1. 1
  kulzos bünyesindeki durumları için haklarında henüz net bir karara varmadığımız ama meta sözlük'ten gelen alışkanlıkla sıcak bakmayı da pek düşünmediğimiz başlık türleri.

  kendileriyle ilgili durum netleşene kadar bu tür başlıklardan uzak durmak faydalı olacaktır.
  #59 larden loughness | 3 yıl önce
   
 2. 2
  dişe dokunur olduğu sürece değerli başlıklardır ama diğer türlüsü hiç çekilmez, troll başlıklardır. Ne kattığı önemli.

  bir dengede olursa neden olmasın. tamam bir meta sözlük gibi olmayalım ama bir uludağ sözlük gibi de olmayalım.

  Düzeltme : tanım

  #77 humanistmuallim | 3 yıl önce
   
 3. 3
  Sözlük kuralları dahilinde yazıldığı takdirde bir sıkıntı olmayacağını düşünüyorum. Gerçi kural açıklarından faydalanarak itlik serserilik yapmak isteyenler elbette olacak. İşte onlara atom mühendisliğinin ne kadar güzel bir yol olduğunu öğretmek bizlere düşmektedir.
  #94 Kurt adamdan hallica | 3 yıl önce
   
 4. 4
  özel kurallara sahip olmaları gerektiğini düşünüyorum.

  misal:
  - "en sevilen şarkıcılar" anket başlığına "tarkan" yazan kişi bunu bkz kullanarak yapmalı ve o bkz verdiği tarkan başlığında mutlaka "severim" ibaresinden daha doyurucu bir girdisi yer almalı.

  - haber başlıkları mutlaka güvenilir haber kaynakları referans gösterilerek açılmalı ve başlık referans gösterilen kaynakta haliyle aynı olmalı.

  tespit ve gündem başlıklarında da bu tip şartlar öne sürülebilir. böylece yasakçı zihniyet üyesi olmak yerine orta yolda buluşmak için çaba gösterilmiş olur.
  #97 larden loughness | 3 yıl önce
   
 5. 5
  Haber, gündem ve tespit başlıkları bir yana, anket başlıkları aslında bir ihtiyacı gösteriyor.

  Anket başlıklar ve girdiler mevcut hali ile bir getiri sağlamıyor. İzin verilen sözlüklerde ise sözlüğü zaman içerisinde çöplüğe çeviriyor.

  Anketlere talep varsa ihtiyaç da var demektir. O halde ihtiyacı değerlendirecek yönde düzenleme yapılmalı.

  Neden anket dolduruyoruz? Bence üç temel ihtiyacımızı karşılıyor:
  1- Kendimizi ifade edebiliyoruz
  2- Kendimizi ifade ettiğimizde başkalarının bizimle ilgili düşüncelerini alıyoruz. Bu bize bir geri bildirim sağlıyor. Favori aldığında, beğenildiğinde onaylanma ihtiyacımızı karşılıyor.
  3- Bizim gibi düşünen başka insanları görebiliyoruz.


  Mevcut yapısı ile anket başlıklar bu üç ihtiyacı 'ucundan' karşılıyor. Çünkü girdi sayısı sayfaları aştığında 1. ve sonuncu sayfalar okunuyor, diğerleri dikkate alınmıyor.

  Sözlüğe aşağıdaki gibi bir "anket" modülü eklenirse 3 temel ihtiyacı daha verimli karşılayabiliriz:

  - Anket başlık açmak isteyen ilk başlığı açar.
  - Başlık anket ise yazarlar en fazla 5-6 kelimelik girdi (ya da anket seçeneği) ekleyebilir. (İhtiyaç 1)
  - Yazarlar katıldıkları anket seçeneğini seçebilir, en çok oylanan anket seçeneği en yukarıda olur. (İhtiyaç 3)
  - Anket seçenekleri altına yorum yapılabilir. Böylece isteyen kendini ifade eder, (ihtiyaç 2) isteyen sadece seçenek dağılım oranlarını görebilir (ihtiyaç 3)

  İlerleyen zamanlarda üzerinde çalışılması gereken bir konu.
  #98 Keltox | 3 yıl önce
   
 6. 6
  Bu konu hakkında tepelerin koca karısına aynen katılıyorum ve ekliyorum.

