1. 1
  hala, neden bir türlü evrilip ulumadıklarını anlayamadığım kişilerden oluşan siyasi parti.
  #33301 no pasaran | 2 yıl önce
   
 2. 2
  "MHP'yi anlamak çok zor. Anlatmak daha zor. Yorumlamak ise imkansız"
  devlet bahçeli
  #36148 cnr16o3syd18o5eo9o3 | 2 yıl önce
   
 3. 3
  Kendi tabanini analiz edemeyip kendi seçmen kitlesinin savrularak yokolmasına sebep olan parti. Hadi Devlet Bahçeli yapamıyor artık halk olarak anlayabiliyoruz da etrafında yapma etme diyebilecek, yol gösterebilecek bir danışman da mı yok. Dokuz isiktan başka bir şey okunmuyor mu bu toplulukla anlam vermek zor, izlemesi komik.
  #36156 sevgiler | 2 yıl önce
   
 4. 4
  Seçimlerde kendi cumhurbaşkanı adayını çıkarmayarak akp'nin adayını destekleme kararı almış olan aşırı milliyetçi(!) parti.
  #97613 petra von kant | 1 yıl önce (  1 yıl önce)
   
 5. 5
  7 haziran seçimlerinde, hiç bir koalisyonun içerisinde yer almayacağını bildirerek, akpnin saltanatına son verme fırsatını göz göre göre geri tepen siyasi parti. türkeşten sonra ne yazık ki asla kendi milliyetçi kimliğinde olamamıştır. türkiyenin en büyük genç yapılanmasına sahipler. o ülkü ocaklarındaki genç beyinleri değerlendirselerdi, çok başka bir yerdeydi türkiye. nato kafa, nato mermer : bestofbahceli
  #97624 mangetsu | 1 yıl önce
   
 6. 6
  akp'yle ittifakları iyi bir mutualizm örneği. biri cumhurbaşkanlığı için diğer partinin oylarını kaptı. diğeri, taş atıp da kolu yorulmadan mecliste hatırı sayılır koltuk kaptı.
  bu mutual birleşme olmasaydı cumhurbaşkanlığı seçimi 2. tura kalabilirdi. ha kalsa ne olurdu? ikinci turda %55-60'la seçilirdi.
  bu mutual birleşme olmasaydı mhp meclise biraz zor girerdi.
  #98181 morgase | 1 yıl önce
   
 7. 7
  Emeklilikte yaşa takılanlar önergesi görüşülsün diye evet oyu verirken önerge görüşüldükten sonra reddettiler. Açıklama da şu şehit kanlarıyla beslenen pkk ile aynı safta olamazlarmış. Ulan söz konusu milletvekili maaşı olunca nasıl kuzu kuzu oy veriyorsunuz. Bagajı açıyorsun stepne yok sanıyorsun ama bir bakıyorsun altta bölmede duruyor. Seçim vaadi diye bunu öne sürüyorlardı. Ha çıkmasın, eyt bekleyip bunlara oy verenler beter olsunlar. yine söylüyorum banane.
  #114220 al bu da benim nickim husnu | 9 ay önce (  9 ay önce)
   
 8. 8
  Bu partiyi ciddiye alan ruh hastasıdır, hala var mı bunları ciddiye alan?

  Diğeri de akp zaten ama onlar bilinçli taşak geçmek amaçlı yapıyorlar.
   
 9. 9
  sağı solu belli olmaz ama sorsan tutarlı davranışlar içindeler. o inceyi, o derinde yatanı göremediğimiz için eleştirdiğimizi söylerler.
  #114270 sarjkablosu | 9 ay önce
   
 10. 10
  üyeleri insan kaçakçılığı yapan parti.

  odatv.com/...

  zaten ruzi nazar'ın desteğiyle kurulan partiden de pek milliyetçilik yapması beklenemezdi.
   
 11. 11
  ülkücü olduğunu belirten üyelere sahip olan fakat idealizmle uzaktan yakından alakası olmayan, başındaki mehmet bahçeli'nin ülke yönetiminde arkaplanda söz sahibi olduğu siyasi particik.

  (bkz: dönme dolap)
   
 12. 12
  Ne milliyetciligi vardir, ne hareketi, ne de partisi...
  Insan uzuluyor. Sevsen de sevmesen de turkes zamaninda bir davasi vardi. Saygi duyulan bir kimligi vardi. Simdi bir kisinin hezeyanlarina dusunmeden destek olan garip bir topluluga donustu.

  Dön baba dönelim
   
 13. 13
  islamik motifler başta olmak üzere, islam dünyasının kullandığı eşyalarda, basın yayın unsurlarında uygulanan sübliminal mesajlara, kısaca haç işareti başta olmak üzere birçok diğer din figürlerine karşı kanun teklifi veren stepne siyasi parti.

  www.birgun.net/...

  ülke ekonomik olarak ölüyor, politik olarak ağır yaralı, adalet, özgürlük zaten sıkıntılı, demokrasi desen daha geçenlerde darbe aldı, bunlar da milletle t**ak geçer gibi... nelerle uğraşıyorlar... ya sabır...

