1. 1
  Wolfgang amadeus mozart tarafından bestelenmiş ve dilimize Figaro'nun düğünü olarak çevrilmiş olan dört perdelik ünlü opera.

  Eserin librettosu lorenzo da ponte tarafından yazılmıştır.

  #50462 petra von kant | 2 yıl önce
   
 2. 2
  2010 yılında, süreyya operası'nda istanbul devlet opera ve balesi sanatçılarından izlediğim opera.

  mozart dehasının eşsiz bir ürünü daha. müzikalite tartışılmaz, libretto da bu müziğe tam anlamıyla ayak uydurmuş diyebilirim.
  türü komedidir (bkz: opera buffa). çok eğlenceli bir konusu ve işlenişi vardır. ben izlediğimde sanatçıların kendisi de çok eğleniyor görünüyordu.

  hikaye 18. yüzyılda Sevilla yakınlarında geçiyor. çapkın Kont, uşağı Figaro’nun nişanlısı hizmetçi Susanna’ya göz koyar. kontes, kocasını kıskanır. Figaro da efendisini alt eder ve sonunda sevdiği kızla evlenir.

  porgi amor
  #137047 morgase | 3 ay önce
   
 3. 3
  le barbier de seville ou la precaution inutile isimli tiyatro oyununun operasından uyarlanmış olan wolfgang amadeus mozart operası.

  operanın sahneye konulması biraz sıkıntılı olmuştur. zira marie antoinette vasıfsızı versailles'daki trianon'a yaptırdığı tiyatroda bu oyunu oynatmış, yetmemiş kendisi de rol almış ve tüm bunlar elbette ki abisi ii. joseph'in kulağına gitmiştir.

  1785 yılındaki bu hadise sebebiyle marie antoinette halk arasında iyice alay konusu olur. zaten alman olduğu için fransızların hiç sevmediği marie antoinette, üstüne bir de sınıf farkının konu edildiği bir tiyatroda oynamış ve halk tarafından "salak, yemin ederim, geri zekalı bu kadın" şeklinde anılır olmuştur.

  haliyle ii. joseph de mozart'a "bak yapma demiyorum, yine yap. ama operayı almanca yaparsan, halk anlar. sonra başım derde girer. zira bu oyunda sınıf farkından bahsediliyor. yıl olmuş 1786, şurada fransız ihtilali'ne 3 yıl kalmış, sen bana sınıf farkından bahseden operayla geliyorsun. etme eyleme..." demiş ve mozart'a ya sansür ya da yabancı dilde opera yolu gözükmüştür. o da "yabancı dilde opera yazayım bari" demiş ve böylece sahneye konulmuştur opera.

  not: ii. joseph, fransa'ya yaptığı bir gezide fransız halkını yakından gözlemleme fırsatı olmuş ve gerçekten de "bu adamlar bizim hıyar antoinette'i devirir" demiştir. avusturya'ya dönüşünde de kendi tahtını sağlama almak için bir dizi reform gerçekleştirir. hakikaten iyi politikacıymış bu adam. rüzgarın yönünün değişeceğini önceden anlamış.