  Anket başlıkları, tespit başlıkları ve itiraf başlığı olmaz ise sözlük çok resmi bir yer olur aynı devlet dairesi gibi, samimiyetin ve sıcaklığın izleri görülmez. Kaldı ki yazmaya gelen insanların bir çoğu buraya sadece bilgi için değil hoş vakit geçirmek, yeni arkadaşlar edinmek, dertlerini döküp rahatlamak ve dertleşmek için de geliyor.

  Belli başlı kurallar tabiki de getirilmeli çok saçma başlıkların açılmasına bende karşıyım ama bu başlıkların hiç var olmaması sonucunda buraya gelen insanların bir çoğunun geri gideceğini tahmin etmek zor olmasa gerek.
  #103 biri beni silksin | 3 yıl önce
   
 7. 7
  yönetimin haklarında nasıl bir karar vereceğini merak ettiğim konu. eğer bu kategoriler olmazsa sözlüğün özellikle genç arkadaşlara sıkıcı gelebileceğini sanıyorum. öte yandan bu başlıklar yazıldığı günden sonra pek okunmayan başlıklar. ayrıca bu kategorilerin olmadığı bir başka sözlük var mı, yok sanırım. sözlükte bu kategoriler olmazsa yeni, daha önce denenmemiş bir durum ortaya çıkmış olacak. bu kategorilerin olmadığı bir sözlüğün getireceği olumsuzluklar göze alınmalı mı. gibi. bu kategoriler olmazsa sözlükte "müzik kanalı", "sohbet" kanalı gibi sözlükte vakit geçirmeyi daha keyifli hale getirebilecek eklemeler yapılabilir vs. belki. öte yanda örneğin sinema hakkında diyelim "son yüzyılın en iyi filmleri" vb. bir yazar bu konuda araştırma yapmış başlık açıyor. bu tür başlıklar "anket" kabul edilebilir mi. kabul edilecek mi. başlığa yazılan daha sonraki "tek kelimelik girdiler" ne olur.

  "özel şartlar" öne sürmenin meta sözlük'te işe yaramadığını ve başlıkların binlerce ayrıntıya boğulduğunu da biliyoruz.
  #160 ma icari | 3 yıl önce (  2 hafta önce)
   
 8. 8
  sözlüğün asli amacı okunmak olmalı, yazılmak değil. "ben kendim için yazıyorum" kafasının en güzel örneği sahiplerinin bile dönüp tekrar okumaya yeltenmediği bloglardır.


  Özellikle anket konusunda bunu tekrar tekrar hatırlatmak ve sert davranmak gerek. "en sevdiğiniz şarkıcı"nın altında altıncı kez "tarkan" bakınızı görmenin yazanına bile en ufak faydası yok. burada kalite adına hayati olan "kendinden önce yazılanı okuma" alışkanlığı devreye giriyor. hani abiler hep 2000'lerin ilk yarısında ekşi sözlüğün ne kadar kaliteli olduğunu anlatıyorlar ya, bu "kendinden önce yazılanı tekrar yazamama" kuralının çatır çatır işletildiği, ısrarcı olanın yazarlığını kaybettiği yıllarmış o yıllar.

  güncel, muhtemelen üç gün sonra değerini yitirecek başlıklar için sol sütun bölünebilir. saman alevi mevzular sütnunun altında akabilir. kategori bloklamak yeterli olur mu bilmem.

  Son olarak, şu "bilgi içerikli giri" konusu biraz yanlış anlaşılıyor. Konusunun altında daha geniş tartışalabilir ama olay şarkı sözünü, vikipedi makalesini kopyalayıp yapıştırmak değil. bir giri hem kişisel hem bilgi amaçlı olabilir. şarkının sözü yerine, dinlediğin bir canlı performasının izlenimleri gibi.
  #1367 son kurtadam | 3 yıl önce
   
 9. 9
  bir kurala bağlanması zor olan başlıklar bunlar. bir sözlüğü wikipedia'dan ayıran başlıklar olduğu da bir gerçek. açıkçası açılan her başlık özelinde değerlendirmek gerekiyor. başlık silinmiyorsa, yasaklı başlıklar'a alınmıyorsa, ya henüz hakkında bir karar verilmemiştir, yahut legal kabul edilmiştir.

