1. 1
  truffaut'nun sinema tarihi açısından oldukça önemli ve değerli eseri.

  film ismini "başını bir çok belaya sokmak" anlamına gelen fransızca "faire les quatre cents coups" deyiminden alır.

  filmin başarısı belki de yönetmenin kendisini çok iyi tanıması ve alt benliğini beyaz perdeye bu denli iyi yansıtmasıyla ilgilidir. yönetmenin kendi çocukluğunu anlattığı bu "ilk" filmini henüz 27 yaşındayken çekmiş olması zaten başlı başına bir hayranlık sebebidir. böyle muazzam bir yapıtın böyle genç bir yaşta ve henüz sinema sanatı açısından olanakların, teknolojinin kısıtlı olduğu bir dönemde çekilmiş olması benim için salt yeteneği ve başarıyı ifade etmektedir. 27. yaş sanat camiasında hiç de iyi bir şöhrete sahip değilken (bkz: 27'ler kulübü ), neyseki truffaut açısından bir dönüm noktası olmuştur. film, olağanüstü güzellikteki sahneleri, ilk kez denenmiş sinema teknikleri, müthiş hikayesi ve de finaliyle tam bir başyapıttır ve truffaut'ya hayran olma sebebimdir. dünyanın en güzel filmlerindendir. her karesiyle, hikayesiyle, anlatımı ve gerçekliğiyle büyüler. benim için sanatın karşılığıdır.

  -- spoiler --


  karakoldan cezaevine nakli sırasında antoine'nın arabadaki o bakışı, o yanaklarına dökülen "ama ben daha çocuğum" ıslaklığı izleyiciyi uçsuz bucaksız bir yalnızlığa iterken bir yandan da içimizdeki "insan"a hayat verir.


  -- spoiler --


  eğer ki fransız yeni dalgasına ilgiliyseniz truffaut'ya cannes'da en iyi yönetmen ödülünü kazandıran bu siyah beyaz sanat eserini izlemeden göçmeyiniz efendim.
  #34173 petra von kant | 2 yıl önce
   
 2. 2

  françois truffaut'nün 27 yaşında çektiği, sinema tarihine damga vurmuş bir dram eseridir.

  truffaut bu film ile cannes film festivalinde en iyi yönetmen ödülünü kazanmıştır. bir yönetmen için 27 yaşında bu başarıyı yakalamak gerçekten inanılmaz.

  filme gelecek olursak; toplumcu gerçekçi anlayışta çekilmiştir. ailelerinin evlatlarına yeterli ilgiyi göstermediğini ve anlayış göstermediğini, eğitim sisteminin neden bozuk olduğunu ve eğitimcilerin eğitme değil de felakete sürükleme tavırlarını mükemmel bir şekilde işlemiştir.

  hikâye'de okul ve aile arasında sorunları olan küçük bir çocuğun hikayesidir.

  pekçok eleştirmen ve yönetmene göre film avrupa sineması ve dünya sinemasının en değerli yapıtlarından biri olarak görülür.

  ayrıca fransız yeni dalga akımının en iyi filmlerinden biridir.

  françois truffaut aslında bu filmde kendinden, sancılı çocukluğunda etkilenmiştir.

  oyuncu kadrosunda jean-pierre leaud, claire maurier ve albert remy gibi isimler bulunmaktadır.
  #134153 antoine doinel | 4 ay önce