1. 1
  atatürk'ün ağzından bir tanım cümlesi. atam ironi yapmış sanırım.

  tamamı şöyledir:
  "Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır. Türk milleti zekidir... Türk milleti milli birlik ve beraberlik içerisinde güçlükleri yenmesini bilmiştir. Türk milletinin tarihi bir niteliği de güzel sanatları sevmek ve onda yükselmektir. Türk milletinin büyük millet olduğunu bütün medeni alem, az zamanda, bir kere daha tanıyacaktır..."
  #35794 cnr16o3syd18o5eo9o3 | 2 yıl önce
   
 2. 2
  "İzmir Torba'da şenlik vardı, İlhan Selçuk ve Aziz Nesin'le birlikte bir panele katılmıştık. Panelin konusu mizahtı. Birisi kalktı "Nasrettin Hoca'nın torunları olarak zeki insanlarız değil mi?" diye sordu Aziz Nesin'e. O da "Yüzde 60'ı aptaldır" dedi. Herkes alkışladı. Sonra kuliste kendisine sordum neden böyle bir şey söylediğini. O da "Evladım, yüzde 92 diyecektim dilim varmadı" dedi. O zaman referandum yapılmıştı ve oy verenlerin yüzde 92'si Kenan Evren'e oy vermişti. Bu söz oradan kaldı."
  #35844 hyymhyym | 2 yıl önce
   
 3. 3
  Bu aralar "hayır" diyenlerin kendinde gördüğü vasıf.
  #35862 idealistkuzu | 2 yıl önce
   
 4. 4
  atatürk'ün dönemin şartlarında söylemesi gerektiği için söylediği bir motivasyon söylemi. elbette kendisi milletlerin zekası olamayacağını bilecek kadar zeki bir adam.
  #35876 larden loughness | 2 yıl önce
   
 5. 5
  Zeka bireyseldir diye cevaplayacağım hede. Topluluklarin zekası değil iç güdüleri olur. Bir de çobanları... onların işi reaksiyon vermektir. Zeki insanlar tektir. Eğer yeterince hırslı ve mutsuzlarsa sürüyü onlar devralir.
  #35883 idealistkuzu | 2 yıl önce
   
 6. 6
  türkiye'nin ortalama IQ puanı 90. 42'lik sıralamada 17. sıraya düşüyor. öyle aman aman zeki olmasak da dünya ortalamasının üzerindeyiz yani.

  merak edenleri için 1. 108 IQ ortalamasıyla hong kong, sonuncu 59 ile ekvatoral gine. A.B.D. 98 puan ile 9. sırada.
  #35945 son kurtadam | 2 yıl önce
   
 7. 7
  "Şimdi ne görüyorum? Anadolu... Düşmana akıl öğreten müftülerin, düşmana yol gösteren köy ağalarının, her gelen gasıpla bir olup komşusunun malını talan eden kasaba eşrafının, asker kaçağını koynunda saklayan zinacı kadınların, frengiden burnu çökmüş sahte sofuların, cami avlusunda oğlan kovalayan softaların türediği yer burasıdır.
  Burada, bıyıklarını makasla kırptı diye nice fikir ve ümit dolu Türk gencinin kafası taş altında ezildi. Burada, yüzü düşmana dönük, nice vatan mücahitleri savundukları kimselerin eliyle arkadan vuruldu. Burada, milli timsalin, milli bağımsızlık sembolünün yolu kaç defa kesildi ve kaç defa oturduğu şehrin etrafı isyan silahlarıyla çevrildi."
  Yakup Kadri, Yaban
  Yazım yılı: 1932
  #35978 tukenmez kalem | 2 yıl önce
   
 8. 8
  Pratik zekası yüksek bir milletiz. Yurt dışına yaptığımda yaptığım basit bir test var. bozuk para testi.

  Hani bizde bir yöntem vardır, 60 lira tutan bir harcamamız varsa 110 lira verir üste 50 lira alırız. Bunu her millet beceremiyor.