  nitekim, yazmak özgürlüktür. ve sanıyorum biz gerçek bir yaşanmışlığın paylaşıldığı, gülümseterek öğreten anket ve tespit başlıklarıyla, tamamen trollemek amacıyla açılmış yahut hiç bir şey kazandırmayan anket ve tespit başlıklarını ayırt edebiliriz gibime geliyor. ne yazdığımı ben de anlamadım ama idare edin... :/
  #1368 larden loughness | 3 yıl önce
   
 10. 10
  Yazarların, Bazı bilgileri (anket ve tespit başlıkları da bilgi içerir) diğer mecraalardan öğrenmesini beklemek yanlış bir düşünce ürünüdür. Biz, kavga, hakaret, aşağılama v.b. olumsuz durumlar dışında her şeyi özgürce yazabilmemizi istiyoruz, bu düsturla bir yuvamız olsun diye yola çıktık.
  Beğenmiyorsan yallah faşizmiyle ne hale gelindiği güncel politik haberlerle örneklendirilebilir.

  Sözlük, bilgi içeren her şeydir.
  #1372 Tukenmekte olan kisi | 3 yıl önce
   
 11. 11
  anket ve tespit başlıklarında, kişiye değil eyleme yönelmemizin daha doğru olacağını düşünüyoruz. yani, "xyz yapan insan" formatından çok, "xyz yapmak" şeklinde başlıkları tercih etmekteyiz. çünkü kişi değil önem arz eden.

  konuyla ilgili hatırlatması için yazar arkadaşımıza teşekkürler. o kendini biliyor.
  #3478 larden loughness | 3 yıl önce
   
 12. 12
  kulzos ilk açıldığı zamanlarda tartışılmış, aradan geçen hemen hemen 2 yıl içinde ne "anket başlıkları olmazsa sözlükte 10 yazar kalır" argümanının ne de "anket başlıkları yazarları samimileştiriyor. aksi halde, burası devlet dairesi gibi olur" argümanının geçerli olduğu görülmüş başlık türleri.

  gündem ve haber başlıklarının anket ve tespit başlıklarıyla aynı kefede değerlendirilmesini doğru bulmuyorum. kulzos yazarlarının güldüğü şeyler ile sol frame akmıyor veya nüfus cüzdanlarında din kısmının olması başlıkları arasında da potansiyel nitelikli içerik açısından çok fark var. haber başlıkları da, gündemin tartışılabilmesi ve argüman çarpıştırma ihtimalinin belki de diğer başlıklardan daha fazla olabilmesi yönünden büyük kazanımlar yaratabileceğinden dolayı önemli. bu nedenle, anket ve tespit başlıklarının eleştirilmesini doğru bulurken, gündem ve haber başlıklarının anket başlıklarıyla aynı kefeye konulmasını kabul etmiyorum.

  @keltox'un 3 maddeyle özetlediği anket doldurma sebeplerinin doğruluğundan da emin değilim. -sürekli- anket başlıklarını dolduran bir yazarın kendini ifade etmek, geri bildirim almak ve onaylanmak ile kendiyle aynı fikirdeki insanları bulmak gibi oldukça naif niyetleri olduğu ön kabulü gerçek olsaydı, günlük on binlerce tık alan sözlüklerdeki anket başlıklarına verilen önem artardı ve troll'lerin ne yaptıklarından bağımsız olarak, insanlar anket başlıklarına kanalize edilirdi. sözlükleri, ekşi sözlük'ün yıkılmaması gereken kuralı olan "kutsal bilgi kaynağı" etiketi ile anket ve tespit başlıklarını değerlendirmek gerekiyor bana göre. bahsedilen 3 maddenin sözlükte yazılan hemen hemen her başlıktaki her girdi için doğru olabileceğini iddia etmek de mümkün. bu maddelerle sadece anket başlıklarıyla ilgili bir genel çerçeve çizilebileceğini düşünmüyorum.

