1. 1
  sanal provakatör. genelde nefretlerini kusmak için insanların sinirleriyle oynarlar. zeki olanları muhteşemdir. aptallarına hiç tahammül edilmez.
  #3055 larden loughness | 3 yıl önce
   
 2. 2
  Bu troll mevzusu yüzünden çok sevdiğimiz bir sözlüğe veda etmiştik. Olmamasi dilekleriyle
  #3357 hyymhyym | 3 yıl önce
   
 3. 3
  troll yazar söylenmeyeni söyler, bakılmayan taraftan bakar. insanları bilerek irite eder, kutsallar ile dalga geçer. bu bağlamda nitelikli olan tabuları kırar, niteliksiz olanı yozlaştırır.

  trollük belli kriterleri olan bir müessese. özellikle sürekli aynı fikir ve ideolojide olamaz. aslında aktroll derken orada biraz hatalıyız. bizi rahatsız eden her intenet kişisi troll değildir. aktroll dediğin kimseler şakşakçıdır. yani akşakşakçı. tekerleme gibi oldu. aktroll daha iyi ağızda dağılıyor gerçi. konuya dönecek olursak birgün atatürk'le dalga geçerken yarın çıkıp dini alaya almalı, kürtlere laf atıp sonra cihangir solcularından dem vurmalı. siyasi troll böyle olmalı hepsi ile dalga geçebilmeli. herkesin bam teline vurabilmeli. herkes kendi ideolojisini savunurken kendi hatasını da görebilmeli bu sayede. stabilite olursa ideolojide şakşakçılık olur.

  bunu ahlak tabuları için de yapmalı. her erişebildiği kesimin ahlak tabuları ile de oynamalı. trolle cevap yetiştirirken düşünecek insanlar çünkü. saçma adetlerini görecek. belki bu şekilde yendik kıçımıza kına yakmayı, biliyorsunuz internet öncesi kadim yıllarda kıça yakılırdı kına. demem o ki nitelikli troller faydalıdır hareket katar.

  niteliksiz troller kişilere salça olur. troller reaksiyon ile beslenir. boş troll muhatap alınmak için saldırır hale gelir. bunlar kötü troller faydasız adamlardır. onlara cevap vermeyerek en büyük kötülüğü edersiniz.
   
 4. 4
  troll'un iyisi güldürür, dandiğiyle karşılaşınca yapılacak hareket basittir
  #23460 fly | 3 yıl önce
   
 5. 5
  40 akıllının çıkaramadığı taşı kuyuya atan delidir troll. uğraştırmalıdır. ilgi için aykırı yazana ne derseniz deyin hatta hiç bir şey demeyin o kendi kendine köpürür heheh.
   
 6. 6
  cidden maaşlı çalışıyorlarsa olmak istediğim...

  bu aralar biraz paraya sıkışığım da... ne göt olsa yalarım abi(!)
   
 7. 7
  (bkz: goblin)
  #33879 morgase | 2 yıl önce
   
 8. 8
  İskandinav mitolojisinde geçen yaratıklar
  #38854 macro | 2 yıl önce
   
 9. 9
  cok zevkliymis lan troll olmak. insanlarin konusmaktan cekindikleri seyleri soyleyince sinirleniyorlar, saldiriya geciyorlar falan. konuyla hic alakasi olmayan bisey yazdiginizda da "trolledim kardes" deyin gecin sdkbgsgs, ise yariyor.

  mesela kisileri hedef alarak degil de topluluklari hedef alarak hareket edin, ya da insanlari genelleyin. oyle daha etkili oluyor trolluk gozlemledigim kadariyla.
  #38914 buyucu | 2 yıl önce
   
 10. 10
  diğer isimleri jotul, jotun, jutul, trow. daha eski mitlerde dev insan olan trolller, özellikle İsviçre ve Danimarka'da dwarflarla benzer özelliklere sahip canlılar olarak geçerler. tepeliklerde, ağaç kavuklarında, mağaralarda, köprü altlarında yaşadıkları söylenir. güneşte taşa dönüşürler. en son on sekizinci yüzyılın ortalarında İzlanda'da görüldüğü iddia edilmiştir.

  (bkz: trolls)
  #38923 seanachie | 2 yıl önce
   
 11. 11
  (bkz: ilgi orospusu)
  (bkz: Dayak arsızı)
  #46732 son kurtadam | 2 yıl önce
   
 12. 12
  şu internet ortamında krizler yaratan sanal karakterlerden biri. en temiz tanımı wikipedia'da var. ingilizce bilenler okusun. ben de kabaca türkçesini yazayım şuraya. ama kimse iyi bir çeviri beklemesin. mütercim tercüman değiliz neticede.
  en.0wikipedia.org/...
  "internet ortamında kasıtlı olarak, aykırı fikirler ortaya sürerek tartışma yaratmayı ve insanları rahatsız etmeyi ve konuyu saptırmayı ve duygusal tepkileri tetiklemeyi hedefleyen kişi. "
  makul bir tanım.

  trolle mücadelede en sağlam yöntem kışkırmamak, sazan gibi yeme atlamamak, görmezden gelmek ve soğukkanlı olmak. aksi halde amacına ulaşmış oluyor. ileride aramıza sızması muhtemel trollerle mücadelede bunları akılda tutmakta yarar var.
  #54134 laedri | 2 yıl önce
   
 13. 13
  Trolü beslemezseniz gider. Yok "sen soyle aptalsin", "sen boyle yanlis dusunuyorsun" ve hatta "ay sen tam trolsün" derseniz kalır, artar, çoğalır.

  Hala trole küfrederek tam trolün istediği, beslendiği, güçlendiği şeyi yaptığının farkında olmayanlar çoğunlukta. Lan ne acayip cümle oldu ya.

