1. 1
  Halk arasında “Kuşkonmaz Cami” olarak da bilinir. İstanbul, Üsküdar'dadır.

  1500 lü yıllarda yaşamış olan Şemsi Paşa ve dönemin sadrazamı Sokullu Mehmet Paşa ile rekabet halindedir. Bir gün cemaat içinde sohbet ederlerken laf esnasında söz dönmüş dolaşmış Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa’nın Sultan Ahmet Camisinin hemen yanıbaşında Mimar Sinan’a yaptırmış olduğu camiye gelmiş. Şemsi Paşa biraz da kızdırmak adına Sokullu’ya der ki; “Efendim bir cami yaptırmışsınız. Çok hoş Ama güvercinler caminizi pisletmişler!” Sokullu Mehmet Paşada “Efendim, Allah’ın yarattığı mahlûkattır. Normaldir, engel olamassın olur böyle şeyler!” der. Sohbet burada biter Şemsi paşa zafer kazanmış edasıyla cemaati terk eder.

  Ancak, gün gelir Şemsi Paşa da kendinden bir hatıra kalmasını ister ve bir cami yaptırmak ister. Aklına o gün Sokullu'ya söylediği laflar gelir ve kara kara düşünmeye başlar. Gider koca sinan'ı bulur ve akıl danışır. Şemsi Paşa Mimar Sinan’a gider der ki; “ böyle bir cümle sarfettik. Üzerinde kuşların uçmayacağı bir yer var mıdır?”

  Mimar sinan ilmi ve mimari dehasını kullanarak. Kısa bir araştırmadan sonra Üsküdar’da Kuzeyden ve Güneyden gelen rüzgârların kesiştiği bir nokta bulur. Ve bir müddet Dalgaların kıyıya çarpmasıyla meydana gelen titreşimleri inceler'ki Mimar Sinan Süleymeniye camisini yaptıktan sonra caminin içinde nargile içerek ses akustiğini ölçen bir adamdır. Kuzey ve Güneyden rüzgarların kesiştiği, dalgaların kıyıyı dövdüğü bir noktada çıkan titreşim seslerinden kuşların rahatsız olacağını düşünen Mimar Sinan Orada hemen sahilin kıyısında bir yer tesbit eder. “İşte buraya caminizi inşa edebiliriz” der ve camiyi o noktaya yapmaya karar verirler.

  Şemsi Paşa Camisi'nin (Kuşkonmaz Cami) hikayesi böyledir. 1580 yılında ibadete açılan bu cami yaklaşık 430 yıldır kullanılmakta olup 430 yıldır bahçesine kuş konmamıştır.

  Peki bu camiye geçen hafta ne oldu biliyormusunuz. İBB'nin üsküdarda denizin ortasına çaktığı kazıklar sırasında caminin denize bakan dış duvarında çatlamalar/kırılmalar meydana geldi.

  Yaşadığı yere, insana, doğaya, habitata, eskiye, yeniye, tarihe, geçmişe, geleceğe saygısı olmayanın...
  (bkz: kuşkonmaz cami )
  #46115 11001 | 2 yıl önce