  @larden loughness'ın "öğretici anket başlıklarıyla diğer anket başlıklarını ayırt edebiliriz" sözü de ne yazık ki doğru değil. çünkü anket başlıklarında yazılmış hiçbir girdi asıl amaç olarak oraya yazılmış olmayabilir. kulzos yazarlarının itirafları başlığını ele alalım. uzun süredir kendisinden haber alınamamış, sözlüğe girmemiş, girdi ya da yorum yazmamış bir yazarın bir gün söz konusu başlığa uzun süredir ciddi bir hastalıkla boğuştuğunu, çok zor günle geçirdiğini, bu yüzden de kendi elleriyle hayatını sonlandırmayı bile düşündüğünü yazdığını düşünelim. başlık anket ama girdi böyle değil. kendi hayat tecrübelerinden, duygusal olarak en dibe indiği anlardan bahsedip kendisiyle aynı koşulları yaşayabilecek olanlara deneyimlerini aktarmak isteyen bir yazar ve girdi var ortada artık. böylece anket başlığı halâ kaka başlık olmaya devam ederken, girilen girdi altın gibi parlamaya başlayabiliyor.

  önemli olanın başlıktan ziyade girdi olduğunu düşünüyorum. ekşi sözlük'ün -anket başlıkları özelinde- nitelikli girdi sayısının azalmasını da önemsemeyip gözden kaçırdığı ayrıntı buydu: girdi yerine başlığa önem vermek. başlık bir etiketse, bu etiketin ve tabii ki sözlük kurallarının içinde kalmaya devam eden yazar istediği kadar özgür olabilir, başlığı değil girdiyi zenginleştirebilir, okuyanlara bilgilerini ve deneyimlerini aktarabilir. yani, itiraf başlığı sadece "bugün de aşık olmadım pff =(" gibi saçma sapan girdilerden oluşmak zorunda değil. evet, anket başlığının tabiatı bu ama bu tabiatı içinden değiştirmek de yazarın elinde.
  #113403 lake of the hell | 11 ay önce
   
 13. 13
  anket başlığı lanet bir şey. her sözlükte var bunlardan. işte itiraflar, korkular, tavsiyeler vesaire buralara yazılır. genelde de en dolu başlıklar bunlar olur. herkes her konuda yazdığı için bölünmez zira. işlevsel bir tarafı olduğunu inkâr etmemek lazım. nihayetinde sözlük dediğimiz yer ansiklopedi değil, insan buraya gelip öğrendiklerini yazıp diğerlerinin öğrendiklerini okurken keyifli vakit geçirmek de istiyor.

  benim için üst kattaki komşu çocuğu ya da alt kattaki sorunlu ilişkisi olan komşu çift gibi. üst kata çıkıp "sessiz olun" desen, "yav çocuk işte" diyecekler. alt kata inip "sessiz olun" desen "sana ne" diyecekler. yani ikisi de haklı aslında ama "ben de o sesleri duymak zorunda değilim" hissi oluyor insanda. bir diğer benzer tarafı da mesela komşu çocuğunun kudurduğu an, sakin olduğun bir güne denk gelir de tahammül ettiğin her an, bir tatmin duygusu yaratır ya. "işte ben böyle sabırlı bir insan, böyle anlayışlı bir komşuyum" diye kendini pohpohlarsın. her anket başlık gördüğümde o hissi yaşıyorum.

  kulzos'un bu konuda harikulade bir tarafı var. anket başlığa yazınca kategoriyi "anket" yapıyorsun, görmek istemeyen de kategoriyi engelliyor ve temiz bir frame. şimdi diyeceksiniz ki, "sen de yap ne kafa ütülüyorsun". yav yaptım da bu sefer sol frame akmam diyor. son birkaç gündür farklı gerçi olay. ayrıca hayata dair bir şeyler de öğretiyor bazen de işte ben başlık seçimine üzülüyorum.

  hani bir gün cesaretini toplar komşunun kapısına dayanırsın ve kapıyı çaldıktan sonra birden aşırı kibarlaşırsın ve aklındakileri tam olarak söyleyemezsin ya. "ya acaba biraz sessiz olmanızı rica etsem çok ayıp kaçar mı diye sormamın uygunsuz olma ihtimali var mı diye sorsam acaba nasıl olur" deyiverirsin sadece. sonra alacağın her cevaba teşekkür edip daireye dönersin. evde kendi kendine sayıp söversin ama. bu girdi de onun gibi işte. biraz içimi boşaltayım diyorum.

