1. 1
  Az önce mesajları kendiliğinden sildiğine şahit oldum. Dolu olan mesaj kutum şuanda bomboş. Bu durum düzeltilmeli. Ve mobil versiyonu biraz daha düzeltilmeli. Örneğin profilde avatar ve diğer yazılar çok iç içe göze çok çirkin geliyor.
  #70 biri beni silksin | 3 yıl önce
   
 2. 2
  durumun henüz ne olduğunu kavrayamadığım için ne tarz önerilerde bulunabileceğimden emin değilim. o yüzden genel olarak zamanla halledilebilecek şeyleri gördüğüm kadarıyla not alma ve zamanı geldikçe düzenlenme adına buraya bırakayım.

  - mesajlaşma fasilitesinde bir yazarla olan conversation (kelimeyi bulamadım, bulunca değişirim) da bütün yazılanların görüntülenmesi

  - mesajlaşmada yeni gelen mesajlara bildirimden basınca otomatik gitmesi (kim yazmış en son bulamadım, ki daha da mesaj fazlalığım yok :) )

  - son yazılan mesajın mesaj kutusunda ilk veya üstte görünmesi

  - çaylak/çömez statüsündekilerin en azından modlara mesaj yazabilmesi

  - mesajların altında tüm mesajları sil butonuna yanlışlıkla basma olasılığı çok yüksek, bunun düzenlenmesi

  - yazarların girdiği girdilerin listesi olabilir profillerinde. şu anki varolan sol frame de çıkartıyor listeyi ve font kayması var. benden kaynaklı mı bilemedim ama sayfa içinde olsa (en azından 10 tane ve daha fazlası için tıklamalı) daha hoş olur

  - yazarların profilinde iki tane favori girdileri kısmı var, üstteki favorilenenleri. ayırıcı kelimeler kullanılmalı

  - yazar profillerinde takipçilerinin görünmesi ne kadar doğru bilemiyorum, bence fazlalık gibi. hele de bir sürü takipçi olursa ne olur bilemedim

  - sözlük kuralları, basit ana zımbırtı linkler sayfanın en altına iletişim civarına eklenmeli hızlı erişim için

  - sol üstteki kısa yollardan diğer'deki tek kalmış yazık tuşuna boş bakınızları ekleme şansı varsa doldurulmaları daha rahat olur gibi

  - bence de isim değişmeli (eğer özel bir durumu yoksa tabi ki)

  - online/offline yazarların görünmesi her ne kadar iyi gibi dursa da, bunu seçime bırakacak şekile getirilebilmesi lazım, en azından modların böyle bir seçeneği olmalı. zira yarın öbür gün sayfaya saldırılmaya kalkılırsa mod var mı yok mu diye kontrol edilmesi ekmeğe yağ sürer gibi.

  - editleme/yazma zamanı tarih.saat.dakika olarak çevrilmeli. 2 gün önce 364 gün önce gibi yazılış şekli pek kullanışlı değil.

  - sol üstteki kısa yollardan diğer'de başlık öner tuşuna basınca ekşi'den başlıklar getiriyor, arkadaşlar başlık açıp içeriğine bildirmişler, arada kaybolmasın diye burada ikiliyorum.

  - acilen butonlara, kısa yollara vs isimler bulunmalı, oy durumunda ılık nedir ya, kavga çıkar bak ilerde bence bunun yüzünden haha

  not: editlemeyle güncellemeye devam edeceğim biraz daha karıştırıp.
  #71 Angel Spy | 3 yıl önce
   
 3. 3
  Anket başlıklar ile ilgili #98
  #100 Keltox | 3 yıl önce
   
 4. 4
  Madem sözlükte anlık olarak kimlerin online olduğunu görebiliyoruz, ayrı bir siteden değil yine bu site üzerinden sohbet özelliği eklenebilir bence. Hem bu şekilde anket başlıklarının azalması sağlanabilir.

  Ne dersiniz?
  #116 biri beni silksin | 3 yıl önce
   
 5. 5
  Her girdi için kategori sistemi gelsin bence. Hali hazırda Varsa da ben göremedim.
  Misal az önce "tema" başlığına bir girdi bıraktım ama kategori sormadı. Halbuki ben tema'nın başka bir anlamı için yorumda bulunmuştum. Teşekkürler.
  #122 Trafalgar | 3 yıl önce
   
 6. 6
  Her şeyden şikayetçi gibi görünmek istemem ama;

  Sözlüğe giriş ekranında "beni hatırla" butonu göremedim. Her girişimde tekrar tekrar nick ve şifre yazmak çok yorucu ve zahmetli.

