" diye anlamsız bir cümle kurar. mozart da "sadece ihtiyaç duyduğum kadar nota kullandım" der.
  #120005 bachophile | 6 ay önce
   
 3. 3
  orijinal adı “die entführung aus dem serail” olan, avusturya imparatoru ıı. joseph’in ısmarlamasıyla yaratılan ve ‘singspiel’ denilen alman lirik komedi türünün tipik örneklerinden olan mozart operası. başka bir deyişle mozart’ın türk marşı.

  “operanın konusu istanbul’da geçmektedir. belmonte, selim paşa’nın hareminde tutsak olarak yaşayan sevgilisi constanze’yi kurtarmak için istanbul’a gelir. sevgilisi ile birlikte paşa’nın yanında yaşayan hizmetçisi pedrillo’nun yardımıyla sarayda kendine bir iş bulur ve sevgilisini kaçırma planları yapmaya başlar. paşanın sadık hizmetçisi osman (osmin) ondan kuşkulanmaktadır. sonunda tam kaçmak üzerelerken, osman tarafından yakalanırlar. paşa, belmonte’yi sorguladığında, onun can düşmanının oğlu olduğunu öğrenir. artık hepsi çaresizlik içinde ölümü beklemektedir. ancak bir mucize olur ve selim onları bağışlar, ülkelerine geri dönmelerine izin verir.”

  bu opera eserde mehter marşının etkisinin görülmesi nedeniyle müzikte şarkiyatçı etki adı altında oryantalist bir eser olarak yorumlanmakla birlikte karakterlerin incelenişi bakımından da şarkiyatçi paradigmaya uygun görünmektedir. aydınlanmış avrupalı kadın, bilge selim paşa, kaba güç ve cehaletin simgesi osman şeklinde sunulan karakterler şark için kullanılan acımasızlık, tahammülsüzlük, bağımlılık ve aynı zamanda bağışlayıcılık temaları içinde hikayeyi oluşturmaktadırlar.

  mozart’ın türk motifine yönelişinin ilk örneğini yine ana mekanın harem olduğu “zaide” operası oluşturmakla birlikte, hıristiyan çocukların kaçırılarak devşirilmesi, baba, oğul ve kardeş katli gibi temalara eserlerinde rastlanmaktadır.
  #135627 charmander | 3 ay önce
   
 4. 4
  canlı izlediğim tek almanca opera. (zaten epi topu 3 tane operayı canlı izledim)
  eskişehir büyükşehir sanat ve kültür sarayı'nda mersin devlet opera ve balesi sanatçılarından izlemiştim. blondchen rolündeki soprano çok yapmacık gelmişti bana. teatral olayım derken fazla gösterişe kaçmış gibi, bilemiyorum altan.

  mevzunun geçtiği saray topkapı sarayı deniyor, ben yıldız sarayı sanıyordum. hangisi doğruysa da konunun geçtiği mekanda sahnelenen tek opera eseri; zira yıldız sarayı'nda da topkapı sarayı'nda da sahnelendi.

  librettosu Gottlieb Stephanie'ye ait. 3 perdelik bir opera.

  görkemli üvertürü boğazın sesi orkestrasından dinliyoruz .
  girişi dinledik, bir de finali izleyelim .
  #137230 morgase | 3 ay önce (  2 ay önce)