  yav bir kitabı okursun, beğenirsin. gelir başlığını açar, hakkında bilgi verirsin. e başta söyledik, ansiklopedi değil ya, neler hissettiğini anlatırsın, sonra da tavsiye edersin, girdini bitirirsin. yok. onu illa "kulzos yazarlarının kitap tavsiyeleri" başlığına yazacak. bir de film tavsiyesi isteyince "esaretin bedeli" diyen tipler gibi en bilinen kitapları falan yazıyorlar, gülesim geliyor tövbe est. tolstoy, dostoyevski falan yazan var. 1984 yazmış birisi :d
  ha bir de @kesret'in ilgili başlıkta #40376 numaralı girdisinde hoş bir tavsiyesi var mesela. ben şimdi doğrudan alıntılamayacağım da ruh halime uygun biçimde mealen aktaracağım: "yav arkadaşım sözlük burası, kitabı öyle yazıp bırakmayın. bari bir şeyler yazın altına." ben şahsen katılıyorum. kafamdaki ideal sözlükte anket hiç yok tabii de abartmamak lazım. gerçekten az bilinen kitapları, filmleri yazan arkadaşlar da var. onların da motivasyonlarını anlıyor ve aslında içten bir saygı besliyorum.

  mesela bir youtube kanalının başlığını açıp "şunu şunu anlatıyorlar, şunun mizahını yapıyorlar. şimdilik şu kadar takipçileri var, bence takip edilesi." demek çok zor. onun yerine "takip edilesi youtube kanalları" başlığına gidip kanalın adını yazıyor ve diyor ki "al şu kanalı takip et çünkü bence çok güzel". hmm pekala, teşekkürler.

  anın görüntüsü vs. başlıklar var, onları yine anlayabiliyorum. yani şahsen karşıyım çünkü "çok istiyosan instagrama git" diyecek bir insanım ama işte yeni medya, multimedya sözlük falan filan. yazar arkadaş, güzel bir görüntü görmüş/yakalamış, demiş ki "ya ben bunu sözlük'teki arkadaşlarla paylaşayım". 30 şubat 2020 yakaladığım harika manzara görüntüsü diye başlık açacak değil ya. e betimleyecek hâli de yok. "ya ama nasıl bir turuncu biliyor musun, görmeniz lazımdı. şimdi anlatınca güzel olmadı" gibi cümlelerle karşılaşabiliriz. bu biraz mecburiyetten. o yüzden saygı...

  favorim ise itiraf başlığı. her sözlüğün en çok yazılan başlığıdır bu. arkadaşıyla küsmüş üç sene önce onu falan yazıyor. eski sevgilisini özlemiş, yalnız hissetmiş ama artık çok güçlüymüş vs vs. he aferin.
  bence bireysel deneyimler, kavramların anlaşılması adına önemli. mesela yalnızlık başlığına gidip neler hissettirdiğini yazmak bence 10 puanlık bir hareket. itiraf başlığına gidip "çok yalnız hissediyorum :'(" yazınca ise -8'i basıyorum.

  bir de sosyal platformlara ve genel olarak internetteki diğer kullanıcılar ile kurduğumuz bir aidiyet hissi var. bunu bir fenomen olarak karşımıza çıkartıyor, biraz kafa patlatılsa bazı yönlerini anlamaya da yardım eder. insanlarda yeri geldiğinde katarsis görevini görmesi, yeri geldiğinde aidiyet duygusu artırması falan işlevsel. ruh haline katkısı vardır elbet.

  yaaa, işte böyleyken böyle. allah bu millete bir daha anket başlığı açtırmasın. yorumlarda çok sövmeyiniz. herkes görüyor, üzülüyorum. mesajda her türlü giriş serbest.
  #128509 pavel | 7 ay önce (  7 ay önce)
   
