1. 1
  şahsen, sözlük yazarlığı ve okurluğu yapmaya başladığım ilk günden beri, bir çok yazının sadece sözlük sayfalarında kalmaması gerektiğini, biraz daha kolay ulaşılabilen alternatif kaynaklarda da toplanması gerektiğini düşünmüşümdür. kendi adıma konuşmam gerekirse, yazılarımı başkalarıyla paylaşmak kadar, kendime de yazıyorum çünkü; eh bunları bir dergide görmekten daha güzel ne olabilir ki...
  sonuç olarak, bu kaynaklardan birisi de, sözlük yazılarından oluşturulmuş bir dergi.

  (bkz: kulzos dergi mayıs sayısı)

  her ne kadar artık ilk olmak için geç kalmış olsak da, böyle bir fikrimiz var başından beri hayata geçirmek istediğimiz.

  İnsanların yazmaktan keyif alacağı bir sözlük oluşturma fikrimizi destekleyen fikirlere önem ve öncelik verdiğimizi fırsat oldukça dile getiriyoruz. bu nedenle, dergi konusuyla da ilgili her türlü öneriye açığız. ister bu başlık altında, ister özel mesaj yoluyla bana ulaşarak her türlü fikrinizi paylaşabilirsiniz.

  öncelikle; sözlük kanalları altında girilmiş yazılar bulunacak dergide.
  bilim, ekonomi, sinema-tv, edebiyyat, müzik, tarih...
  anket-tespit içerikleri ne kadar yer alabilir, bunu değerlendirmek lazım tabi de, misal "kulzos yazarlarının çektiği fotoğraflar" diye bir anket başlık olsa, oradan gelen fotoğrafları da içerikte paylaşabiliriz...

  bu noktada:
  1) dergide yayımlanmasını istediğiniz yazılarınız varsa, yazılarınızı dergi@kulzos.com adresine gönderebilirsiniz.
  2) dergide yayımlanması gerektiğini düşündüğünüz bir başka yazarın girdisi varsa benimle veya @eskidiyardaki ile irtibata geçebilirsiniz. Girdinin yazarıyla irtibata geçip izin alarak yazıları dergiye aktarabiliriz.
  3) sözlükte beğeni almış, çokça favori almış veya gözden kaçmış, ancak dergide yer almasını düşündüğümüz girdiler için yazarıyla irtibata geçip, onayını alarak dergiye içerik sağlayabiliriz.
  4) farklı başlıklarda yazdığınız, ancak tek bir başlık altında da toplanabilecek yazılar da dergide yer bulabilir elbetteki. müzik albümü, film serisi, kitaplar... evet, gene dergi@kulzos.com adresine mail atın lütfen.

  ilk sayı içinde düşündüğümüz tarih 1 mayıs 2017. haliyle, 15 nisan tarihine kadar dergide yayımlanmasını istediğiniz yazılarınızı paylaşabilirsiniz bizimle.
  ilerisi içinde, dergiyi her ayın ilk gününe yetiştirmek istiyoruz. haliyle, her ayın 15'inde, bir sonraki sayı için yazılarınızı paylaşabilirsiniz.

  şimdilik bu kadar, sizden gelen önerilerle birlikte bu girdi zaman içinde güncellenecektir mutlaka.
  #31218 cnr16o3syd18o5eo9o3 | 2 yıl önce
   
 2. 2
  yazar: var
  tasarımcı: var
  platfrom: var

  yazdığımız onca yazı neden sadece burada kalsın?
  bir dergi oluşturmak için gerekli tüm birikime sahipken, "kendimize ait" bir ürün ortaya koymak için oldukça güzel bir fırsat bu.

  bu başlık ile ilk adımı attık.

  kelminizi, klavyenizi korkak alıştırmayın :)
  yazalım, bir araya getirelim ve kahve içerken okunabilecek,
  ayşe teyzenin beş çayında dedikodulara bakabileceği,
  fırlama torun mertcanın, portakalda vitamin olduğu zamanlarda çıkan oyunları tanıyabileceği,
  "bu gün ne izlesem" sorusundan sıkılan ceren'e yol gösterbilecek,
  spotifyda müzik madenciliği yapmaktan yorulan burak'a dinlenme fırsatı verecek,
  kitap kurtlarını "böyle bir şey mi varmış yahu?" dedirtecek içeriklerle dolu bir dergi çıkartalım...

