1. 1
  rusların çanakkale savaşı.

  benim denk geldiğim birisi alman yapımı en az 3 film var aynı isimli. bu isimdeki bir filme geldiğinde hepsini seyredin derim.
  #21386 timoteus | 3 yıl önce
   
 2. 2
  2. dünya savaşı'nı ve özellikle 6 ay kadar süren 1942-43 stalingrad muharebesi'ni almanlar'ın tarafından gayet başarılı bir şekilde anlatan, 1993 alman yapımı, yaklaşık 2 saatlik film. film yer yer hedonist, yer yer de hiçlik felsefesini savunan bir yapıda. fena kafa kıran yerleri de var.

  bütçesi 20 milyon markmış filmin. izlerken sık sık band of brothers ile karşılaştırdım ben. aralarında 8 yıl var. bütçe olarak da, o döneme göre hesaplayınca aralarında 10 katlık bir fark oluşuyor (band of brothers'ın bütçesi o zaman için 125 milyon dolarmış. stalingrad ise 12,5 milyon dolar ediyor gene o zamana göre). savaş sahnelerinin gerçekçiliği, savaş ortamının inandırıcılığı band of brothers'ı bir adım önce çıkarıyor olsa da, şu "hiçlik" söz konusu olduğunda stalingrad daha başarılı.

  3 sahnesi oturduğum yerde "hadi lan!" diyerek doğrulmamı sağladı benim: ilk ikisi savaş alanı betimlemeleriyle dolu sahnelerdi (filmde çok fazla savaş sahnesi yok) ve diğeri de filmin sonlarına doğru kendisine yer bulan barınak sahnesi. o hiçliği, kendinden nefret etmeyi, "ben ne yapıyorum burada lan!" hissizliğini müthiş işlemiş joseph vilsmaier. sadece şu 3 sahne için bile şu filmi oturup baştan sona izlemek gerekiyor bence.

  şu an için daha iyi örnekleri mevcut olsa da, dönemine göre oldukça başarılı bir yapım stalingrad. savaşın ölümcüllüğünden ziyade, insan unsuruna odaklanan, "bir hiç olan, hiçbir zaman hep olamaz" mantığını bağıra bağıra izleyicinin yüzüne vuran bir film. öneririm.

  fragman
  #49650 lake of the hell | 2 yıl önce
   
 3. 3
  şimdiki Volgagrad.

  kentin SSCB dönemindeki ismidir. Stalin'in isminden esinlenerek bu ad verilmiştir. Volga kıyısında kurulu şehir 1961 yılına kadar Stalingrad olarak bilinir. Bölgesi içinde en büyük sanayileşme oranına sahiptir. Etrafındaki şehirlerin tarım ürünlerinin işlenmesi bu şehirde sağlanır. Volga ve Don'un birbirine en yaklaştığı yerde kurulmuştur, günümüzde Volga-Don Kanalı'nı da kontrolü bu şehirden sağlanır. İkinci Dünya Savaşı'nın dönüm noktalarından birini teşkil eden savaşların yaşanmış olduğu şehirdir. Almanların büyük ve gösterişli ordusu burda çevrelenmiş ve büyük bir çoğunluğu yokedilmiştir. Savaşta iki taraf da ağır kayıplar vermişlerdir (1 milyon 100 bin asker ve sivil Sovyet, 900 bin de Alman üzere toplam 2 milyon kişi ölmüştür).

  1960 öncesine kadar stalingrad olarak anılmış olan volgagrad şehri, tarihte kuşatma yapılmasına rağmen alınamamış nadir şehirlerden biridir (bir diğeri Viyana'dır).
  #49663 11001 | 2 yıl önce