 14. 14
  anket kategorisinin sorunu çok geniş bir alanı -herşeyi- kapsaması aslında. sonuçta diğer kategorilerden farklı olarak, içeriği değil tarzı etiketliyor.

  itiraflar anket mesela, sözlük ilk açıldığında "sadece itiraf olacak, özel başlık" dendi, sonra karalama defterine döndü, üç kat şişti. ki sorun yok. hatta diğer başlıkları aşırı kişisel ve sağa sola sapan girilerden koruyor. denizin kabukluları gibi sol cenaha filtre görevi yapıyor. ben de yazıyorum arada, sevmeyeni de anlıyorum.

  ama kategoriyi engellesen "içinde klavsen geçen şarkılar" başlığını da görmeyeceksin. e benim için önemli, klavsensiz yaşayamıyorum. "futbol" başlığını "tarihin en iyi golleri" ile şişirmek de olmaz, okuma akışı bozulur.

  bence asıl sorun en fazla takdir edilen başlıklar olmasında. "anın görüntüsü"nü hiç sevmiyorum. ama benim sevmemi bırak, neden yazılan onca şey "hıı" diye geçiştiriliyor da bunlar en fazla oylanan oluyor? anketi bastırmaktansa diğerlerini yükseltsek daha iyi değil mi?

  "radyo duyuruları"nda da benzer bir sıkıntı var, o konu dışı. demeden duramadım.
  #150159 son kurtadam | 3 ay önce (  3 ay önce)
   
 15. 15
  daha kulzos'un kurulduğu ilk günlerde mimlenmiş olan başlık kategorileridir. mimli oldukları için de moderasyon'un bu başlıklara bakış açısı diğer başlıklar aynı değildir.

  kulzos kurulurken bu başlıkların hiç var olmaması ihtimali bile konuşulmuştur. o nedenle daha ilk günlerde akıbeti bilinmediğinden uzak durulması tavsiye edilmiştir. akabinde bu başlıklara izin verilmiş ancak diğer başlık türlerine nazaran çok daha sıkı takip edilecekleri karara bağlanmıştır. çünkü bu başlık kategorileri ve burada yer almayan bir kaç başlık türü daha bir sözlüğün sözlük olmaktan çıkıp çöplüğe dönüşmesinin başlıca sebeplerindendir.

  haliyle, bu kategorilere ait başlıklarla, diğer kategorilere ait başlıklar farklı algı süzgeçlerinden geçerek kural 17 kapsamına alınmaktadır. ve son günlerde bazı arkadaşlarımızın sanıyorum anlamadığı şey de tam olarak bu. bu başlıklar sıkı yönetim altındadır, diğer başlık ise değil.

  o nedenle, bu kategorilerdeki başlıkların kural 17 kapsamında silinmesi ihtimali çok yüksekken, diğer başlıklar için dikkate alınan kriterler farklı olduğundan aynı ihtimal daha düşüktür.

  tüm bu olağanüstü uygulamalara rağmen an itibarı ile

  anket kategorisinde: 535 başlıkta 6726 girdi
  tespit kategorisinde: 387 başlıkta 1116 girdi
  haber kategorisinde: 111 başlıkta 238 girdi
  olay kategorisinde: 239 başlıkta 662 girdi (gündem kapsamında)
  maç kategorisinde: 114 başlıkta 354 girdi (gündem kapsamında)

  bulunmaktadır.

  özetle: bu başlıklar çok da arzulamadığımız türde oldukları için diğerlerinden daha farklı şekilde irdelenmektedirler.
   
 16. 16
  aralarında klavsen barındıran şarkılar da olan başlık türü.

  ben mesela genelde bundan açacaksam yeni şeyler keşfetmeye çalışmak için açıyorum.

  birbirine benzeyen şarkılar gibi mesela.

  bu sebeple ne zamandır içimde ukde kalsa da adları bilinmeyen taş gibi hatunlar başlığını açmaya yüreğim el vermiyor. "yapma jean, sen böyle biri değilsin" diyor vicdanım.
  #152211 jean baptiste de la rose et la croix | 3 ay önce (  3 ay önce)
   
