1. 1
  bilal 'e anlatır gibi anlatmak deyimini cuk diye yerine oturtan değerli bir tespit:
  2008 'de ayyuka çıkan ve mortgage krizi olarak tanımlanan küresel krizin öncesinde, 2005 yılında imf baş ekonomisti raghuram govind rajan 'ın jackson hole sempozyumunda sunduğu bildiride;

  "...kısa vadeli karlara dayanarak büyük nakit primler sağlayan ama sonraki kayıpları hiç cezalandırmayan teşvikler, bankacıları sonunda kendi şirketlerini, hatta mali sistemin tamamını batıracak riskler almaya yönelttiğini" ileri sürmüş.

  buna bağlı olarak da ortaya çıkan sonuç şu ki;
  "mali krizler öngörülemez olduklarından değil, 'öngörülmediklerinden' ortaya çıkmıştır" (bkz: dani rodrik) tespiti haklılık payı kazanıyor.
  #3953 cnr16o3syd18o5eo9o3 | 3 yıl önce
   
 2. 2
  yeterince uzun sürerse bir doktrin gibi yansıtılabilir.
  ama tabii asalak gibi yaşamayan insanlara yediremezsiniz. ancak fanatikler yer. geri dönülemez noktaya geldik; ertelediğimiz borçlar, normal vadesi gelmiş borçlarımızla birleşti. o kara dönem geldi. bunun bir sonraki aşamasını az çok bilenler bilir. endeksteki liginde yer alan rakiplerine göre çok daha yüksek faiz veren türk lirası, buna rağmen diğerlerinden çok daha sert düşüyor. iyileşme belirtileri olan hastadan, yüksek riskli hastaya doğru çok çabuk geçtik ve geçirildik. başarısız dış politikalar ve korkunç ekonomik talan yüzünden büyük bir bedel ödüyoruz ve daha yeni başladık ödemeye.
  türkiye ekonomisi bu kadar gerilimi ve bu kadar kötü yönetimi kaldıramaz.
  bu krizin sona ermesinin en önemli ilk koşulu toplumsal barıştır. ancak ondan sonra oturup gerekli tedaviler üzerine tartışabiliriz.
  şu anda size üretim girdilerindeki döviz yükünden, bunun nasıl değiştirilebileceğinden, ar-ge eksikliklerinden, alternatif enerji ihtiyacının neden gerek teknolojik gerekse ekonomik olarak hayati bir önem taşıdığından falan bahsetmeye başlasam inanın hiçbir anlamı olmayacak.
  önce bu karanlık perdenin kalkması gerekiyor bu ülkenin üzerinden.
  o da nasıl olacak inanın hiç bilemiyorum.
  ama olursa kriz yüzünden olacak orası da kesin.
  çünkü yiyecek, çalacak, peşkeş çekecek bir şey kalmadı.
  hesap geldi.
  ve yağmacılar, genelde hesap ödemeden olay çıkartıp kaçarlar mekândan.
  #60992 cladi | 2 yıl önce
   
 3. 3
  size bazı nicel bilgiler, oradan ekonomik kriz var mı yok mu anlayabilirmiyiz bi bakalım.

  2018 ilk 3 aylık dönemde 110.000 kişi ilk defa kredi kartı kullanmış
  aynı dönemde halk arasında ek hesap denilen kredili mevduat hesabını ilk kez kullananların sayısı 100.000
  bireysel kredi kullanan kişi sayısı aynı dönemde 1.8 milyon artışla 30 milyon kişiyi geçmiş. 30 milyon kişi için ortalama kredi miktarı 18.000 tl
  bireysel kredilerin tutarı %16 artışla 538 milyar tl olmuş
  ticari kredilerin tutarı %22 artışla 1754 milyar tl olmuş

  bu rakamlara bakarak ekonomi büyüyor da diyebiliriz, kriz var, ortalıkta para yok, insanlar para için bankalara hücum etti olarak da yorumlayabiliriz.

  çalıştığım firmaya iş yapan bir başka firmadan 15 gün arayla mal aldık. 15 gün içerisinde adam bize 2 fatura kesti yani. bu iki faturanın fatura numaraları arasındaki fark 3. yani adam 15 günde 4 fatura kesmiş. 15 güne 4 fatura ! bu adam nasıl hayatta kalabilir ki. parası olan bu ortamda iş yapmak istemiyor, iş yapan parasını alamıyor, parasını alan çalışanına vermiyor...böyle saçma bir hal aldı ortam.

