1. 1
  istanbul'da hemen her mahallede bir tanesine rastlanan apartman ismi. öyle de huzursuz bir milletiz. tanpınar romanı olanı okumadım. onu da okuyan biri yazsın.
  #39377 laedri | 2 yıl önce
   
 2. 2
  (bkz: Vipassana)
  #81115 son kurtadam | 2 yıl önce
   
 3. 3
  (bkz: huzur islamda)
  #81116 larden loughness | 2 yıl önce
   
 4. 4
  Dirlik, baş dinçliği, gönül rahatlığı, rahatlık, erinç.

  Örnek kullanım: Fakat böyle bir zevk ve huzurun devam ve bekası olamaz. (N. F. Kısakürek)
  #111328 tdk | 1 yıl önce
   
 5. 5
  Ön, yan, kat, makam, yamaç.

  Örnek kullanım: Ertesi sabah tutukluyu huzuruna çağırtıp ona düşüncesini söylediğinde hiç beklemediği bir karşılık aldı. (İ. O. Anar)
  #111329 tdk | 1 yıl önce
   
 6. 6
  Bir yerde bulunma.

  Örnek kullanım: Bu sorunun konuşulması için sizin huzurunuz şarttır.
  #111330 tdk | 1 yıl önce
   
 7. 7
  Padişah katı.

  Örnek kullanım: Huzura çıkmak.
  #111331 tdk | 1 yıl önce
   
 8. 8
  Dünyanın en kıymetli iki şeyinden birisi. Birisi sağlık diğeri huzur. Hani bi öncelik yap deseler yapamıyorum. Sağlıksız olup huzurlu olmayı mı tercih ederim, sağlıklı olup huzursuz olmayı mı. Ya da başka taraftan bakalım sağlıksız olsan huzurlu olabilirmisin muhtemelen olamazsın, peki huzursuz olsan sağlıklı olabilirmisin, bunun cevabı evet olabilirsin. Bedenen sağlıklı olursun ana akli olarak olamazsın herhalde. Neyse ki çok düşündüm bi önceliklendirme yapamadım huzur ve sağlık arasında.

  Huzur neden kıymetli. İnsan aklı ve yüreği rahat oldukça, özgür oldukça üretebilen, değer katabilen bir varlık. Aklın ve yüreğin rahat olması için tabi ki çok etken var, mesela ve para, mesela ne stres içerisinde olmamak falan ama bence aklın ve yüreğin rahat olması için en önemli şey huzur. İnsan huzurlu oldu mu her şey oluyor. Mutlu oluyorsun, üretken oluyorsun, etrafına pozitif enerji veriyorsun, başkalarına faydalı oluyorsun. Eğer huzura sahip değilsen en başta zaten hayat enerjin olmuyor, hayat enerjin yoksa gerisi hiç olmuyor.

  Şöyle düşünün; huzursuz bir iş ortamınız var. Offf düşman başına bile gelmesin böylesi. Sabah 8 den akşam 6 ya kadar huzurun olmadığı bir ortamda ne yapabilirsiniz ki. Ne üretip neye faydalı olabilirsiniz. Ne siz yaptığınız işten memnun olursunuz ne de birileri sizin ürettiğiniz katma değerden mutlu olur. Zaten muhtemelen sabahları ayaklarınız geri geri gider, iş yerinde kaytarmak için kendinize türlü türlü bahaneler üretirsiniz. En son noktası ise kendinize farklı bir kariyer planı yaparken bulursunuz.

  Bir de bunun ev/aile versiyonu var. Evde huzursuz olduğunuzu düşünün, evde anneyle, babayla, eşle, çocukla dertleriniz var ve bu dertler huzursuzluğa yol açıyor. İşte o huzursuzluk o yeri evlikten çıkartır zindan haline getirir. Sonra bi bakmışsınız ki evde harcadığınız zaman git gide azalıyor. Gece geç gelmeler, gelince kimseyle konuşmamalar, gelirgelmez yatıp uyumalar, sabah kalkınca hemen evden çıkıp gitmeler. Zaten evi ev yapan kısım huzurun olduğu kısım, belki de zaten bu yüzden gavur home ve house kavramlarını ayırmış. Salt bina olarak bahsediyorsan house demiş, evin içindeki huzurdan bahsederken home home sweet home demiş.

  Neyse ki huzur mühim…keşke insan her daim huzuru yakalayabilse ya da yakalanmış huzuru her daim elinde tutabilse.
  #126258 11001 | 8 ay önce
   
 9. 9
  bazen sadece kahve kokusudur.
  #126286 fistikezmesiu | 8 ay önce
   
 10. 10
  Içilen bir bardak sudan mutlu olmak ya da başka bir şey veya bunu okumaya ihtiyaç duyamamak.
  #152570 olabilir | 3 ay önce
   
 11. 11
  Bir Ahmet hamdi tanpınar kitabı.
  #152579 aptiisakrak | 3 ay önce