  :)
  #31228 the ancient one | 2 yıl önce
   
 3. 3
  Sağlık köşesine talibim ama kimse benden zencefilin faydaları gibi fitoterapik yazılar beklemesin. Onun dışında yazmak için güzel bir motivasyon olur hepimiz için. Sonuna kadar destekliyorum.
   
 4. 4
  burada belirtmek isterim ki, bu dergi eğer uygun şartlar sağlanır ise sadece bir "e-dergi" olarak kalmayacak. alıp rafınıza koyabileceğiniz, sayfalarını çevirebileceğiniz bir şey olacak. yeter ki hukuki aşamalara takılmayalım... maddi boyutu zaten bir şekilde çözülür.
  #31239 larden loughness | 2 yıl önce
   
 5. 5
  Elimden ne geliyorsa sonuna kadar destek vereceğim proje. Eğer bir görev verilirsede elimden geleni fazlasıyla yapacağımı da belirtmek istiyorum. Yolumuz açık olsun.
  #31256 biri beni silksin | 2 yıl önce
   
 6. 6
  Derginin ilk sayısı için 1 mayıs 2017 tarihini öngördük (fragman yok)
  Bu durumda dergide yayımlanmasını istediğiniz yazılarınızı 15 nisan tarihine kadar iletebilirsiniz.
  (bkz: dergi@kulzos.com)

  Bu arada dünden bu yana içerik konusunda hiç geri dönüş olmadığını söyleyebilirim.
  #31381 cnr16o3syd18o5eo9o3 | 2 yıl önce
   
 7. 7
  dergi ile ilgili iki nokta var üzerine konuşulan:

  1) dışarıdan içerik sağlanabilir mi?
  a)derginin temel çıkış noktası sözlükteki girdilerin aktarılması olsa da, evet bu da olabilir. size ait bir içerik olabilir. gerçi neden sözlükte de paylaşmadığınızı her seferinde sorarım ama, olmaması için bir neden yok. sonuçta yazının altında sözlük yazarı olarak sizin adınız olacak.
  b)kaynak belirterek ve hatta kaynağından izin alarak da bir yazı olabilir diye düşünüyorum. sözlükte de aynı mantığı yürütüyoruz, kaynak belirtildiği müddetçe paylaşım yapılabiliyor dışarıdan. dergide bunu direkt yazının sahibinden izin alarak yapmamız gerekecektir. (bu maddeyle ilgili olumsuz veya aklıma gelmeyen bir detay varsa lütfen belirtin)

  2) tema belirlenmesi:
  her sayı için farklı temalar belirlenir, bu temaya göre üretilen içerikler dergide paylaşılır. farklı yazarların farklı temalar ürettiği sayfalar oluştururuz. bu konuda bir beis yok.
  ancak, bütün bir derginin tek temadan oluşması bana şu aşamada mantıklı gelmiyor. şöyleki:
  çıkış noktamızın, paylaştığımız, değer verdiğimiz içeriklerin bir dergi çatısı altında toplanması fikri olduğunu belirtmiştim. her yazar için farklı ilgi alanları mevcut ve yazarları, dergide görmek istedikleri yazıları yerine belli bir tema çerçevesinde yazmaya teşvik etmek bana doğru gelmiyor. bugün bir kitap hakkında yazdığım yazının dergide olmasını isterim, yarın bir film, iki gün sonra kuantum mekaniği, üç gün sonra barcelona altyapısının işleyişi hakkında yazdığım 3 sayfalık yazıyı dergide görmek isterim, 1 ay sonra dünyanın en güzel şiirini yazmışım der, onu yollarım... kısıtlamaya gitmek bana acımasız geliyor.
  bu yüzden, sözlükteki yazarların kendi istedikleri yazılarını dergiye aktarmak daha uygun bana kalırsa. ancak, dediğim gibi, her sayı için bir tema belirlenip o yazılarda dergiye aktarılabilir, bunun hiç bir negatif tarafı yok. bunu da şöyle çözebiliriz. bu ay için mesela, kulzos dergi mayıs sayısı başlığı açar, fikir birliğine vardığımız bir konuyu o başlık altında belirler keyfimize bakarız.

  şimdilik bu kadar.
  #31447 cnr16o3syd18o5eo9o3 | 2 yıl önce
   
 8. 8
  Uludag sözlükdeki söykü projesinin ilk dönemlerinin deneyiminden -içerik değil, metodik olarak- fikir alabiliriz.