  Ayrıca profil fotosu yüklerken "desteklenmeyen format veya 3mb üzeri" hatası veriyor iOS telefonda. Şimdiden teşekkürler...
  #153 Trafalgar | 3 yıl önce
   
 7. 7
  firefox esr 45.4 ile sol frame kaydirma cubugunda sikinti yasiyorum. elinin ayari yok kaydirma cubugunun, farenin topunu asagi cekince cart diye en sona iniyor. ayrica cubugun ustune gelince belirse de tiklayip ben kendim suruklesem cok daha hos olur
  #166 buyucu | 3 yıl önce
   
 8. 8
  caylak entryleri gosterilmiyor. caylakliktan cikmadan da okuyabilseydik keskem. mesela sahi neden gittin yazarinin entrylerini okumak istedigimde entry bulunamadi ile karsilasiyorum, altinda da kocccaman gri bir cubuk ve uzerinde 3 nokta.

  ayni cubuk ve entry bulunamadi durumu, bugun entry girilen basliga yarin entry girilmedigi bir durumda sol frameden ulasilmasi halinde de goruluyor. sunu demek istiyorum, sol frameden girdiginiz her baslik sadece o gun yazilmis entryleri gosteriyor, ve ola ki dunden kalan bir basliga sol frameden ulasirsaniz entry goremezsiniz.

  bir zamanlar sozluk kurallari basliginda basima gelmisti, alla alla kurallari mi sildiler lan acaba diye dusuncelere gark olmustum. bu bilgiyi de buraya birakiyorum, hani belki duzeltilebilir.
  #343 buyucu | 3 yıl önce
   
 9. 9
  bir gece ansızın kapatılmasın ve ismi değişsin.
  #451 akbaba | 3 yıl önce
   
 10. 10
  Bence yazarların beğeni kasmak için özensiz girdi girmelerini engellemek için girdilerin aldığı oyu gizlemek mantıklı olur. Beğeni sistemi ekşi ve youreads'de ki gibi olabilir mesela.

  Ve kaliteli girdileri arttırmak için aynı meta sözlükte olduğu gibi bilgilendirici butonu gelebilir. Ve bilgilendirici girdinin aldığı karma puanı daha fazla olursa bunun yazarları bilgilendirici girdi girmeye iteceğini düşünüyorum. Bilmem siz ne dersiniz?
  #626 biri beni silksin | 3 yıl önce
   
 11. 11
  ogrenildiginde ufuk acan bilgiler basligi elbet bir gun acilacak. kacinilmaz son bu yani. fakat bu konuda bir onerim var, bunun da bir ozel baslik statusune sokulmasi yonunde. soyle ki,

  ornegin radyonun tarihi hakkinda bir entry girdik, aydinlandik aydinlattik dibimize isik veren mum olduk diyelim. lutfen bu basligi "radyo" basligina veya ilgili herhangi bir basliga girelim, bunun cok ufuk acici bir entry oldugunu dusunuyorsak da ogrenildiginde ufuk acan bilgiler basligina sadece entry numarasini verelim. ha o entrynin ne hakkinda oldugunu belirtmek icin yanina baslik ismi de yazilabilir belki, ama sadece bu kadar.

  o baslik hall of fame olmali, her telden bilgi iceren ansiklopedi olmali, guzel bi derleme olmali fakat "kaynak" olmamali. radyonun tarihini radyoya, kopekbaliklarinin kikirdak iskelete sahip olduklarini kopekbaligi basligina, sezarin hakkini sezara...

  yapin bi guzellik de hayaldi gercek oldu diyeyim *
  #1173 buyucu | 3 yıl önce
   
 12. 12
  profillere kategorizasyon getirilmeli. hangi kategoriye kac girdi girilmis gorulmeli profil sayfasinda. eksi sozlukte profil sayfalarindaki benzeri gibi. arti girdilerimi gorebilmek icin surekli sonrakine basmak zorunda kaliyorum bunun da sayfalandirilmasi ve sayfa numaralarinin olusturulmasi lazim.
  #18144 thedirector | 3 yıl önce
   
 13. 13
  Yorum özelliği hala gelmemiş sözlük.

  Gelse #21096 deki öneriye hayır diyebilir, doğrudan girdi altında tartışabilirdik.

  İsteyen rumuz olarak kendi adını hali hazırda seçebilir, buna tek engel türkçe karakter desteğinin olmaması.

  rumuz * yerine kendi adını kullanarak girdi yazmanın sözlük felsefesine aykırı olduğunu düşünüyorum. rumuz kullanımı, anonimliği koruyarak bilgi paylaşımını teşvik eden bir unsur.

