başlık buraya taşınmıştır
 1. 1
  "masallar masal diye, efsaneler efsane diye anlatılmalıdır. boş inançları gerçek diye öğretmekten daha korkunç bir şey olamaz. çocuk aklı bunları kabul eder ve çocuk yanlış şeylere inanır. bu yanlış inançlardan arınmak çok zor olur, uzun yıllar alır. insanlar boş inançlara bir gerçekmiş gibi inanıp uğruna dövüşürler. hatta boş inançlar uğruna daha fazla dövüşürler çünkü boş inanç öylesine elle tutulmazdır ki çürütülmesi neredeyse olanaksızdır." cümlelerinin sahibi filozof ve bilim insanı.

  henüz 45 yaşındayken, günümüzün ağzı salyalı gerici güruhlarından farkı olmayan iskenderiyeli yobazlarca inançsız bir "cadı" olduğu öne sürülerek linç edilerek katledilmiştir. bu olayla hypatia, gericilerin katlettiği ilk kadın olarak tarihin utanç dolu sayfalarında yerini almıştır.

  yıl 415 - yıl 2016, fark ne? din simsarlarının zihniyeti 1500 yıl önce de aynıydı, şimdi de aynı. katledilenin cinsiyetinin bir önemi yok ama katleden hep aynı tiksindiricilikte.
  #34172 petra von kant | 2 yıl önce (  2 yıl önce)
   
 2. 2
  iskenderiyeli hypatia'nın hayatı 2009 yapımı bir filme konu oldu. agora. www.imdb.com/...
  #34894 laedri | 2 yıl önce (  2 yıl önce)
   
 3. 3
  m.s 370 yılında doğmuş ve 45 yaşındayken iskenderiye patrikhanesinin başındaki cyrille'in, yönetimi ele geçirme hırsı yüzünden dini kullanarak parabolani'leri kışkırtması sayesinde katledilmiştir.
  kendisini bilime adamış ve "ben bilimle evliyim" diyerek tüm teklifleri reddetmiştir. benim için on parmağında on marifet olan tek kadındır. spor, resim, şiir, felsefe, matematik, astronomi, geometri başta olmak üzere
  bilimle ilgili ne sayarsanız bu müthiş hanımefendi hepsine haizdi. iskenderiye kütüphanesi yansa ve hypatia hayatta kalsaydı yine de teknoloji ve bilim olarak düşünülemeyecek mesafeler katetmiş olurduk.

  katlinden sonra iskenderiye kütüphanesi yağmalanmış ve yakılmıştır. ne yazık ki agora filmine "ne şiş yansın ne kebap" anlayışıyla konu olmuştur. ne zaman o sahneyi görsem, içim kan ağlar!

  kendisiyle aramda yüzyıllar olmasına rağmen kendisine aşığım. umarım cennettedir ve tüm sorularına cevaplar bularak çiçekli gülücükler saçıyordur.
  iyi ki yaşadın hypatia...