  Bhzxlkdt'nin söylediğine benzer şekilde sözlükte her sayının başlığı açılıyor, bu başlıkların linki derginin ana başlığına ekleniyordu.

  Tematikti, her sayının teması aylar önceden açıklanıyordu. Bu noktada, efsanevi hayalet gemi örneğinden beri, tematik derginin büyük bir potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Hem okuyucuyu hem yazarı bir fikrin etrafında dolaştırarak disipline sokuyor. Yoksa zaten sözlük gibi karman çorman bir altyapıdan şekilsiz bir ürün çıkabilir. Ilk sayıların gazı geçtikten sonra sönebilir. Tematik olması yazarın ve okurun beklemesini, heyecanlanmasını ve hazırlık yapıp daha özenli işler çıkarmasını teşvik edecektir.

  İçerik toplamaya başlamışız (hepimizin malı sayıp biz diyorum), format, olacaksa tema, editörlük süreci vs. kesinleşirse katılım da artar diye uyduruyorum.
  #31642 son kurtadam | 2 yıl önce
   
 9. 9
  (bkz: kulzos dergi mayıs sayısı)
  #31659 cnr16o3syd18o5eo9o3 | 2 yıl önce
   
 10. 10
  Dergi içine gezi notları ve nerede ne yenir, ne içilir konulu yazılar da eklenebilir. Bu niteliklerde olan beğendiğiniz girdileri de dergi içerisinde değerlendirmek üzere belirtebilirsiniz.
  #31666 Keltox | 2 yıl önce
   
 11. 11
  ilk yazı örnekleri toplanmaya başladı.
  şu ana kadar 5 kişiden yazı geldi.
  @maveric
  @ma icari
  @the ancient one (ben, evet ben...)
  @bhzxlkdt
  @kurt adamdan hallica

  nihayetinde akademik kıvamda, hakem kurullarından onay alacak bir dergi projesi değil bu arkadaşlar.
  kendi kendimize çalıp söylediğimiz türküler kıvamında, düşüncelerimizi paykaştığımız, yazdıklarımızı anlattığımız fanzin-dergi arası bir kıvamda olacak ortaya çıkan ürün.

  sözlükte yazdığınız yazılardan hoşunuza giden,
  yazıp da sakladığınız şiirlerden tutun da
  defterinizde duran denemelere ve hatta aklınıza gelip de salladığınız, twit baabındaki kısa tespitlere kadar her şeyi yazıp yollayabilirsiniz.

  (boş durmayın da bir el atıverin, bak daha tasarım yapıcam ben gelen yazılara göre... :)

  *edit: yazar ve yazı sayısı güncellendi
  #32229 the ancient one | 2 yıl önce (  2 yıl önce)
   
 12. 12
  Bir yazı da ben verdim. Dergide yerimi aldım. Son derece heyecanlıyım. Sanırım meşhur olmanın verdiği bir heyecan bu.
   
 13. 13
  Başlığı ilk gördüğümden beri aklımda olan ve oldukça ilgimi çeken proje.
  Ancak vizeler...
  vizelerim 11 nisan'da bitiyor. O tarihten itibaren aklımda olan birkaç konuyla ilgili yazı hazırlayıp mail atacağım inşallah. Yazdıklarımın oldukça detaylı ve doyurucu olmasını istiyorum. Muhtemelen önce Sözlükte paylaşır sonra mail atarım eğer sözlüğe yazmamız şartsa. Gerçi değilse de sözlüğe yazarım o kadar uğraşmışım.
  Görsel ve sayfa düzeni işini biz mi ayarlayacağız yoksa atayım da siz mi düzenlersiniz merak ediyorum.
  ah vizelerim bitse, şimdilik Fundamentals of Turkish law çalışmaya gidiyorum ama bu iş beni heyecanlandırıyor.
  #33780 iflaholmazmetalci | 2 yıl önce
   
 14. 14
  Vize döneminde yazıyı yazdım ve yolladım gelin görün ki editöryal sorunlar yüzünden bir türlü çıkmıyor derginin ilk sayısı. :)

  Şaka bir yana ne zaman çıkacağı henüz tam net olmamakla beraber bomba gibi bir dergi olarak çıkacak. Garantili. At fava bekle :)
  #43126 biri beni silksin | 2 yıl önce
   