  Neyse her nasıl televizyon izleyip medyaya laf etmek salaklıksa, trole olumsuz tepki koymak da öyle.

  Otobüs geldi.
  #54149 son kurtadam | 2 yıl önce
   
 14. 14
  kulzos yazarlarının hakkında neden endişe duyduklarını anlayamadığım yazar tipi.

  çok basit bir çözümü var çünkü. troll olduğuna kanaat getirdiğin kişiyi gönderiyorsun. sorun kalmıyor.
  #54158 larden loughness | 2 yıl önce
   
 15. 15
  - Yakışıklı olanları da varmış..
  #79755 kumdan evren | 1 yıl önce
   
 16. 16
  Zeki, komik ve ahlaksız olanlarını severim. Yakışıklı/güzel olmaları beni rahatsız etmez. Çirkin olmaları da. Sözlüklere dinamik kazandırırlar.
  #79777 petra von kant | 1 yıl önce
   
 17. 17
  zekamızı hafife alanları sevmiyorum ben şahsen. abartılı ve eğlenceli girdiler yazmak başka bir şey, bundan cesaret alarak bokunu çıkartmak başka bir şey.

  kulzos inançlarına göre katli vaciptir.
  #79808 larden loughness | 1 yıl önce
   
 18. 18
  kaliteli bir troll yalnızdır.
  #79811 Sabbracadabra | 1 yıl önce
   
 19. 19
  Sozluk formatina uygun girdiler yazildigi surece ve ‘dusunce ozgurlugu’ insanin temel bir hakki, temel bir ilkesi oldugu muddetce her yerde karsiniza cikabilecek insanlara takilan lakap.

  Trolluk genis bir kavram.. Kime gore? Neye gore? Bir insanin sevdigi, saygi duydugu kisi veya kurumlara tam zitti bir bicimde girdi girmek trolluk sayilir mi?

  Bu gibi sorularin cevaplari elbette kisiden kisiye fark gosterecektir. Fiziksel durus ve gorunusu diger insanlardan pozitif yonde fazlasi olan bir kimsenin, atif yaparak veya igneleyici kelimeler esliginde cumleler kurarak olusturdugu girdiler trolluk mudur?

  Bir insan sirf yakisikli, karizmatik veya uzun olmasinin da yani sira atletik bir yapiya sahipse ve bu ozellikleri ile ovunuyor, diger insanlar tarafindan da kiskanildigi icin eksileniyorsa veya iftiralara maruz kaliyorsa trolluk sizce ovunende midir? Kel oldugu veya cirkin oldugu icin kiskanip eskileyen, troll olmak ile suclayanda midir?  #79812 oblivion | 1 yıl önce
   
 20. 20
  sanırım bunun ilk kitleye ulaşan örneği ekşisözlüğün ilk yılarındaki aethewolf adlı yazarmış. karma sistemi ilk çıktığında, "tek tip yazar üreteci" olarak gördüğü bu oylama bazlı sisteme isyan etmiş, o zamanların tabu düzeyinde onaylanan başlıklarına bok atan giriler döşemeye başlamış. "operation negative karma" adını verdiği (bilerek ergence seçilmiş bir ad) bu davasında yeri geldiğinde yazarları kendini sabote etmek için şukela oy vermekle suçladığı bile olmuş.

  bir moderatörün canına tak etmiş olacak uçurmuşlar.
  #106443 son kurtadam | 12 ay önce
   
 21. 21
  troll dediğimiz kişiler genel olarak toplum içinde görmekten rahatsız olduğumuz karakterleri canlandırırlar (saçmalamayı trollük sanan ergen arkadaşlardan bahsetmiyorum). olaylara bu yarattıkları profillerin gözünden bakarlar. bu abazan da olabilir, cinsellik karşıtı da, kaşar tabir edilen bir kadın da olabilir, kız kardeşi regl oldu diye kemerle döven abi de, sokakta alkol aldığınız için size dayak atabilecek maganda da olabilir, alkolik birisi de.

  aslında iyi bir troll toplumda beraber yaşadığımız ama görmezden geldiğimiz insanların fikirlerini okumak zorunda bırakır. insan olarak maalesef kendimiz gibi olanlarla bir arada durma eğilimindeyiz. o yüzden kendi küçük fanuslarımızdan çıkıp duymak istemediğimiz şeyleri duymamızı sağlarlar.

  olsa da okusak.
   
 22. 22
  (bkz: Kırmızı kart görmemek için ölü taklidi yapmak)

  Var böyle birşey, gerçek yani.
  #122725 fly | 7 ay önce
   
 23. 23
  ekşi sözlük'te bolca rastlayabileceğiniz bir topluluk.
  #125364 4mifasol | 7 ay önce
   
 24. 24
  beslendikçe daha da çok büyüyen internet zararlıları.

  duygusal bir insan olmasan yanıt vermeyeceğim de işte, lanet olsun içimdeki insan sevgisine.
   
 25. 25
  Onlardan kurtulmak için buradayız. Kaos ortamı ile beslenirler, internet dünyasında yer alarak etraflarındaki herkesi rahatsız ederler. Eğlenceli tipler olduklarını sanırlar lakin onlar sayesinde, yine onlara karşı kullanılmak suretiyle nice yeni küfür ve nice argo terim dilimize giriş yapmıştır. İşin kötü tarafı her türlü sosyal mecrada, her türlü pisliği yapıp normal yaşantılarına hiçbir şey olmamış gibi devam ederler. Yaptıklarından hiçbir rahatsızlık duymayan insansı yaratıklardır. Yaşasın Kulzos'un özgür ve fularlı -isteyen papyonlu da olabilir- topluluğu !
  #125420 proct | 7 ay önce (  3 ay önce)