1. 1
  en eski kullananlardan biri benimdir bu ülkede, arkadaşlardan dolayı, neyse.
  kalkıyorum, çay sigara. buraya giriyorum, üç beş gazete dolanıyorum, twitter, kabaca ekşinin başlıklarına bakıyorum,
  istiklal marşı ve kapanış.

  ulan arkadaş yarım saat tutuyor tutmuyor hepsi. sonra laptop bana bakıyor ben laptopa. zoruma gidense internet ulan bu. bir tek ben de mi böyle, millet ne bok yiyor anlamadım. yorum kısmında kabaca bir şeyler derseniz kafamda bir ortalama çıkarıp rahatlayabilirim veya hee lan bu aklıma gelmemişti diyeceğim alternatifler çıkar belki.

  edit: böyle girdi mi olur deyip larden silmesin.
  elmadır, meyve, kırmızı (oldu heral)
  #23801 timoteus | 3 yıl önce
   
 2. 2
  kendisiyle tanışıklığım yanılmıyorsam 1993'de üniversitenin bilgisayar laboratuvarında gerçekleşti. evet o zamanlar öyle bir bölüm vardı okulda. bir gamer olarak çok fazla ilgimi çekmedi o dönemde. hem çekse ne olurdu? zengin değilsen erişebilmen pek olası değildi.

  mezun olup, askere gidip geldikten sonra çalışma hayatına başladım. sene 1998. işte o zaman ilk kez kendi evime internet almaya karar verdim. lakin, sıkıntı büyüktü. tekirdağ'da internet satan yer yoktu. sırf internet alabilmek için kalkıp istanbul'a gittim bir haftasonu. yanlış hatırlamıyorsam, bir aylık internet paketini superonline'dan 30 dolara almıştım. 2 ay da hediyesi vardı. aylık 10 dolara geliyordu. ama aldığım şey sadece şifreydi. yani bağlantının karşılığında gelecek olan faturayı da ayrıca ödemem gerekiyordu.

  o yıllarda, 140 milyon maaş alıp, 25 milyon kira öderken, 40 milyon telefon faturası ödediğimi de bilirim.

  o dönemde, internette yapılabilecek çok fazla şey yoktu. mirabilis icq ile singapurdan birileriyle konuşuyordun falan. sonra raksnet'i keşfetmiştim. irc'nin icq'den daha eğlenceli olduğunu mirc kullanmaya başladığımda anlamıştım. hayır porno siteler bile fotoğraflardan oluşuyordu. videoyu bırak gif bile yoktu doğru düzgün. hikayeyi anlatan seri halinde çekilmiş fotolar bulursan şanslıydın. sosyal medya falan hak getire zaten.

  ancak o dönemde bile online oyunlara başlamıştım. delta force. sniper'ın gerçekten sniper olduğu oyundu o.

  yaklaşık bir yılımı böyle geçirdikten ve kiradan çok para ödemeye devam ettikten sonra ilk web sitemi 1999 yılında yapmıştım. kişilerin profil sayfaları bulunan bir web sitesiydi. daha çok irc camiasından kişileri içeriyordu. fotoğraf gönderenlerin fotoğrafı bile vardı. o zamanlar, değil hosting satın almak, mail adresi almak bile sıkıntıydı.

  ilk kez 1999 da gördüğüm ama 2000 yılında üye olduğum ekşi sözlük ile dünyam değişti. orada, çok fazla kişi ile tanıştım. ssg ile tanışmak bile tek başına yeterliydi aslında. ekşi'den cadı html'den anlayan tasarımcı arıyordu. iş görüşmesi için giderken, mekanın kapısından geri döndüm. açıkçası, kurumsal bir firmada çalışmayı bırakıp, internet işlerine yönelmek ürküttü biraz beni. muhtemelen hayattaki en büyük hatalarımdan birisi bu oldu.

  öyle böyle, bugünlere geldik. internet benim için hayatımın önemli bir parçası. 2017 yılına gelinmişken, insanların tamamen saçmaladığı sosyal medya kısmı hariç, oldukça güzel bişi internet diye düşünüyorum.
  #23815 larden loughness | 3 yıl önce
   
 3. 3
  kendisi ile düzenli bir ilişkimiz var.

  ne zaman sıkılsam bana küçük süprizler yapıyor. yeni oyunlar yeni müzikler yeni insanlar yeni filmler keşfetmemi sağlıyor. aynı zamanda beni bilgilendiriyor. youtube adlı organından belgeseller izlettirip wikipedia adlı organından bilgiler okutuyor. vücudunun çeşitli yerlerinde farklı farklı makaleler buluyorum. insanı bilgilendiriyor eğlendiriyor tam bana uygun biri. sanırım bana en çok değer veren kişi o.