  Örneğin ben, macro. Diyelim ki eşimi aldattım. Kendi adım ile yazıyor olsaydım yazacaklarım mahkemede aleyhimde delil olarak kullanılırdı. bunu bildiğim için aldatmak ile ilgili deneyimlerimi yaz(a)mazdım. Nedenlerini ve beni bu yola iten süreci kimse bilemez, okuyamaz ve ibret alamazdı. Oysa ben bunu başka çiftlerin benzer durumları ön görüp, yaşadıkları hayatta bilinç seviyelerini arttırma amacı ile yazmak isteirm. İsterim ki başkaları aynı hataları yapmasın, yaşamasın.

  Bir örnek daha. Diyelim ki çalıştığım şirket hoş olmayan icraatlarda bulunuyor. Böyle bir durumda ne yapılması gerektiğine dair başka yazarların deneyimlerine ihtiyacım var. Konu olarak açıyorum, fikir ediniyorum. Anonimlik olmasaydı kendi adımla böyle bir şeyi yapmam beni ve şirketimi ifşa eder düşüncesi ile derdimi içime atmak zorunda kalırdım.

  Sırf bu düşünce ile (eğer yapılırsa) hiç bir zirveye katılmayacağımı, hiç birinize telefon numaramı bile vermeyeceğimi bilmenizi isterim. (bkz: erkek kezban)

  Anonimlik desteklenmelidir.

  #21107 macro | 3 yıl önce
   
 14. 14
  #21096 öneriye istinaden.

  öncelikle belirtmeliyim ki bu girdi çok yakında 21096 nolu girdinin yorum hanesinde yer alacak. hayırlısı diyelim.

  kulzos yahut herhangi bir başka web sitesi kişilerin kendilerini ifade etme özgürlüğüne müdahil olamaz. kişinin girdilerinde sahip olduğu özgürlük, kişinin bu ortamda yarattığı karakterinin isminde de sağlanmak zorundadır. haliyle hiç bir oylama, hiç bir anket, hiç bir karar kişinin bu özgürlüğünü kısıtlamaya vesile olamaz.

  hani olmaz ama, diyelim ki oldu ve herkes kendi adıyla takma ad alacak dedik. peki bunun gerçekliğini nasıl kontrol edeceğiz? tc kimlik no ile mi kayıt olunsun? ekinde kimlik fotokopisi mi alalım?

  takma adlarımız var diye, bu adların arkasına saklanarak gizli saklı işler çeviren insanlar değiliz. bu adlar, kendimizi ifade edişimizin bir parçası sadece. misal, larden loughness benden çok benim olmak istediğim kişi. çünkü o bir paladin. çünkü o bir yarı tanrı. çünkü o rean'ın en önemli insanı. hayali bir kahraman ve olmak istediğim kişi. ve bu benim kendimi ifade ediş tarzımın bir parçası.
  #21108 larden loughness | 3 yıl önce
   
 15. 15
  #21096 numaralı girdiye istinaden.

  Metasözlük sayesinde tanıdığım özel insanlar oldu. Hayatımı yönlendirme konusunda örnek aldığım harika insanlar tanıdım.

  İnsan tanımak güzel.

  Ancak insanların kimliğini gizli tutma hakkına da saygı duyulmalı diye düşünüyorum.
  #21113 Keltox | 3 yıl önce
   
 16. 16
  #21136 numaralı girdiye istinaden:

  köyün delisinden az kullanılmış zihin açıklığı başlığında yazmayı düşündüğüm konulardan biriydi.

  Ad ve soyad. Bana birilerinin vermiş olduğu, seçimini benim yapmamış olduğum iki kelime. Beni güya özel kılan kombinasyon.

  Bence insanların kendi isimlerini bile belirli bir formata zorlanmamalı. Ben belki pi sayısının 100. basamağından sonraki ilk 3 rakamı kendime isim olarak seçmek istiyorum? Seçebilmeliyim.

  Benim kendi ismime bakış açım bu iken, rahatlayıp içimi dökmek için girdiğim bir ortamın beni "insan ismi insan soyadı" formatına zorlaması beni rahatsız eder. Hem, ben belki de insan değilim? Belki metabot'un evrimleşmiş kuzeniyim? Yapay zekayım? Olamazmıyım? Çok mu imkansız? Tek gördüğünüz benim yazdıklarım, insan olduğuma nasıl emin olacaksınız? Ya da konuşan bir orangutanım? Niye insan olmak ile itham edileyim ki? Şahsen adımı da, soyadımı da, insan olmayı da ben seçmedim. Seçenek sunulsaydı bir karga ya da kedi olmayı seçebilirdim.