 15. 15
  Sol tarafta görünce bir an heyecanlandığım, girdilerini okuyunca biraz durulduğum, mayıs ayında çıkmış olması gereken dergi.
  Hazirana girdik gibi sanki ama bilemedim.
  Nedir son durum acep?
  #43137 wtf | 2 yıl önce
   
 16. 16
  "haziran oldu dergi neden çıkmadı" seklindeki sorulara cevap verip durumu netlestirelim:

  derginin tasarım aşaması ve baskıya hazırlanması gibi grafik işleri benim görevim. yani dergideki görev zincirinin basımdan önceki son halkası benim.

  dergi fikri ilk çıktığında e-dergi formatında düşünüp ona göre yayla palas, geniş bir tasarım yapmıştım ve en önemli faktör, patron yurtdışına çıktığı için işyerinde iki üç günde hazır etmiştim.

  ancak su anki durumda dergi, basılı bir dergi olacağı için tasarımı baştan yapmam gerekmekte ve patron sürekli işyerinde olduğu için yoğunluktan fırsat bulamamaktayım. iş dışında kalan zamanlarda ise özel problemler sebebi ile bilgisayar başına geçemediğimden dolayı tasarım aşaması ciddi bir aksama yaşadı.

  şu an için son durum:
  yazılar hazır
  taslak hazır gibi birşey
  detaylar belirli
  tasarım beklemede

  olayın özü bu. benim bir şekilde fırsat bulup başlamam lazım.

  gecikmeden dolayı özürlerimi sunarım.
  #43154 the ancient one | 2 yıl önce
   
 17. 17
  (link: şurada : #57795) yazdığımız gibi ilk sayıyı kasım ayı içerisinde sayfalarını çevire çevire okuma fırsatımız olacak. şu aşamada, yani ilk sayıyı hepimiz görmeden fikir ve önerileri görme imkanı yok tam manasıyla. gene de, ikinci sayıda yer alacak yazıların gelmesi ve bazı konuların açıklığa kavuşması için ufak ufak tartışmanın kimseye zararı olmayacaktır diye düşünüyorum. ilk sayıda doğrudan yazarlardan gelen yazı sayısı oldukça az; genelde bizim talebimizle, bazı arkadaşların yakasına yapışarak, bazılarına tekme tokat girerek dergiye koyduğumuz yazılar var. bu, ortaya ne çıkacağına dair kimsenin fikri olmadığı için mantıklı görünmekle birlikte 2. sayı için bizim iletişim kurmamızı beklemenize gerek olmadan yazılarınızı gönderebileceğinizi belirtmek isterim en başından.

  dergi içeriğinde ne olacağına dair söylediğimiz başından beri aynı; içerik sözlükte yazdığımız girdiler. ilk sayıda tarih, hukuk, deneme, edebiyat, sanat, bilim vb. konularla ilgili yazılarımız var. sinema ile ilgili yazılar var, yönetmenlerle ilgili, filmlerle ilgili yazılar var, hikaye var, oyun yazısı var, boğazına düşkün olanlar için yazılar var, sözlükte paylaşılmış fotoğraflar var. ama mesela müzikle ilgili bir yazı yok. kendi adıma bir albüm tanıtımı, bir müzik türü veya müzisyen, ya da grupla ilgili doyurucu bir yazı olmasını çok isterdim. geyiği de yapılmış olmakla birlikte sözlükte frp ve müzikle ilgili detaylı yazılar var; dergide de frp ve müzikle ilgili yazılar olmaması büyük kayıp oldu diye düşünüyorum. darısı 2.sayıya.

  bir diğer konuda daha önce öneri olarak gelmesine rağmen ilk sayıda herhangi bir tema üzerinde fikir birliğine varmamış olmamız. bunu 2.sayıda yapabiliriz. belli bir tema üzerinde fikir birliğine varabilir, dergiye konuyla ilgili birden fazla yazı koymayı başarabilirsek bunu kapak konusu yapmak için uğraşırız. önerilere göre 2. ayın temasıyla ilgili minik bir oylama dahi yapabiliriz.

