1. 1
  (bkz: i Know What it is To Be Young) isimli şarkının şiiirimsi sözlerini seslendirmiş adamdır.

  www.youtube.com/...
  #22676 timoteus | 3 yıl önce
   
 2. 2
  hikaye anlatımında ki devrimiyle sinemanın en önemli filmlerinden kabul edilen citizen kane le akla kazınmış, 1985 yılında 70 yaşında hayatını kaybetmiş amerikalı radyo programcısı, film yapımcısı, tiyatrocu, yönetmen ve oyuncu. tam adı george orson welles.

  radyoda hazırladığı the mercury theatre on the air programında, h. g. wells in the war of the worlds isimli roman uyarlamasıyla, marslıların istilasına amerikalıları ikna edip, ulusal çapta panik yaratmıştır.

  filmlerinin amerikada ticari başarı kazanamaması nedeniyle uzun süre avrupada devam etmiş sinemaya ve hayatını neredeyse film projelerine finansal destek bulmakla geçirmiş.

  sihirdi, magicdi, ilizyondu derken international brotherhood of magicians ve the society of american magicians üyeside olmuş. bir dönem rita hayworth ile evlenmiş. 40 larında obeziteye yakalnmış.

  ilk filmiyle en iyi aktör olmak üzere oscar adayı olmayı başarmış altı aktörden birisi. cervantes 'in don kişot unu ( don quixote ) filme çekmek için 1955 yılında çalışmaya başlamış, 1970 e kadar devam eden çalışmalar tamamlanamamış ve o haliyle, tamamlanamamış film hazırlıklarına başlandıktan 37 yıl sonra, 1992 de ispanyada gösterime girmiş. baba filminde don vito corrleone rolünü oynayabilmek için kulis yapmasına rağmen, francis ford coppola rolü marlon brando 'ya vermiş.

  hollywood walk of fame de iki yıldızı vardır, sinema ve radyo sayesinde.

  son derece epik bir sesi vardır. 79 da çıkan star trek filminin trailerında anlatıcıdır. 1986 da yayınlanan the transformers: the movie filminde unicron u seslendirmiştir. lucas 'ın darth vader için düşündüğü ilk isimdir, muhtemelen sesi fazla tanınır olduğu için kullanılmamıştır. bu noktanın en azından benim için önemli tarafı ise, heavy metal grubu manowar ın iki şarkısında o haşmetli ve tok sesiyle anlatıcı rolünü üstlenmiş olmasıdır ( dark avenger , defender )
  #23398 fly | 3 yıl önce
   
 3. 3
  Herbert George Wells tarafından yazılan dünyaların savaşı (bkz: war of the worlds) isimli bilim kurgu romanını radyo haberi gibi sunarak amerikan halkını trolleyen renkli kişilik.

  "son dakika" tadında haberler şeklinde marslıların dünyamızı işgale başladığını, insanların sinek gibi öldürüldüğünü haber formatında veriyor. Hatta radyo yayını kesilmesi, çığlıkları falan da ekliyor. Sonuç? Elinde tüfekler ile marslı avına çıkan, sokaklarda panikle koşuşturan, kiliselere akın edip dua eden amerikan halkı.

  #23427 Keltox | 3 yıl önce