  Diğer yandan yönetim teklifi ciddiye alır ve uygular ise bana iki seçenek düşer.
  1- Kulzos a "hoş kal" deyip başka sözlüğe geçmek
  2- Formata uymak. Kendimi tanıtmadım değil mi? Ben "Ro". "Mac Ro"

  #21138 macro | 3 yıl önce
   
 17. 17
  #21136 girdiye istinaden

  yorum gelince bunlar hep silinecek. az kaldı. aslında hazır da hazır olmayan bazı kısımları var. neyse bakalım.

  özgürlükleri kısıtlayan kısım, nickleri belirli bir kalıba sokma çabasıdır. nickler, kalıba sokulamaz. bizim ve hiç kimsenin nickiniz şöyle olmalı deme ve kişileri nick değiştirmeye zorlama hakkı bulunmuyor. ha kişiler kendi istekleri ile isim ve soyisim kullanmak isterlerse, bu da bizi zerre ilgilendirmez. bizi nick konusunda ilgilendiren yegane konu nasıl nick alınacağı değil hangi nicklerin alınamayacağıdır. bu da nick seçme özgürlüğünü kısıtlamak amacı taşımaz, aksine başkalarının özgürlüklerine zarar vermemesi yahut yasalarla başımızı derde sokmaması için istisnai olarak uygulanır.
  #21140 larden loughness | 3 yıl önce
   
 18. 18
  açık ad kullanma olayına ben kendi adıma çok sıcak bakmam. meslek çeresinde iyi kötü bilinen bir ismim var. burada yazdıklarımla mesleki yayınlarımın ilintilendirilmesi hoşuma gitmez. ama isteyenler için bu da bir seçenek olarak yapılabilmeli.
  o değil de, yorum olayından filan önce mesaj kutusuna bir düzenleme yapmak fena olmayacak. okunan okunmayan birbirine karışıyor. bir yazara cevap yazayım derken bir bakmışım başka birine gidesi var yazdıklarımın. demin de yanlışlıkla elim çattı, mesaj kutusunda ne var ne yok silindi gitti. sormadı bile silsem mi diye. çok saklanacak bir şey yoktu belki ama, ya olsaydı?
  #21172 laedri | 3 yıl önce
   
 19. 19
  beni hatırla filan gibi bir buton olmadığından sürekli dışarı atılıyorum sözlükten. ama sözünü edeceğim konu bu değil. giriş yapmadan okurken girdilerdeki linkler çalışmıyor. bug mıdır, feature mıdır bilemedim.
  #22275 laedri | 3 yıl önce
   
 20. 20
  Kimsenin tavuğuna kışt demiyoruz ama kategori engelleme gelse artık ?

  Zamanı gelmiş, serpilmiş çoktan.
  #23935 son kurtadam | 3 yıl önce
   
 21. 21
  Zaman ayarlı girdi gönderimi.
  Mesela ben 3 saatte bir 5 girdi girmek istiyorum diyelim fakat gün içinde sözlüğe giremiyorum. Müsait bir vaktimde yazayım girdimi ve saatini, tarihini ayarlayayım. Ben çevrimiçi olmasam bile girdim yollansın. Bunu daha ileri bir tarihe de atabiliyor olalım. Şu an yazdığım girdiyi 12 haziranda atabileyim.
  Bu yapılsa çok mutlu olurum sanırım.
  #26023 iflaholmazmetalci | 3 yıl önce
   
 22. 22
  İsmini değiştirin
  #26029 Sabbracadabra | 3 yıl önce
   
 23. 23
  isim değişikliği tahminlerden öte bir güzellik sağlayabilir belkide, diyerek katıldığım başlık.
  #26074 the ancient one | 3 yıl önce
   
 24. 24
  kulzos yazısına tıklayınca rastgele bir girdi geliyor bildiğiniz gibi. sözlükleri genelde bu şekilde okuduğum için oldukça sevdiğim bir özellik ama niyeyse bir kaç tıklamadan sonra daha önce okuduğum bir girdi geliyor karşıma. değişmesi lazım. bu şimdi olacak bir şey değil ama gelecekte yapılacak bir şey bulunamazsa, bu konuya ilgi gösterilmeli bence.
  #26478 Monovas | 3 yıl önce
   
 25. 25
  bunlar aslında öneri değil, yapılacaklar ama burada paylaşmayı uygun gördüm. belki arada bir ne zaman ne zaman dersiniz de gaza geliriz.

