muhabbet kuşu

 1. 1
  papağan türleri içerisinde yer alan, bakımı kolay olan evcil hayvan. yavruyken alırsanız size daha kolay alışır. tabii su içmeyi öğrenmiş olursa daha iyi olur. genelde maydanoz sapını çok sevdiklerini gözlemledim fakat zararlıymış. ekmek yemeyi de genelde seviyorlar ve bir zararı yok. yem olarak da sadece kabuksuz yem vermek kilo almalarına sebep olacağı için ya ara ara verirseniz ya da direkt kabuklu yem verirseniz daha iyi olur.
  #25385 elmali kurabiyeee | 2 yıl önce
   
 2. 2
  evrim zinciri içerisinde ölmesi ve soyunun tükenmesi gerekirken, tesadüfen hayatta kalmayı başarmış bir papağan türüdür. özellikleri ise çok enteresandır aslında:

  -uzun mesafe uçamaz. kısa aralıklarla uçması gerekir çünkü çabuk yorulur. kanatları çok uzun süre uçmasına izin verebilecek bir yapıda değildir. ciğerleri ise hareket kabiliyetine nazaran yeteri karar soluklanmasına izin vermez. bu yüzden kısa uçuşlarda bile nefes nefese kalırlar.

  -uzun süreli uçamıyor olmalarına rağmen, şahine fark atacak ve aptal yerine koyacak kadar seri manevra yapabilirler.

  -erkekleri konuşmaya daha yatkındır çünkü erkek kur yapma özelliği sayesinde daha girişken ve hareketlidir. ezberleyerek ve kopyalayarak konuşurlar, sıradan bir muhabbet kuşuna 5-20 civarında kelime öğretebilirsiniz. (sanırım) dünya rekoru 150 kelimeydi.

  -bazı muhabbet kuşları tek eşlidir (genelde dişiler) bazıları ise ayran gönüllüdür. (genelde erkekler); ancak her muhabbet kuşunun, insanlar gibi kendine has bir karakteri vardır. muhabbet kuşlarının huylarını, köpek hamster veya diğer kuş türleri gibi genel bir tanımlama içerisine alamazsınız.

  -kendi eşlerini kendileri seçerler; özellikle dişiler istemedikleri bir erkekle aynı ortamda yaşamaya zorlanırlarsa erkeğin kafa tasını parçalayarak öldürebilirler.

  -doğal ortamları tropikal kuşaktır. bu sebeple orta kuşakta yaşayan birçok muhabbet kuşunun sağlığı kırılgandır. çok çabuk hastalanır ve ölürler. sıcak tutulmaları ve rüzgar almamaları sağlanmalıdır.

  -Ortalama yaşam süreleri 5-8 yıldır. çok iyi bakarsanız ve hayvan çok sağlam bir bünyeye sahipse 10+ sene yaşatabilirsiniz.

  -gagaları onlar için üçüncü bir ayak gibidir. her işlerini gagalarıyla yaparlar.

  -en uzun kuyruk tüyünün başlangıç yerinde/kökünde bir yağ bezeleri vardır. dilleri ile buradan yağ alarak tüm tüylerini tek tek temizler ve patlatırlar. kafalarıyla vücutlarındaki hemen her tüye ulaşabilirler; ulaşamadıkları tek yer enseleri ve kendi yanaklarıdır. kafa ve enselerine sadece güvendikleri ve inandıkları kisi veya kuşa dokundururlar.

