1. 1
  didim içinde yer alan tapınak antik miletos kentine 20km mesafededir. antik kentin sosyal yaşamı dışında tutulmuş, kentin dışına kurulmuştur. bu haliyle ege kıyısında ki antik tapınaklar arasında en büyük bağımsız yapıdır.

  mö6 yüz yıl civarı yapılan, limandan tapınağa ulaşan kutsal yol dışında, miletos kenti ile tapınak arasında da ayrıca bir yol vardır.
  miletos dan başlayarak didyma nın limanı panormos a ulaşan kutsal yolun iki yakasını süsleyen brankhidai adlı rahiplerin oturur biçimdeki heykelleri, türkiye 'de karşılaşabileceğimiz bir çok örneği gibi bugün british museum ?da bulunmaktadır.

  mö 494 te persler, ayaklanan ionialıları cezalandırırken miletos kentiyle birlikte mö8 yüz yıldan kalma arkaik tapınağı da yıkarlar. mö4 yüz yılda ise, ionia kentlerine bağımsızlığını veren iskender, yıkılan tapınak yerine günümüze önemli bir kısmı ulaşan, görkemli bir tapınak inşa edilmesini ister. olağan üstü boyutlarıyla yapımı yüzyıllarca devam eden tapınağın yeniden inşası hiç bir zaman tamamlanamazken, yıkım sırasında perslerin sus ?a götürdüğü heykellerde 1. seleukos döneminde geri getirilir.

  mimarı daphnis ve artemis tapınaklarında da çalışmış painios olan, ion düzeninde çevresi iki sıra sütunlu (dipteros) heybetli yapı :
  yükseklikleri 19.5 metre, 10x21 olmak üzere 120 sütuna
  51,13x109.34metre büyüklüğe sahiptir.

  tapınağın olağandışı uzunluğu nedeniyle üzeri açık bırakılan cella nın apollon heykeli için uygun olmaması nedeni ile, antik çağ mimari geleneğin aksine bu yapıda ion düzeninde küçük bir tapınak inşa edilmiştir.

  antik çağda kralların, halkın bağışta bulunarak gelecekleri konusunda yorumlar aldığı bir kehanet merkezi olarak bilinen tapınağın rahip / rahibenin içinden sızan gazla kendinden geçerek kehanette bulunduğu, günümüze ancak temelleri ulaşabilmiş naiskosun içinde yer aldığı pınarı da içeren bir de kuyusu bulunmakta idi.
  #28543 cnr16o3syd18o5eo9o3 | 2 yıl önce
   
 2. 2
  Dönemin dini merkezlerinden birdir aynı zamanda. Kehanetler şehri olarak da bilinir.
  #41630 eftalya | 2 yıl önce
   
 3. 3
  eğer yanlış hatırlamıyorsam incil'de elçilerin işleri kitabı'nda da adı geçen tapınaktır.

  zamanında bu kutsal tapınakların maketlerini yapıp satarlarmış. hristiyanların sayısı artmaya başlayınca bu maketçilerin de işleri azalmaya başlamış ve hristiyanlara karşı isyan başlatmış grekler.
  #41636 eiri yuki | 2 yıl önce