1. 1
  memelilerde nadiren dişinin ve sıklıkla da erkeğin, seksüel açıdan doyuma ulaşmış olsa dahi, yeni bir partnerle karşılaştığında libido artışıyla beraber tekrar cinsel birleşmeye hazır hale gelmesini ifade eden tanım.

  yani normalde az önce çiftleştiği partnerine ikinci kez ilgi duymayan memeli, ortama yeni bir partnerin gelmesiyle, tekrar cinsel penetrasyona açık hale geliyor. başka yeni bir partnerle tekrar. çünkü bu ilk seferler memeliyi şiddetle uyarıyor. bu durum zaten tek eşliliğe uygun olmayan doğamızı destekler nitelikte. sonuçta amaç daha fazla çiftleşme ve bu sayede en sağlıklı üremeyi gerçekleştirme.

  medeniyet dediğimiz uyuşturucudan aşırı doz almış olduğumuz gerçeği, bizi doğamızdan koparmaya yetmiyor. her ne kadar ilkel benliğimizi bastırmaya çalışsak da derinlerde her birimiz hala son derece basit arzu ve dürtülerimizin kölesiyiz.
  #34186 petra von kant | 2 yıl önce
   
 2. 2
  Bir psikoloji deneyidir.

  Pek çok hayvan üzerinde yapılan deney ve gözlemler; cinsel açıdan doymuş erkeğin, bulunduğu alana yeni bir dişi geldiğinde, cinsel istek ve performansında ani ve hızlı bir yükselme meydana geldiğini göstermiştir. Bu duruma psikoloji ilminde coolidge effect yani coolidge etkisi adı verilmiş.

  Üzerinde deney yapılan hayvanlardan biri fare. Bir kafese bir erkek fare ile bir dişi fare konulmuş. ilk başlarda istekli bir çiftleşme eylemi sergileyen erkek faremiz, bir süre sonra aşikar bir şekilde dişiye karşı ilgisini yitirmiş. Bununla beraber kafese yeni bir dişi fare konulunca, erkek fare aşırı bir istekle ve normalin üstünde sayılarda çiftleşmeye başlamış. Ayrıca kafese farklı dişi fareler konuldukça kendisini helak edecek kadar çiftleşmeye de devam etmiş. Hatta bu şekilde ölen fareler bile olmuş. (ne menem bir delilik izah edilir gibi değil:))
  belgesellerde sıklıkla karşılaşırız: pek çok hayvan türünün güçlü alfa erkeği bütün diğer erkekleri şiddet kullanarak ya sürüden kovar ya da onları cinsel açıdan pasif bir durumda tutar. Yani sürünün bütün dişileri güçlü erkeğin kontrolü altındadır. Köy yaşamınından haberdar olanlar koca bir inek sürüsü arasına sadece bir boğanın bırakıldığını farketmiştir. Hatta bu boğanın sahibi çoğu kere bu iş için inek sahiplerinden ücret bile alır (fıyakaya bak). Bunlar hep coolidge etkisi.

  Bu deneyin insan türünün erkek ve kadınları üzerinde yapılamayacağı muhakkak. Ancak bununla ilgili ciddi gözlemlerin olduğu bilgisini aktarayım. Özellikle erkekler için sonucun hayvanlarınkinden farklı olmadığını da söyleyeyim.

  Peki bu deney ismini nerden almış. Meşhur ve bir o kadar da eğlenceli bir hikayesi var: eski amerika başkanlarından calvin coolidge ve eşi bir gün bir çiftliği ziyaret etmişler. Hangi hikmete binaen bilmem ama işte bir şekilde başkan ve eşi çiftliği ayrı ayrı gezmişler. bayan coolidge, horozların bir o tavuğa bir bu tavuğa koştuğunu görünce görevliye, bir günde ne sıklıkta çiftleştiğini sormuş horozların. Elbetteki, “pek çok kere majesteleri” cevabını almış. Bunun üzerine bayan coolidge, "bunu başkana söyleyin" demiş. aynı yere gelen başkan bay calvin coolidge’ e görevliler eşinin söylediklerini iletmişler. Bu sefer başkan görevliye, hep aynı tavukla mı çiftleşiyor, diye sormuş. "hep farklı tavuklarla" cevabını almış. Bunun üzerine başkan da "bunu bayan coolidge'e söyleyin" demiş.
  #64159 adar | 2 yıl önce