  #87262 11001 | 1 yıl önce (  1 yıl önce)
   
 4. 4
  (bkz: ekonomi tıkırında)
  #89047 laedri | 1 yıl önce
   
 5. 5
  iki hafta önce bir akrabam: "neden şikayet edebiliriz ki kurt? Ne derdimiz, ne sıkıntımız var allah aşkına söyle! hiçbir eksiğimiz yok. herşey o kadar iyi ki çok şükür"

  aynen bunu dedi. aha bu cümlelerin hepsini kurmadıysa şu ekran kafama girsin. galerici değil, öğretmen emeklisi bu bakın yanlış anlaşılmasın.

  kriz çıktı mı? çıkacak mı? yolda mı? durakta mı? falan boş sorular. adam dolara "dua edin düşer" dedi ya, konuştuklarına bakınca haklı o. boşa dalga geçtik.
  #105276 son kurtadam | 10 ay önce (  10 ay önce)
   
 6. 6
  benim anladığım kadarıyla "nereye gitti?" diye sorduğumuz, "hep betona, inşaata gömüp öldürdünüz" denen paraları yer altındaki gizli üslerde musk'ı liseli bırakacak projeleri beslemek için kullanmışlar. fabrikaları uzaylı lazerli versiyonlarını kurdukları için satmışlar. dc evreninden bir topluluk gibi düşünün.

  paranın altı ayda %30değer kaybetmesini işbu şekilde karşılamanın başka açıklaması olamaz.
  #105387 son kurtadam | 9 ay önce (  9 ay önce)
   
 7. 7
  bu sabah tesadüfen eski dosyalarımı karıştırırken 2012 Kasım ayında satın aldığım arabanın faturasını buldum, arac 30bin euronun o zamanki tl karsiligindan kesilmis. Euro o zaman 2,18 mis yani araci 65bin tl’ye almisim. Bunda birsey yok.

  Sene olmus 2018 diyelim ki arac hala 30bin euro, bugun ki kurdan donsek aracin fiyati 220bin tl.

  Diyelim ki benim 2012 yilindaki maasim 100 tl idi ve her sene %12 zam aldim, benim maas oldu 190 tl. Yani gecen 6 senede benim maas %90 artmis.

  Peki arac ne kadar artmis, %340.

  Iste kriz budur. Benim artik ayni araci alma ihtimalim gittikce dusuyor. Simdi bu hesabi temel ihtiyac maddeleri icin de yapin.
  #105421 11001 | 9 ay önce
   
 8. 8
  Ozetle bir ulkenin "bir adammis gibi" kredisinin bitmesidir. Ne kimse borc vermek ister ne de onunla ortak bir is yapmak. Adi cikmistir. Guven vermez.
  Borc veren karsiliginda ipotek ister... noter tasdikli tahahhut, senet sepet ister.
  Boka batar, mafyadan borc isterse "yatagindaki karini" bile ister.
  Boka batar mafyadan para isterse "ayagina sikarim" tehditini bilerek ister.
  O saatten sonra mahalle delikanlisi da olsan, essen gurlesen de kimse siklemez seni.
  Umugune birisinin basabilecegini bildigin veya umugune basabilecegin kimseden kimse korkmaz!
  Dostun varsa "sartli" destek bulursun.
  Dostun yoksa "herseye razi olursun".
  Kredin bitmistir artik.... kendine guvensen de kimse siklemez seni. Tek kalirsin. Yapa yalniz.
  Malin mulkun varsa iyidir. Alacakli der ki " en azindan mali mulku" var.
  Satmissan mali mulku... bi kuru gotun vardir... onu da kim naapsin.
  Asan kesen delikanlisindir... meyhane yerine dagda bayirda sahilde icersin tekel bayiinden alip. Delikanlisindir bi ton laf edersin durumunu ortmek icin "bi biraya o kadar para mi verilir aq" dersin "erkek adam boyle icer" dersin... "temiz hava, karisan yok eden yok" dersin... dersin.
  Borclusundur bi seylerden bi yerlerden kesmen lazimdir.
  Ama garajinin onu asfaltt, evin doseme tastandir. Zenginliktir o yaptigin aslinda da... evin... diger semtlerle ayni degerde oldugunda arti eder... ayni fiyata geldiginde alacak adam "bunun garajinin onunde asfalt var" veya duvarlar tastan ve otantik der.
  "Zenginlik taslayan mahalle delikanlisi"ndan satilik ev.
  Gelir dersen: babadan kalani satmis savurmus
  Gider dersen: iphonlarla yasamis.
  Borc dersen: kredisi kalmamis.