  - kategori sistemi: mevcut kanal sistemi anlamsız ve yetersiz. çünkü başlıkla ilişkili. kategori sistemi meta sözlükteki gibi olacak. haliyle kanal sistemi yerine kategori gelecek. ancak kategori seçme zorunluluğu olmayacak. yeni tanımlanan her girdi mutlaka kategori sorumlularının kontrolüne düşecek.

  - şikayet sistemi: mevcut şikayet sisteminde şikayetin akıbeti ile ilgili bir belirsizlik var. toparlanması gerekiyor.

  - silinen girdi canlandırma: silinen girdiler çöpe düşüyor. çalışmasını engel olduğumuz sistemde yazar dilerse girdiyi yeni bir girdiymiş gibi içeri aktarabiliyordu. ancak böyle çalışması hatalı. silinen girdinin eski id üzerinden, başlıktaki yerini koruyacak şekilde canlanması gerekiyor. tabi canlanması gerekiyorsa.

  - mesaj arayüzü: mesaj panelimiz evlere şenlik.

  - çoklu dil desteği: (top secret)

  - radyo paneli: ya site içerisinde yahut bağlantılı başka bir domain üzerinden yapmayı planlıyoruz.

  - chat paneli: mesajlaşmanın yanı sıra facebook messenger tarzı anlık canlı mesajlaşmaya imkan tanımayı planlıyoruz.

  - girdi içine foto ekleme sistemi: dergilerdeki makaleler misali, girdinin belirli kısımlarına görsel desteği eklemeyi düşünüyoruz. ancak nasıl olacak şu aşamada çok emin değiliz.

  - modlog: mevcut sistemde yapılan pek çok şeyi izleme imkanına sahibiz. ancak daha detaylı ve biraz daha şeffaf bir sistemle ortaklaşa takip etmeyi düşünüyoruz.

  - moderatör harici kadrolar: bildiğiniz üzere kurallarımız net ve aksiyon almak için fazla düşünmediğimizden moderasyona ihtiyaç fazlaca olmuyor. kaldı ki an itibarı ile mod yetkisindeki herkes kurucu üye. ancak gelecekte kategori düzeltme, başlık düzeltme, girdi taşıma, başlık taşıma ve benzeri işler için yardımcı olacak gönüllü arkadaşlarımız için ara bir yetkilendirme geliştirmeyi planlıyoruz. ekşi sözlükteki hacivar ve karagöz sistemi gibi. sonuçta sözlük hepimizin ve görev almak isteyen herkesi bu minvalde değerlendirmek amacındayız. (sınav olacak ama)

  - eksik bildirimler: mevcut sistemde bildirimsiz gerçekleşen işlemler var. örnek vermek gerekirse, başlık silindiğinde bildirim gitmiyor. girdi silinince gidiyor. ama başlık silinmesi yoluyla tüm girdiler silindiyse, girdi sahibine de bildirim gitmiyor. veya başlık düzeltildiğinde bildirim gitmiyor. bu tür eksiklikerin giderilmesi gerekiyor.

  - başlık son tarih ve girdi son tarih güncellemesi: bir başlığa bir girdi yazıldığında başlığın son tarihi değişiyor ve başlık buna istinaden sol framede yer değiştiriyor. ancak girdi silinse bile başlık eski yerine geri dönmüyor. benzer şekilde bir girdi editlendiğinde, girdi editlenme tarihi görünmüyor. bu tür tarihle ilgili eksikliklerin giderilmesi gerekiyor.

  - karma sistemi: karma sistemimiz sıkıntılı. daha düzgün hale getirilmesi gerekiyor. girdi adedinden çok daha başka bir şey olmalı.

  - nitelikli girdi değerleme: (top secret)

  - kulzos dergi: detayları netleşmedi ama üzerinde kafa yoruyoruz. muhtemelen belirli periyotlarda basılacak da. eskidiyardaki arkadaşımızın bu önerisi hepimize sıcak geldi.

  - bugların giderilmesi: ilaçlama firmasıyla anlaştık. şaka bir yana bu en kapsamlı iş. scripti biz yazmadık en başta. bir tarafını düzeltirken öbür tarafı patlatabiliyoruz. bu da başlı başına bir iş aslında.

  - mobil aplikasyon: mobili adam etmek en son işimiz olacak. olmalı.

  velhasıl kelam, böyle şeyler planımızda var. bilinsin istedim.

  not: iş bu girdide belirtilen geliştirmeler ciddi zamana ihtiyaç duymaktadır...

  #30733 larden loughness | 3 yıl önce