1. 1
  Haruki Murakami?nin Aralık 2016'da yayımladığı kitabıdır. Daha doğrusu, haruki'nin bi arkadaşı haruki'yi aramış demiş ya demiş bizim oğlan tutturdu araba diye demiş, elde yok avuçları yalıyoruz demiş, neabacağız bu oğlanı bilemedim ki demiş, aylak olacak, serseri olacak yitecek booğlan demiş. Haruki durur mu? yapıştırmış cevabı, oğlanı bana gönder demiş kapamış telefonu. Yazar ya böyle şekilli şukullu davranıyor.
  Soracığıma oğlan gelmiş haruki'nin yanına. Haruki hemen vay iki gözüm, oy keraneci dememiş tabi. Kitap mı okuyomuş, yazı mı yazıyomuş ney. Oğlanı öyle bekletmiş orda bi süre. Yazar ya böyle şekilli üstüne bi de şukullu. şukul da greekçeden gelecekti kökeni filan ama sonradan ş harfinin olmadığı anlaşılınca gelmedi.
  Neysem bi süre geçmiş, murakami kafasını kaldırmadan gözleriylen çocuğu yercesine bakmış ona demiş sen demiş ne arabası istiyosun demiş. Oğlan da ford mondeo demiş.
  Murakami üç adört almış önüne, yarım saatte yazmış bişeyler, katlamış vermiş çocuğa, al demiş bunu demiş bizim yayımcıya götür.
  İşte bu kitabın yayımlanmasının sebebi budur. Yalnız, aramızda kalsın, murakami sevmiyo böyle hayır işlerinin sağda solda bahsedilmesini. Yoksam yirmi dakikada okunan kitabın otuz beş lira olmasının, hı hı 35, sebebi bu yani. Alırken hayır işliyosunuz. Bak nasıl düşünceli. Hem kitap al, hem sevdiğin yazarın kitabı olsun, hem yeni kitabı olsun, hem hayır hasenatta bulun. Böyle böyle cennete gidiyoruzdur bence. Gitmiyorsak ben danıştaya başvurucam.

  Peki kitap neyi anlatır?
  Almayın, ben anlatayım size. Çocuk arabayı aldı çünkü, artık kitabın alınması müsrüflük. Hı hı üyle.
  Efenim, kitap, ruastası bi oğlanın ödünç kitap almak için kütüphaneye gidişini ve orada egzantirik bir esaret süreci yaşamasını anlatıyor. Sebebi de çocuğun osmanlı vergi tahsil sistemini anlatan bi kitap alması.
  Al işde. Türkün türkten başka dostu var mı a dosdlar? Bak türkü de büyük harflen yazıyorum ama bu site küçültüyor. Bence bu site de türke karşı. afedersin ermeni mi ney?
  Çocuğun bu serüvenini çok güzel bir yolla fantastik bir ortama götürüyor murakami. Namussuz yazıyor yea. Fakat ne kadar güzel götürdüyse, o kadar boktan bir şekilde bitiriyor.
  Kitabın sonunda not: moruk biraz nakide sıkıştık idare et. yazıyor resmen. valla bak.
  Tamam anladık, o olan o dünyadaydı, bu dünya başka, herkesin kendi dünyaları var ve birbirine dokunan dünyaların sahipleri birbirini görüyor. 902134877102 üzeri -1 defa anlattın. Yapma bunu artık. illa nihat hatipoğlu mu desin yapma diyördü ama murakami dinlemiyördü diye?

  kitap, baskı, cilt işlerinden anladığım için çok rahatlıkla sövebilerekten diyorum ki tamamen para gömmek için yazılmış ve basılmış bir kitaptır.

  İnternette 10 lira daha ucuz bu arada. yazarın kitaplarının tümünü edinmek isteyenler alsın yalnızca. Yok okuma, al sadece.
  Yine de girizgah ve gelişimgahı için okunur namussuz. Napçan, atsan atamazsın ki. 35 lira nereye atıyosun?

  keşke illüstrasyonları yapan mübarek de yazıyı bi okusaydı. Şindi isim verip rencide etmeyeyim kendisini ama oku bi yahu. 20 dakka yani.

  Halla halla.
   
 2. 2
  murakami'nin gerçekle yoğurup muallakta bıraktığı tarzının biraz dışına çıkarak tamamen fantastik yazılmış hikayesi. aslında güzel ve karanlık bir hikaye. ancak toplamda 10 sayfa falan tutacak bir hikayeyi alıp, cep boy kitap ölçüsündeki metini bol boşluklu olarak sayfaya yerleştirip, illüstrasyonlarla şişirip 60 sayfaya çıkararak, kuşe kağıda hardcover, gofre baskılı kapak yapıp nasılsa satacak diyip 35 lira (yazıyla otuz beş) fiyat koymaları gerçekten ayıp bence de. hani illüstrasyonlar güzel olsa albüm olarak kitaplıkta saklanmalı diye düşünerek o paraya acınmaz ama kat menschik tarafından yapılan illüstrasyonları şahsen hiç beğenmedim. bu açıdan neil gaiman'ı da bir kere daha takdir ettim. iyi yazar olmanın yanında çağının en iyi çizerleri ve grafik tasarımcıları ile çalıştı hep. bu da kitapların değerini kat kat artırıyor. buradan sana sesleniyorum murakami! bu tarz işlere girişeceksen daha iyi sanatçılarla çalışmalısın. öyle sadece müzikle olmuyor. az görsel sanatlar kültürünü de geliştir!!!

  ayrıca gözün doysun doğan kitap!
   
 3. 3
  murakami pek çok şey olabilir ama okunacak insan değildir. kendisine de sözcük başına para ödendiğinden artık eminim. utanmasa karakterin sıçarken tuvalette arkasını okuduğu şampuanın içindekiler bölümünü kitaba koyacak. yayımcısı da metrekare şişerek piyasaya dayar elbet.

  bunun en güzel nişanesi olan kitaptır diyeceğim ama bir 1Q84 rezaleti var ki, onun üzerine mum dikilemez. ayıp olmasın diye bitirmeye mecbur bırakan kitap kulüpleri allah'ından bulsun.
  .

  ne büyük ızdıraplardı be kardeşim.
  #18301 son kurtadam | 2 yıl önce