  ama bazen onunla çok vakit geçirdiğimi düşünüyorum. bazen de çok ileri giderek çocuklara cinsel öğeler göstermekten çekinmiyor. yetişkin bir insanın bile tahammül edemeyeceği iğrenç içerikleri bile çocuklara göstermekten çekinmiyor. garip biri pek düşünceli biri olmadığı gözüküyor böyle bakınca da.

  birde tanıdığı diğer pislik insanlar var onu kullanıyorlar ama o o kadar çok saf ki bunun farkında değil. insanların kredi kartı şifrelerini mahremiyetini veriyor hemen. bence biraz düşünceli olsa bunların hiçbiri olmaz. Neden ebeveynleri onu büyütürken aynı zamanda onu düşünen biri olması için çaba sarfetmiyor gerçekten merak uyandırıcı. belki de henüz yapamıyorlardır...
  #23816 neildegrassetyson | 3 yıl önce
   
 4. 4
  gereksiz yere çok vakit harcadığımı fark ettiğim ortam.

  youtube'a video yüklemek ve araştırma yapmak dışında artık kullanmayı düşünmüyorum.
  #42554 eiri uesugi | 2 yıl önce
   
 5. 5
  günümüzde su içmek kadar gerekli(!)(?) bir hale gelmiş olan iletişim aracı. bu hale nasıl gelindiği konusunda psikolojik, sosyolojik yüzlerce çıkarım yapılabilir ancak şahsi gözlemim sonucunda fark ettim ki, 2 saatlik teknik bakım nedeniyle internet kesilmesi sırasında 60 küsür yaşındaki annem ve babamın sıkıntıdan kafayı sıyıracak boyutlara gelmeleri durumun vehametini gözler önüne seriyor. bağımlıyız (ben dahil) orası kesin ama bunun bir yaş sınırlamasının olmaması; günümüz teknolojisinin her yaştan, her kesimden insana hitab edebiliyor olması beni her geçen gün daha fazla şaşırtıyor.

  ---fonda daktilo sesi---
  babam, 64 yaşında. aktif bir instagram kullanıcısı. her gittiği yemekte, piknikte, hatta evde otururken çektiği (vitrin, televizyon, vitrinin üzerinde duran fotoğrafın fotoğrafı, sürahi ve çeşitli natürmort çalışmaları) her çeşit fotoğrafı konum ekleyerek paylaşmaktan hoşlanan, telefonunda sürekli olarak bundle haber servisini kullanan, facebookta akşama kadar köşe yazıları ve yalan yanlış hazırlanan bilimum photoshoplu fotoğraf paylaşan bir deli. henüz twitter'ı keşfetmedi, sürekli olarak ekşi sözlük okuyor. candy crush oyununda an itibariyle 900 küsürüncü seviyede olduğunu gördüğümde şok olmuştum ama ardından söylediği cümle daha da ilginçti: "bu oyun 2000 levele kadar gidiyormuş, ona uğraşıyorum..." ayrıca Need for Speed: Porsche Unleashed oynarken 60 km/h ile gidip her kırmızı ışıkta durup yarışı sonuncu bitirdiğinde, "ne güzel böyle yavaş yavaş gidiyorum, birinci olup ne yapacağım ki!" gibi felsefik çıkarımları ile bizi yerlere yatırmıştır.

  annem, 62 yaşında. internet öncesi dönemde evdeki playstation'ı paylaşamadığımızdan sık kavgalar ederdik. ben okuldayken oyunlarımın üzerine oyun kaydettiğinde günlerce papaz olmuştuk kendisiyle. eve internet geldiğinden bu yana bilgisayarın (artık laptopı var) başından hiç kalkmadı. hidden object, tarla ekip biçme ve çeşitli simülasyon oyunlarının yanı sıra çılgın bir okey oyuncusu. hatta geçen yıl bir okey odasında ağır küfürler ettiği gerekçesiyle hesabının kapatılmasına da şahit oldum ne yazık ki. ameliyat nedeniyle hastanede olduğu dönemde (ayıp olur diye hastaneye laptopı götürmedi, neye ayıp olacaksa) günlük bonuslarını kaçırmamak adına beni eve gönderip oyunların bonuslarını toplattığı olmuştur. tam bir old fashion gamer. tablet kullanımına alışamadığını, mouse ve klavye olmadan oyun oynanmayacağını dile getiriyor. okeyden tanıştığı arkadaşlarıyla buluşup börek günü düzenliyor.

  kızmıyorum, kızamıyorum zira oyun oynamak ve bunun yanında internette vakit geçirmek bir çoğumuzun düşündüğünün aksine beynin farklı yönlerini çalıştırmamızı sağlıyor. bu yaşta hala el-göz koordinasyonlarının bozulmaması, problem çözme yeteneklerinin eskisinden daha da iyi halde olması, unuttukları yabancı dili yeniden hatırlamaya başlamaları, sosyalleşmeleri, gündemi yakından takip etmeleri ve birçok konu hakkında fikir sahibi olmaları gizliden gizliye hoşuma gidiyor.

