klasik gitar

 1. 1
  ilk aşamada piyanoya kıyasla ilerlemesi daha zordur. niye temiz ses çıkarmakta zorlanırsın başlarda, kondisyon ister o kondisyonu da zamanla kazanırsın ama piyanoda ilk aşama tuşlu olduğundan daha kolaydır. daha sonraki aşamada piyanoda ilerlemek zorlaşır gitarda tam tersi kolaylaşır bu bir süre böyle devam eder. gitarda genelde ilk 3,4 ayda öğrenciler bırakırken piyanoda bu süre 2 yılı bulabilir. neyse daha sonra ne demiştik ikisinde birden sanki duvara toslarsınız. şöyle diyelim 100 öğrencinin ilk 60'ı ikisinde de ilk yılda bırakır kalan 40 bir, iki sene daha devam eder daha sonra o duvarı karşısında buluverir. bu 40'ın 38'i o duvarı aşamaz ve pes eder. elimizde 2 genç piyanist ve gitarist kalır. yalnız şunu söyleyebilirim klasik gitarda virtüöz leveline gelebilmek için harcayacağınız çaba çok daha fazladır. çünkü bir noktadan sonra sizden çok çok ciddi kondisyon istemeye başlar parçalar. şöyle söyleyelim mesela torroba'nın o ünlü sonatinasını veya castellana süitini çalanları dinlediğinizde kimin bu besteleri diğerlerinden daha iyi kotardığını ( bu kelimeyi hep kullanmak istemiştim ) daha rahat seçersiniz. yani atıyorum romance'ı dinlediğinizde neredeyse herkes size çok iyi çalıyormuş gibi gelmiştir ama castellana süiti'ne geldiğinizde işler karışmıştır kimisi tonunu kaybeder parçanın sonuna doğru, dinamikler göte gelir, nüans veremez falan defolar kendini belli eder. işte her ne kadar klasik gitarda ustalaşmak için sahip olmanız gereken müzik kulağı piyano kadar keman kadar önemli olmasa da klasik gitar çok ciddi kas-beyin koordinasyonu, kas yapısı, kondisyon ister. ayriyeten çok çok daha nankör bir enstrümandır.

  www.youtube.com/...
  #39351 Sabbracadabra | 1 yıl önce
   
 2. 2
  her ne kadar başlangıcı çok çok eskilere dayansa da tam anlamıyla başlangıcı andres segovia'dır.

  andres segovia'ya kadar gitarın klasik müzik enstrümanı olması pek söz konusu edilmezdi. gitar dendiğinde akla ispanyol müziği (dolayısıyla da flamenko) gelirdi. hatta ailesi bile segovia'nın gitar çalmasına karşı çıkmıştır ve ilk olarak piyano eğitimi aldırtmıştır.

  segovia ile beraber klasik gitar halk enstrümanı olmaktan çıkmış, konser salonlarında dinlenir olmuştur. hatta segovia da "gitarı aptal köylülerin elinden kurtardım" tarzı bir laf etmiştir bir ara.
  #41343 eiri yuki | 1 yıl önce
   
 3. 3
  başlamayı düşündüğüm ama ders alma imkanımın olmaması sebebiyle ve ilerledikçe parçaların zorlaşması sebebiyle kendisiyle pek bir ilişkimin olamayacağından korktuğum alet.

  elektro gitarı tamamen kendi çabamla kendi çapımda çalıyorum ama klasik gitar bana göre değil gibi. sanki böyle ben köylüymüşüm bunu çalanlar da lordlar falanmış gibi hissediyorum.
  #80344 touma seguchi | 4 ay önce
   
 4. 4
  çalanlar lord olmasalar da en azından bir dük/düşes'tirler. çalmayanlar da köylü olmasa da tarımlı sipahi yetiştiren osmanlı vatandaşı falanlardır.
  #80358 Sabbracadabra | 4 ay önce - düzeltme: 4 ay önce
   
 5. 5
  hakkında şöyle bir wallpaper çalışması yaptığım müzik aleti:

  i.hizliresim.com/...
  #82413 the red comet | 4 ay önce