1. 1
  Bildiğim kadarıyla un, irmik ve köftelik bulgurla hazırlanan dış harcın içine kıyma, soğan, ceviz ve baharatlarla hazırlanan iç harç doldurularak köfteler hazırlanıyor. Tercihen haşlanarak ya da yağda kızartılarak tüketiliyor. Ama yapımı anlatımı kadar kolay değil tabii ki. O köftelere o şekli vermek ustalık ister.

  Malatya, Adana ve antep versiyonlarını yedim ve hepsi de birbirinden güzel.

  #36466 petra von kant | 2 yıl önce
   
 2. 2
  Muhteşem şey. Annemle sürekli yaparız. (Adanalıdır)
  Hamurunu yaparken bulgur öyle bir kıvamda olmalı ki ne sert ne yumuşak. İki türlü de dağılır. Cıvık olsa açılır, sert olsa hamur tutmaz.
  irmik ve bulguru ıslayıp biraz bekletiyoruz. Sonra onu bir güzel yoğuruyoruz. Avuç içi kadar parçalar koparıp onu biraz elimizde yuvarlayıp silindir şekli veriyoruz ve o silindirin tabanlarından birinin merkezinden işaret parmağımızı foştuk diye içine sokuyoruz. Avuç içleri, 4 parmak ve içerideki diğer elin işaret parmağı koordine bir şekilde çalışarak silindiri hafif hafif döndürüp içini açıyor. Aman dikkat çok ince yapmayın açılır, çok kalın yapmayın çünkü annem der ki 'bulgur mu yesinler?' Bunun kahramanmaraş'ta makinesini görmüştüm. Annemin teyzesi onda yaptı,böyle makine hamuru açılmış şekilde çıkarıyordu,çok ilginç gelmişti.
  Tarifimize dönelim, açmayı başarınca içimizi koyuyoruz. Kapatıyoruz.
  Pişirme aşaması da üstte denildiği gibi haşlama, Kızartma şeklinde olabilir. Biz haşlıyoruz.
  Pişirirken de açılmazsa hayırlı ve afiyet olsun.
  #36467 iflaholmazmetalci | 2 yıl önce
   
 3. 3
  rahmetli yengem yapardı içli köfteyi ailede. kerkük türkmenlerindendi.
  dışını yoğururken un, sümme haşa kullanılmaz. el kadar bir kıyma ile yoğrulur bulgur. çiğ köftelik olacak kıyma. etin kara yerinden. iyice özleşene kadar da yoğurmak lazım. içi daha yağlı kıymadan hazırlanır. kıyma soğan kavrulup ince kıyılmış ceviz eklenir, karabiber, yeni bahar, başka baharat yakışmaz. içini sıcak sıcak doldurmaya kalkarsanız köfte toplanmaz. yoğurmaya başlamadan içi hazırlamak icap eder ki soğusun, donsun. köfteleri şekilleyip kapattıktan sonra haşlanır. kızaracaksa, haşlanıp soğuduktan sonra kızartılır. o tat yok dışarıda yediğim içli köftelerde.
  #36493 laedri | 2 yıl önce
   
 4. 4
  ismi nedeniyle yerken tuhaf hissettiriyor bana. düşünsene, adı üstünde kendisi içli zaten, bir de üstüne oturup yiyorsun. kim bilir derdi neydi? tuhaf muhaf yiyorum ama...
  #36542 larden loughness | 2 yıl önce
   
 5. 5
  "kim üzdü bu köfteyi?!" diye sormak istediğim, hakkını aramak istediğim köfte.
  #36604 idealistkuzu | 2 yıl önce
   
 6. 6
  - Palu usulü yapılanı enfes olan ve bir tencere yenildikten sonra orgazm olunan yiyecek..(bkz: orgazmik yiyecekler)..
  #98763 kumdan evren | 1 yıl önce (  1 yıl önce)
   
 7. 7
  yöreye göre malzeme içeriği farklılık gösteren köfte türü. havuç ve kırmızı lahanadan oluşan salata ile harika gider, tavsiye ederim.
  #98835 paratoner | 1 yıl önce
   
 8. 8
  Çok hislenmiş, duygulu köfte.

  Vurabilirsiniz serbest ?
   
 9. 9
  Yağsız kıyma ile ince bulgur iyice yoğrulup içi oyularak yumurta biçiminde hazırlanan ve içerisine kavrulmuş soğanlı kıyma konduktan sonra haşlanan veya kızartılan bir köfte türü.
  #103985 tdk | 12 ay önce