  #145914 benjalin frankmin | 2 ay önce (  2 ay önce)
   
 14. 14
  milliyetçilik adı altında terörün bitmesini hiçbir zaman istemeyeceğini düşündüğüm partidir, şöyle ki; terörü kökünü kazıyacağız çığırtkanlığı dışında herhangi bir faaliyeti yoktur, olmamıştır (iktidara omuz vermek dışında) bundan dolayı terörünü bitmesi bir nevi kendi sonlarını getireceği kanaatindeyim. kendilerini mi düşünüyor onlar! vatan sevdası bu bilmezsin! diyenler olabilir fakat kendilerini düşündükleri açıktır. sinan oğan gibi bir bireyi hiç uğruna harcadılar, parti içerisinde seçime gidilmemesi adına çok saygı duymadığım şahıslar tarafından kollanarak engel olunmuştur çok yakın geçmişte. son dönemde de bebek katilleriyle ikili diyaloğa gireceği konusundaki söylemler, dumanın yoktan yere gelmediğinin kanıtıdır herhalde.
  #145920 sekertv | 2 ay önce
   
 15. 15
  Hiçbir zaman iktidar olamasa da kurulduğu günden bu yana bir şekilde iktidarları dizayn etme, iktidarların gemini eline alma amacıyla kurulmuş olduğunu düşündüğüm siyasi bir partidir. Çok düşük oranlardayken bile ülke siyasetinde her zaman söz hakkına sahip olmuşlardır.

  Birçok siyasi parti birbiriyle mesafeli durabilir ama söz konusu parti, her zaman beklenmedik bir şekilde kendisine zıt gözüken bir parti ile ortak planlar yapma çabasına girebilir. Bu durum, günümüz siyasetinin dışında düşünülmesi gereken bir durumdur. Siyasetten ziyade devlet (bahçeliyi kast etmiyorum) partisi vasfındadır. yani günahıyla sevabıyla her şeyin yaşandığı ama halkın hiçbir zaman görmeyeceği, göremeyeceği yasal bir platform gibi.
  #145977 iskiski | 2 ay önce
   
 16. 16
  taşra milliyetçiliğinin temsil edildiği partidir. ne kadar yabancısı olsam da ülkücü (ve daha genel anlamda muhafazkar) gelenekten gelen pek cok değerli siyasetçi, fikir adamı ve akademisyen olduğunu düşünüyorum. ancak mhp'nin bugun temsil ettiği ve tabanının benimsediği fikirler ahmaklığa varan bir sığlıktadır.
  akp ile birlikte bu partinin taşıyıcılığını yaptığı zihniyetin yansımalarını yazıyorum, eklemeler yapilabilir:
  -osmanlıya hastalıklı bir özlem duyar, osmanlı torunu olduğunu iddia eder, (bunu osmanlı zamanında söyleseydi devleti aliyenin otoritesine meydan okumaktan kellesi alınırdı. ama bilmez.)
  - bayrağa tapar (bayrağın değil temsil ettiği -tam bağımsızlık, millet olma bilinci gibi-degerlerin önemli olduğunu bilmez, bir yandan da ulusal ekonomiyi uluslararası sermayeye peşkeş çeken, analar ağlamasın yalanıyla pkkyla müzakere eden, meydanlarda aponun bildirilerini okutan, milleti karşı kutuplara ayırıp birbirine düşüren, ırak işgalinde amerikan askerlerine dua ettiğini söyleyen bop eş başkanına bayılır)
  -hırant dink öldürüldüğünde ermeniyi öldürenin eline sağlık der (hrant dink'in kac yazisini okudugunu sorarsin cevap veremez, çünkü onun için önemli olan bir ermeninin öldürülmesidir.)
  -dunyayı gizli güçlerin yönettiğine inanır, kalın kafasının almadığı herşeyi dış güçlere fatura eder.
  -sorunların ve olayların kökenine inemez sadece idam diye bağırır.
  -siyaset konuşurken en çok kullandığı kelimeler, amariga, dış güçler, vatan hainleri, ajan, büyük resim ve derin devlettir.
  önemli not: eğer bu düşünceleri benimsemeyen tek bir mhp li veya akpli varsa ondan da özür diler, onu tenzih ederim.

  #145981 little thirty | 2 ay önce (  2 ay önce)
   
 17. 17
  tbmm'de olmaması gereken partilerden sadece birisi.

  bu partinin geçmişi karanlıklarla doludur, zamanında destekçileri çeşitli katliamlarda (çorum, maraş, bahçelievler, beyazıt) rol almıştır. aynı zamanda şimdilerde yaptığı gibi adalet partisine stepnelik yapmıştır iki milliyetçi cephe hükümetiyle.

  şimdi ise bu görevini adalet ve kalkınma partisine karşı ifa etmektedir. onca merkez sağ partisi varken halkımızın mhp'yi hala meclise sokması trajikomiktir.
  #150739 diogenes | 4 hafta önce