  -kemirmeyi çok severler. hele ki kağıt... keşfettiler mi .mına koyarlar ortalığın.

  edit: imla, anlatım...
  #27626 the ancient one | 2 yıl önce
   
 3. 3
  benim de sahip olduğum sevimli bir evcil hayvan türü.

  dokuz yıldır birlikteyiz. bana geldiğinde bebek de değildi üstelik. hastalandı ve daha önce bir muhabbet kuşumun nasıl öldüğünü gördüğüm için hemen bir sorun olduğunu anladım. sabah gayet normaldi. sonra bir baktım tüneğe bile çıkamıyor. normalde elinizi yaklaştırsanız hemen kaçan hayvan kafasını bile zor kaldırıyor. önceki deneyimimden anladım ve direkt veterinere götürdüm. kayıt alan kadın da veteriner hekim de dokuz yıldır baktığımı ve aldığımda da bebek olmadığını duyunca çok şaşırdı. genelde bu kadar uzun bakan olmuyor, çok iyi bakmışsınız dedi. aslında normal baktım. bence bünyesi sağlamdı. mesela o kadar yıldır bir türlü yıkamayı beceremedim. ne yaptıysam yıkanmıyor. bir kere annem yıkamıştı ama çok korktu garibim. biz de karışmadık sonra.

  bugün antibiyotik, vitamin falan verdiler. pek de ilgilenmediler. her şeye hazırlıklı olun dediler. biliyorum yaşı çok. zaten iyileşse bile yakında bu durumu yaşayacağım ama insan yine de çok kötü oluyor. götürürken yolda ağlaya ağlaya gittim. güneş gözlüğü taktım sırf o sebepten. annem de ben ağladıkça, panik yaptıkça bana kızıyor. elimde değil ki ne yapayım. bugün çok üzüldüm gerçekten. kafam kazan gibi. biraz dışarı çıkmıştım hava almak için. annem de tam apartmanın kapısına geldiğimde beni aradı. içimden öldü galiba diye düşündüm. meğerse tüneğine çıkmaya, biraz gezmeye başlamış. o kadar sevindim ki. yolda dönerken çok kötüydü çünkü. bir de suyuna karıştırdığımız şeyleri kendi içti ya dünyalar benim oldu. içmeseydi şırıngayla biz verecektik. umarım düzelir. tabii yine de yaşı çok olduğundan bugün düzelse de yakın zamanda bu durumu yaşayacağımı biliyorum. bu konuda da diyebileceğim şey hassas, duygusal bir insansanız evcil hayvanınız olmasın bence. başka insanlarınkini sevmek bu tarz insanlar için daha hayırlı olabilir.
   
 4. 4
  Özledim böcüğümü ?
  Dişi ve insanlarla pek anlaşamayan (genelde ısıran), elimi delik deşik ettiği halde zorla alıp öpmelere doyamadığım bir adet bebik versiyonuna sahip olduğumuz papağancık.

  Tipe bakın
  #97981 robert frippin sandalyesi | 3 ay önce - düzeltme: 3 ay önce
   
 5. 5
  scontent.fbtz1-3.fna.fbcdn.net/...
  #99805 kerem | 3 ay önce
   
 6. 6
  Dün anneanneme de yaklaşık bir iki haftalık gazdan sonra aldırdığım dünyanın en tatlı canlılarından biri.
  Bu sefer yaptığımız dişi hatasından dönüp erkek aldırdık yavru. Yemin ederim erkeğe kurban olayım dedirtiyor.

  Bizim dişi ilk aldığımızda yerinden dahi kıpırdamıyordu ve dokundurtmuyordu. Orospu çocukları kanatlarını kesmiş onun da baya etkisi vardır elbet ancak temelde olayı dişi olmakta.

  Erkek ise o da ürkek, o da korkuyor ani harekete sıçrıyor, gece kafesin teline tutunup uyumaya çalışıyor ama kendini yerden yere de atmıyor, ısırmıyor mesela. Dokundurtuyor narin olursan.
  Şimdi bir hafta falan yaşadığı şoku atlatsın sonra alışır böcük :)

  Şunun tipe bakın
  #99881 robert frippin sandalyesi | 3 ay önce - düzeltme: 3 ay önce
   
 7. 7
  Papağangillerden, asıl yurdu Avustralya olan, yurdumuzda da kafeslerde beslenen, basit bazı sesleri ve kelimeleri taklit edebilen, eşine çok düşkün, sarı, yeşil ve kül renginde tüyü olan, uzun ve sivri kuyruklu bir kuş (Melopsittacus undulatus).
  #100446 tdk | 3 ay önce