 17. 17
  Bu tarz mecralarda olması gereken kategorilerdir. Herkes bilir kimse salt bilgiyi kabul etmez. Onu süsler, dolaylı yoldan almak daha keyifli gelir. BAna göre dolaylı yoldan kazanılan bilgiler daha kalıcı oluyor. Bir de bu tarz kategoriler yazara daha çok söz hakkı veriyor. Onun yazısını okuduğumuzda konuyla ilgili bakış açısısını òğrenirken farklı açılardan bakabilmememizi de sağlıyor. Kendi adıma söyleyecek olursam Okuyunca oldukça keyif alıyorum. Ve hatta Sözlükte bu yüzden kalıyorum desem yeridir.
  #152217 eftalya | 3 ay önce
   
 18. 18
  Şu hastalık nedir?
  Şu kitap kimindir?
  Şu savaş nasıl ne zaman olmuştur?
  Şu kelimenin kökeni ve anlamı nedir?
  Şu metal grubunun şarkıları ve tarihi nedir?
  Vs. Vs.

  Sade, kuru bilgiler yığını ve çoğu ya kaynaksız ya da sıkıntılı kaynaklar.
  Çok dolu ve farklı Bir bakış acısıyla yazılmamışsa hiç ilgimi çekmeyen başlıklar.
  Bunu yapabilen aklıma şuan 2-3 yazar geliyor. Yani çok düşük. Doğal olarak.
  Ve kuru bilgi yığınları halinde kalıyorlar.
  Kaldı ki bu şekilde öğrenmek istediğim bilgiler olduğunda -biraz acı olacak ama- daha sağlam kaynaklardan araştırıyorum. Uzun lafın kısası Açık söyleyeyim ben sırf bunları öğrenmek için sözlükte bulunmuyorum. Anket, tespit gibi başlıklar daha çok ilgimi çekiyor. Çünkü yukarıda saydıklarım olayları bu tip başlıklarda aktarabilmek daha elverişli.
  Bu tip başlıklarda en zor olan şey ise bunların seçimi, denetimi.
  Kulzosun beğendiğim yanı bu tip başlıkları çok iyi bir şekilde denetimini yapabilmesi, dozunu ayarlabilmesi ki bu çok zor bir durum. Sık sık bu konuda tartışmaların olduğunu görsekte bu konuda moderasyona oldukça haksızlık yapıldığını düşünüyorum.

  Neyse daha çok yazardım da şarj yüzde 3
  *
  #152226 alatriste | 3 ay önce (  3 ay önce)
   
 19. 19
  sanıyorum bir izahata daha ihtiyaç duyan başlık kategorileri ve haliyle türleri bunlar.

  şu ana kadar yazdıklarımdan sanıyorum bu kategorilerin "tu kaka" olduğu fikri çıkıyor. hayır, değil. anket kategorisinde adette @eftalya benim önümde olsa da bu kategoride girdi yazarken en çok karakter kullanan ve adette ikinci sırada olan kişi olarak söz konusu kategorinin sahibi benim. gelecekte de bu durum bence değişmez. çünkü yazmayı sevdiğim anketler var. ve sözlükleri diğer bilgi kaynaklarından ayırt eden şeylerden birisi de bu başlıkta bahsi geçen başlık kategorileri/türleri.

  demem o ki, anket olsun, tespit olsun, şahane bilgiler de içerebilirler. keza, cidden önemli haberler ve gündem başlıkları da sözlüklerin olması gereken parçaları. ancak bunları sürekli kontrol altında tutmanız da gerekir. diğer başlıklar gibi düşünemezsiniz. çünkü sonsuz ihtimalde türetilebilirler.

  birkaç kötü örnek verirsem daha açıklayıcı olur sanıyorum...

  * dün akşam yediklerimiz (anket)
  * şu an çalan şarkı (anket)
  * en yakındaki kitabın 38. sayfasındaki ilk kelime (anket)
  * 1 temmuz 2019 karnımın acıkması (olay)
  * sevgilimin beni terk etmesi (olay)
  * uzun saçlı erkeklerin şekerli olması (tespit)
  * sarı saçlı kadınların daha kolay vermesi (tespit)
  * soda şişesine oturan adam (haber)
  * damacana ile aşk yaşayan adam (haber)

  ...