  sonuç olarak:
  1) kapak konusu da yapabileceğimiz bir tema belirleyebiliriz
  2) çektiğiniz fotoğrafları dergide yayınlayabiliriz
  3) dergide yayınlanmasını istediğiniz yazılarınızı dergi@kulzos.com adresine gönderebilirsiniz.
  4) konu kısıtlamamız yok:
  -kitap, çizgi roman vs. / veya yazar incelemelerinizi gönderebilirsiniz. hatta oturup bilim kurgu edebiyatı vb. üzerine yazdığınız bir yazı var, bunu dergide paylaşalım. bir kitap karakteri, çizgi roman karakteri vs. dergide yer alabilir mesela...
  -film / dizi ya da yönetmen, hatta oyuncu incelemenizi, film türleri veya belli bir türle ilgili yazılarınızı gönderebilirsiniz.
  -müzisyen, müzik türleri, belli bir müzik türü, albüm tanıtımı yazılarınızı gönderebilirsiniz.
  -gezi notlarınızı vb. gönderebilirsiniz.
  -can boğazdan gelir temalı yazılar gönderebilirsiniz.
  -sporla ilgili içerik eksiğimiz var ilk sayıda. takım, spor dalı, sporcu, spor tarihi, futbol, basketbol, körling...
  -oyunlarla ilgili yazılar paylaşabiliriz, konsol veya bilgisayar oyunları olduğu kadar, sözlükte frp konusundaki bilgi seviyesini düşününce, seri haline getirilmiş frp yazıları olmaması için bir neden yok.
  -bilim, felsefe, sosyoloji vb. yazılarınızı gönderebilirsiniz...
  -tarihle ilgili yazılar gönderebilirsiniz.

  kısacası dergide paylaşılacak bir çok konu var. temelde aşağıda paylaşacağım konu başlıkları olmakla birlikte sizinde dergide olmasını istediğiniz bambaşka bir konuda yazacaklarınız var (sağlık ve hukuk gibi spesifik, uzmanlık gerektiren konular gibi, ya da unuttuğum herhangi bir konu başlığı) ise paylaşımlarınızı bekliyoruz. zamanla,dergide yer alacak konu başlıkları ile ilgili eksik yazılar olup olmadığını da paylaşacağım. böylece aşağıda saydığımız başlıklarda eksiğimiz olmadan 2. sayımızı çıkartacağımızı umuyorum.

  edebiyat
  müzik
  sinema - tv
  oyun
  masaüstü oyunlar (frp)
  bilim
  felsefe
  tarih*
  gezi
  yemek
  spor
  sanat

  **tema konusu için önerilerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz.
  #58178 cnr16o3syd18o5eo9o3 | 2 yıl önce (  2 yıl önce)
   
 18. 18
  şöyle bir şey ortaya atıp gideyim.

  (bkz: fotoğraf hikayeciliği )
  #63802 kaiser soze | 1 yıl önce
   
 19. 19
  Son durumunu merak ettiğim dergi.
  #71267 eftalya | 1 yıl önce
   
 20. 20
  İkinci sayısı için hâlâ yazı gönderebileceğiniz dergidir. Sanmayınızki sayfalar doldu, yeni yazılar için yer yok; tam tersine derginin yarıdan fazlası boş...
  #71339 cnr16o3syd18o5eo9o3 | 1 yıl önce
   
 21. 21
  Kafama esti, yazayım, belki bir yerlere evrilir:

  her ay tematik "kulzos X yazıları" gibi bir seri başlatabiliriz. sözlük yazılarından daha doyurucu olması, adetin yerini bulması açısından karakter sayısı alt sınırı getirebiliriz. (fotoğraf, şiir vs. hariç elbette)

  motivasyon olsun diye kulzog blog tarzı bir yere taşınırlar. bu, pek kullanılmayan sosyal medya hesaplarını canlandırmaya da vesile olur.

  senede bir ya da iki kere, bu yazıların seçkisi basılır. ön elemesi yapılmış, gecikmeli ankara treni gibi gelip gelmeyeceği, zamanı mechul olmayan yazılar... ilgililere de da her yıl bir "kulzos almanağı" sunulmuş olur.