  En kötüsü ile Fransada karşılaştım. 60 Euro tutan bir şey satın alırken 110 Euro verdiğinizde kasiyerler mavi ekran veriyor. Bir tane istisna çıktı onda da kasiyer kadın arap asıllıydı ve 'nerelisin' diye sordu.

  Fransızın birini hiç unutamıyorum. Kilitlendi. Frank kullanılıyordu o zamanlar, Euro icat olmamıştı. 110 frank verdim. Kilitlendi. 3 saniye mala bağladı sonra 10 frankı aldı. 10 frank ile de 3 saniye bakıştılar. Sonra 100 frankı aldı, olmadı her iki parayı da tezgahın üzerine bıraktı ellerini kaldırdı. Sonra iki parayı da alıp bana geri verdi. Sonra 100 frankı geri alıp üstüne bozuk para verdi.

  ispanyollar da fransızlar kadar perişan olmasalar da kilitleniyorlar ama daha çabuk toparlıyorlar. İspanyada Çinlilerin açtığı bir sürü ufak tefek dükkan var, Çinliler ile sorun yaşanmıyor.

  Ruslar iyi, hatta Rusça bilmenize gerek yok. 60 Ruble tutan bir şey için 100 ruble verirseniz kasiyer bir şeyler söylüyor, çıkarıp 10 daha verirseniz "haroşo" deyip memnun oluyor. Fakat rusyada bir keresinde ben mala bağladım. Alışveriş yaptım, kasiyer bir şeyler söyledi, bozuk para soruyor sanıp yanımdaki bozukları gösterdim. Kasiyer ters ters baktı, sordu, konuştu, konuştu. Arkamda kuyruk birikti. Benim Rusça yemeğin yanında "ekmek de versene" ile kısıtlı. Hiç bir şey anlamıyorum. Sonra kasiyer kız sinirle kalktı, ufak bir kola şişesi aldı geldi "pat" diye tezgaha vurup para üstümü verip gönderdi. Meğer aldığım şeylerden biri promosyonluymuş.

  Tabii ki bir para üstü meselesine bakarak "Türk milleti zekidir" demek mümkün değil. Ya da bir milletin tamamını "zeki" ya da "aptal" diye sınıflandırmak mümkün değil. Fakat genel olarak hızlı düşünen, çabuk ve yüzeysel kararlar veren bir millet olduğumuzu söyleyebilirim.
  #36022 Keltox | 2 yıl önce
   
 9. 9
  ama çalışmaz. sanki bu bir mazeret olabilirmiş gibi, telafi edermiş gibi bir de zeki olduğundan dem vurur.

  yukarıda mustafa kemal atatürk'ün bir sözü olduğu söylenmiş, aynı atatürk şunu da söylemiştir ve en sevdiğim sözüdür :
  "Çalışmadan, yorulmadan, öğrenmeden, rahat yaşama yollarını aramayı itiyat haline getirmiş milletler, evvela haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini ve daha sonra istiklallerini kaybetmeye mahkumdurlar."
  #53746 rstnpeace | 2 yıl önce
   
 10. 10
  ....türk milleti çalışkandır" -mustafa kemal atatürk
  #53750 ogretmenmiyim | 2 yıl önce
   
 11. 11
  bence türk milletinin zeki olması arzusunun dışa vurumudur. açıkcası biz zekilikten ziyade, ufak hesaplar peşinde koşan köylü kurnazılığına daha yakınız.
  #114305 bir basina | 7 ay önce
   
 12. 12
  Bir motivasyon cümlesidir.
  #114310 petra von kant | 7 ay önce
   
 13. 13
  (bkz: bir şeyi kırk kere söylersen olur) umuduyla yola çıkmış olabilir.

  türk milleti zekidir.
  türk milleti zekidir.
  türk milleti zekidir.
  türk milleti zekidir.
  türk milleti zekidir.
  allam lütfen türk milleti zekidir.
  yeminlen türk milleti zekidir.
  vallahi zekidir ya!


  inanırsak olur bence.