  Sizin karsinizda boyle bir tip olsaydi kendi cikariniz olsa ne yapardiniza verilecek veya kim ne yapar sorusuna verilecek cevaptir bu ekonomik kriz.
  #105422 timoteus | 9 ay önce
   
 9. 9
  Sikinti cidden mal uretip ihrac etmiyor olmak. Herkesin betona gomdunuz deme sebebi bu.

  Nasil derseniz... eskiden devlet kendi eliyle kuru yukseltirdi yani devaluasyon yapardi. Niye? O devaluasyon bir muddet sikinti yaratsa da ihracata yuklenirdi herkes. Ornegin 1 sise suyu 1 dolar diyelim 4 liraya satarken birden ayni sudan 7 lira kazanacagini goren donunu bile satar ihracata yuklenirdi pazar arardi. Veya herkes 1 dolara satiyorsa dunyada o suyu, 10 cent fiyat dusurebilir, neyse lan 4 yerine 6 kazaniyorum yine de diyebiliyordu.
  Yani devaminda dis acik kapaniyordu, ihracat ve doviz girdisi artiyordu ve bu da bir kac sene sonraya pozitif etki gosteriyordu.
  Bi farkla! Hammade ithal degildi. Simdi istesen de bunu yapmayi, maliyetin de yukselmis oldugu icin bu karlilikla yapamiyorsun. Endaksi?
  #105698 timoteus | 9 ay önce (  9 ay önce)
   
 10. 10
  yıllarca katlanarak büyüyen cari açığın doğal getirisi.

  ülkeyi kendin gibi düşün. sürekli olarak kazandığından çok daha fazlasını harcarsan ne olur? ya borçlanırsın, ya da oluşan açığı kapatmak için para eden mallarını satmaya başlarsın. bu sayede hayatını sürdürürsün. ama bir noktada satacak şey kalmadığında işler boka sarar. işte onun adı ekonomik kriz.

  kazandığını üretime değil, tüketime yatıran her toplumun varacağı noktadır. çünkü taşıma suyla değirmen dönmez.
   
 11. 11
  Güneş gören verimli toprakları, genç nüfusu, ticaret için avantajlı bir konumda olması, üç tarafı denizler ile çevrili olması gibi bir çok imkana rağmen içinden bir türlü çıkamadığımız durum.

  2001 krizinden çıkılabilmişti, çünkü ülkeyi yönetenler beceriksizliklerinin bilincine varıp, kibri bir kenara bırakıp ufak da olsa bir adım atabilmişlerdi.

  Teorik olarak ekonomik krizden nasıl çıkılacağı belli aslında. Doğru adımlar şimdi atılmaya başlansa üç yılda uçağın burnu düzeltilir. 5. yılda başımızın çaresine bakacak duruma gelebiliriz. Yırttık diyebileceğimiz noktaya her şey yolunda giderse 30 yıl var.

  Ama teori işte.

  Zaten, derler ki teorik olarak teori ve pratik arasında fark yoktur, ama pratik olarak teori ve pratik arasında çok fark vardır.

  #107612 Keltox | 9 ay önce
   
 12. 12
  Yeterince zor olan hayatımıza, bir mum daha dikecek olan hadise.
  #107631 tehanu | 9 ay önce
   
 13. 13
  eş dost ile konuşuyorum, 6 ay içinde özel sektörün 3'te 1'i batar gibime geliyor.

  ekonomist değilim, inşallah saçmalıyorumdur.
  #107675 son kurtadam | 9 ay önce (  9 ay önce)
   
 14. 14
  otomobil fiyatları aldı başını gidiyor. kafamdaki soru işareti, bugün değerinin çok çok üstüne satılan sıfır araçların fiyatları ileride düşer mi? düşmez muhtemelen. buradan ekonomik krize ikinci bir bağlantı yapmam gerekirse;

  2008 yılında 18bin, 2009 yılında 35bine alınmış iki aracı sırasıyla 35bin ve 50bin liraya satabiliyor ancak sıfır araç alamıyorsunuz memlekette üzerine para koymadan. en kötü araç olmuş 100bin. hatta şöyle söyleyim, 10 sene önce ikinci elini 18bine aldığım, o gün sıfırı 25bin cicarı olan araç bugün 100bin lira?
  #107727 cnr16o3syd18o5eo9o3 | 9 ay önce (  9 ay önce)
   