  #92234 son kurtadam | 1 yıl önce (  1 yıl önce)
   
 22. 22
  bir şekilde ikinci sayısı çıkacak.
  #92236 larden loughness | 1 yıl önce
   
 23. 23
  başlığı gördüğüm an bir şaşkınlık kaldı yüzümde. sözlüğün dergisi de mi varmış? eğer böyle bir çalışmanız varsa dergi ekibinde yer almayı ve dergi sayfalarına bir iki cümle de ben çiziktireyim isterim.
  #92282 pia | 1 yıl önce
   
 24. 24
  ilk sayısı gecikti derken ikinci sayısı neredeyse sonsuzluğa giden dergi oldu. belli başlı nedenleri olmakla birlikte zamansızlık sıkıntısının vurduğu dergi ile ilgili olarak sizlerden de gelen haklı yardım taleplerini kapsayacak şöyle bir zincir oluşturma fikrimiz var:

  dergide her sayıda kendisine yer bulacak belli başlı konularımız var halihazırda kaynak bulabildiğimiz. lakin bu konularda sözlükteki yazıların toparlanması, bulunması, düzenlenmesi, tasarım aşamasında kullanılmaya hazır hale getirilmesinde yardımcı olmak isteyen yazarlarımız benimle iletişime geçebilir. nedir bu konular:
  --------------------
  sinema (film yorumları, oyuncu, yönetmenlerle ilgili yazılar, film türleri ile ilgili yazılar, sinemanın teknik detayları ile ilgili (kurgu vs) yazılar vb.) (@lake of the hell)

  müzik (albüm veya müzik gurubu, sanatçı tanıtımları, müzik türleri hatta enstrümanlar ile ilgili yazılar) (@lake of the hell)

  tv/dizi (dizi tanıtımları, yorumları)

  tiyatro (oyun, yönetmen, oyuncularla ilgili yazılar, hoş konuyla ilgili çok az girdi mevcut sözlükte)

  tarih (@no pasaran)

  sanat / sanat tarihi (@leadri)

  oyun (konsol, bilgisayar oyunları vb.)

  edebiyat - kapsamı oldukça geniş, ki ilk sayıda oldukça fazla denememiz mevcuttu, hikayemiz vardı. kitap tanıtımı, yazar tanıtımı vb. konuları da içine dahil edebiliriz. kitap, hatta kitap serisi... (@lake of the hell)

  spor

  hobi (@leadri)

  çizgi roman

  gezi yazıları (@11001)

  hukuk (@no pasaran)

  tıp

  bilim (ilk sayıda zamanın doğası gibi bir yazımız vardı misal)

  üstlenmek isteyen olursa frp köşesi olmasını umut ediyoruz uzun süredir.
  ------------------
  yukarıda saydığım ana başlıklar dışında yazmayı es geçtiğim bir konu başlığı için de fikirlerinizi iletirseniz sevinirim.

  son olarak tekrar üzerinden geçip özetlemek gerekirse; örneğin sinema köşesi ile ilgilenmek isteyen yazarımız sözlükte gözüne çarpan, dergide yayınlanmasını istediği, uygun bulduğu yazıları bulup tasarım için kullanılabilir duruma getirmeye çalışacak, bulamadıysa gözüne kestirdiği yazarın üstünde baskı kurup yazmasını sağlayacak, işkence yapacak, yemek ısmarlayac...

  konuyla ilgilenen, ilgilenmek isteyen, ben şu köşeyi ihya ederim diyenler dediğim gibi benimle irtibata geçebilir.

  saygı ve sevgilerimle...
  #101969 cnr16o3syd18o5eo9o3 | 10 ay önce (  10 ay önce)
   
 25. 25
  #101969 ile ilgili olarak yanlış anlaşılmaların önüne geçmek adına;

  Dergiye yazı yazmanız veya göndermeniz konusunda bir kısıtlamamız yok. Bunun için bir görev dağılımı da yapmıyoruz. Sözlükte mevcut yazılarınızı dilediğiniz şekilde bize gönderebilirsiniz.

  Benim bahsi geçen girdide üzerinde durduğum konu, işin kaba tabiriyle hamallığını çekecek arkadaşları bir araya getirmek. Yani x konu başlığı ile ilgili sorumluluğu üzerinize aldığınızda, sözlükteki girdileri süzerek dergide yayınlanabilecek yazıları bulmak, bu yazıların imla kontrolünü yapmak, görsellerini bulmak, yazı bulamıyorsak yazarların yakasına yapışmak (lol) gibi hamallıklar..

  Yoksa dediğim gibi, x konu başlığıyla ilgili dilediğiniz gibi, isterseniz her sayıda yazı gönderebilirsiniz, bu konuda bir kısıtlamamız olmadığı gibi şimdilik görev dağılımımız da yok.
  #102265 cnr16o3syd18o5eo9o3 | 10 ay önce (  10 ay önce)