  özetle demem odur ki, internet güzeldir.
  #43938 the fool | 2 yıl önce
   
 6. 6
  aslında dünyada yapılmış en mükemmel iletişim aracı olsa da, yine de insanoğlunun en sonunda gittikçe amacından saptırdığı bir araç haline gelmiştir.

  düşünsenize, dünyadaki birçok kütüphane ve birçok kitap elimizin altında; ama biz kaçını okuduk bunların? ya da internette geçirdiğimiz toplam zamanın yüzde kaçı gerçekten bilgiye gidiyor?

  recep tayyip erdoğan, "internet zehirdir" deyince aklıma bunlar geldi.

  kendisine katılmıyorum. çünkü internet olmasaydı şu an öğrendiğim çoğu şeyi öğrenemezdim. bazı derslerde japonya'ya değişim öğrencisi olarak gitmiş arkadaşlarımın bile önüne geçebildiysem bu internet sayesinde oldu.

  ingiltere'den kitap alabiliyorsam yine internet sayesinde. internet olmadan böyle bir eylemi yapmam ancak hayallerde kalan bir eylem olurdu. yayıncı katalog yayınlayacak da, o katalog benim elime geçecek de, bir gün bir kitaba ihtiyacım olduğunda o katalog aklıma gelecek de...

  eğer kâtip çelebi günümüzde yaşasaydı internet sayesinde yazabileceği kitapları hayal bile edemiyorum. düşünsenize adamın sadece 2-3 günü dolu, gerisi tamamen bilgiye ayrılmış. böyle bir insanın internetle birlikte yapabileceklerini düşünün...

  neyse, ben biraz romantik düşünüyorum internet hakkında sanırım. benim de ufak bağımlılıklarım yok değil internet konusunda o ayrı. yine de internet çok büyük bir nimettir.
  #67292 touma seguchi | 2 yıl önce
   
 7. 7
  amerikan ordusunun kendi arasında haberleşmek için başlattığı bir proje olan arpanet'ten doğan, insanlık tarihinin en büyük icatlarından biri.

  ek olarak internetin tarihini anlatan yeni bir national geographic belgeseli var. izlemenizi tavsiye ederim
  #121622 kerem | 8 ay önce (  8 ay önce)
   
 8. 8
  son 20 yıllık süreçte internetin devleri
  #121749 the ancient one | 8 ay önce
   
 9. 9
  Eskiden aradığım çoğu şeyin cevabını internetten bulabilirdim, şimdi ne arasam clickbait ve kelime kalabalığı içinde kayboluyorum. Resmen çöpe çevirdiler.

  O kadar fazla boş, gereksiz ve bilgi kirliliği var ki...
   
 10. 10
  her güzel buluş gibi içine edilmiştir.

  ama insanoğlu ders ala ala ilerler. eminim yaşadığımız bu internet döneminden sonra daha güzel şeyler ortaya çıkacaktır.
   
 11. 11
  özünde savaş teknolojisidir. amerika askeri iletişim hattı olarak kullanmaya başlamış ve sonrasında gelişmiştir.

  internet kullanıcısı olmanın gündelik yaşamdan pek farkı yoktur. mekanlar ve kişilere erişimi kolaylaştırdığı gibi kıyaslanamayacak bir hıza kavuşturur.

  dünya milyarlarca insanla çok kalabalık bir yer. bizlerin en büyük hatası dar sosyal habitatımıza ait gözlemleri tüm insanlığa mal etmek.
  çevremiz aydınlardan geçilmediğinden nasıl insanlık ileriye koşmuyorsa karşılaştığımız cehalet bizlerin karanlığa gömüleceği anlamına gelmez.
  internet de böyledir. baktığın yeri görürsün.


  www.astronaut.io...

  (bkz: astronaut.io)
  #149820 olabilir | 2 ay önce (  2 ay önce)
   
 12. 12
  (bkz: genel ağ).
  #149916 tdk | 2 ay önce