 15. 15
  en son aşureyi vurdu galiba. bu gün bir aşure geldi komşudan. buğday, fasulye nohut. az bişey de şeker. kayısı yok, incir yok, kuru üzüm yok, üstünde fındık fıstık yok. adet yerini bulsun diye yapmışlar.
  #110335 laedri | 8 ay önce
   
 16. 16
  kriz var
  kriz yok
  mckinsey geldi
  mckinsey gitti

  olan bahçeli'ye olmuş, saniyelik gelişmeler yüzünden tweetini silmek zorunda kalmasa bari.
  #112222 cnr16o3syd18o5eo9o3 | 8 ay önce (  8 ay önce)
   
 17. 17
  Mutfak masraflarının aşırı derecede arması ile kendisini fazlasıyla göstermiştir.
   
 18. 18
  “Kriz anlarında insanın içindeki canlılık iki katına çıkar. Ya da kısaca; insanlar köşeye kıstırılmadıkça, tam olarak yaşamaya başlamazlar.” Paul a.
   
 19. 19
  ülkede kriz olmadığını ısrarla söyleyen siyasilere ufak bir not. amk bir kilo domatesi 7 liraya aldım. baya kriz yok.
  #112402 tyfngkts | 7 ay önce
   
 20. 20
  bizdeki sorun çözümü...
  "kız çoktan kötü yola düşüp orospu oldu ama bari çarşafa türbana sokalım da namusumuzu böyle kurtaralım"
  şeklinde olan kriz.
  enflasyon şişmesin diye yüzde 10 indirtmeler, esnafa ceza kesmeler.
  ulan bir sorun bakayım bu kız nasıl orospu oldu?
  #112664 timoteus | 7 ay önce
   
 21. 21
  2002’den beri süregelen yanlışlıklar yani Sebepler ve sonuçları:
  i.hizliresim.com/...
  #128713 vemvet | 3 ay önce (  3 ay önce)
   
 22. 22
  Krizin tek sorumlusunun domates biber patlıcan olduğu yetkililer tarafından açıklandı. Neyseki önlem alındı fiyatlar düşürüldü de kriz sona erdi. Aynı gün benzine 27 kuruş zam geldi. Kimse ne oluyor diyemedi. Domates, biber, patlıcan  #128724 beyazcehre | 3 ay önce (  3 ay önce)
   
 23. 23
  millet gün be gün fakirleşirken ,koca koca fabrikalar kapanırken, her türlü vergi, ceza vs ile söğüşlenen vatandaş cılız sesini ancak paralı poşete çıkarabiliyor. Bir de şuurunu neyle yediği belli olmayan bir kesim hala ''iyiyiz yeaa dıj güşler bla bla'' diyor, onun desteğiyle baştakiler semirirken kendisi fakirlikte level atlıyor.

  Allah akıl fikir versin.

  biz iyiyiz, tuzu kurular, yok be fakirdik fakfakir olduk.
  #128726 putridum | 3 ay önce
   
 24. 24
  Zengini etkilemeyen, fakiri vuran olay.
  #128754 ulvi | 3 ay önce
   
 25. 25
  tek başıma olduğum ve son dönemde yemekle uğraşmadığım için uzun zamandır ıvır zıvır alırım kendime marketten. işte bildiğin değişik bir kaç çeşit püskevit, çokoprens, meşrubat, kaşar, meyve suyu, popcorn falan.
  önceden yani eskilerde, bir nevi 5-6 liraya günü veya öğünü kurtarıyordu insan. olay yediğim içtiğim olduğu için parasında da değilim. bir nevi 10-15 dakika yürümek zorunda kalmıyorum veya gecenin bir yarısı elimin altında bir şeyler oluyor.

  aldıklarım değişmedi... ancak son üç beş aydır özellikle fark ediyorum ki bildiğin yekün tutuyor ve bir cazibiyeti kalmadı. bundan bile kaç gün önce aldıklarımla beraber 150 küsür falan tuttu ödediğim para... dedim ki : "ulan 5 günlük malzeme saysan bunları günlük 30 a geliyor... oha aq... gider esnaf lokantasında yerim daha iyi! en azından bir yandan da yemek yemiş olurum"

  neyse bir parça benim hayrıma oldu belki de... abur cubur junk yerine adam gibi yemek yerim belki de...
  #130050 timoteus | 3 ay önce