1. 1
  Şanlıurfa yöresine ait bir yiyecek. Yaparken olgunluğunu ölçmek için tavana fırlatmak bir gelenek.

  Genelde insanın canının gece çeker. Bu acıyı tek başıma üstlenmek istemedim. Hehe.
  #15335 midnight | 3 yıl önce
   
 2. 2
  girişi oldukça hoş, çıkışı pek bir nahoş lezzet. basuru olana hiç önermiyorum.
  #15336 larden loughness | 3 yıl önce
   
 3. 3
  etli yenmesi makbuldur
  #15337 thedirector | 3 yıl önce
   
 4. 4
  İki dürüm aldım eve gidiyorum
  Biri büyük biri küçük
  İki dürüm aldııım.

  Bir yiyecek.
  #15454 midnight | 3 yıl önce
   
 5. 5
  lezzetli, ucuz ve doyurucu olmasıyla sipariş vermek için ideal bir yiyecektir.
  #17054 nox | 2 yıl önce
   
 6. 6
  Kendi tarifimi vereyim.

  İçindekiler:
  + 1,5 rendelenmiş soğan
  + 1 kg domates (domates salçası kullanmayacağız)
  + 3 - 4 yemek kaşığı biber salçası (aşırıya kaçılması köfteyi mahvediyor)
  + 4 - 5 diş sarımsak (ezilerek)
  + yarım su bardağı zeytinyağı (isteğe göre 1 bardak da konulabilir, ben koymadan da yapmıştım biraz kuru oldu ama diyet oldu)
  + en önemlisi yağsız ve sinirsiz kıyma 1kg
  + ikinci en önemlisi çok ince bulgur 1 kg

  Urfalılar kıyma/bulgur oranını genelde 0.3-0.5 oranında ayarlarlar ve halt ederler. Ben bu oranı 1 olarak uyguluyorum ama hayatımda yediğim en iyi çiğ köftenin oranı 2.25 idi. 1 kg bulgura 2.25 kg kıyma kullanılmıştı. Size kalmış bu oran. Etinize güveniyorsanız. Bu oranlara çıkabilirsiniz. Ben hiç çıkmadım.

  Önce kıymayı bol isot, kimyon, isteğe göre yenibahar, karabiber ve tuz ile yoğurup dinlendiriyoruz. 3 4 saat buzdolabında bu baharatlarla pişiyor. Bol isottan kasıt 0.3-0.5 kg. Tuvalette eşsiz dakikalar istiyorsanız 1 kg da koyabilirsiniz. Size kalmış. Ben 0.5 kg isot ve ek olarak 2 yemek kaşığı pul biberle acılığı artırıyorum.

  Et haricinde tüm malzemeleri döküp macun kıvamına gelene kadar yoğuruyoruz. Arada ufak su destekleri alarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz ama bu işin hilesidir. Hoş karşılanmaz. Sonra bulgur öldükten sonra et eklenir ve yoğurma tamamlanır. Bundan sonra ince kıyılmış maydanoz ve taze soğanla son dokunuşu yapıyoruz.

  Ben yoğurma aşamasında kıvamı tutturmak için ek rendelenmiş domates kullanıyorum azar azar. Nar ekşisi ve limon suyunu da yoğurma aşamasında koymayı unutmayın.

  Yoğurma süresi 2 saat sürüyor bende. Ama Urfalı bir arkadaşın annesi 30 dakikada yoğurdu. Malzemelerin doğru kombinasyonları kafada oturmuş olmasına veriyorum. El kadar kadın benden daha Haşin yoğuramaz.
   
 7. 7
  ölene kadar bu dünya harikasıyla beslenebilirim. az önce gömdüm iki tane acılı. çikolatanın verdiği mutluluk hissini bana çiğ köfte veriyor.
  #17228 limonlukek | 2 yıl önce
   
 8. 8
  mentollü sakız ferahlığı yaşatıyor. ama ertesi gün. bir de çok yanlış yerlerde.
  #44290 larden loughness | 2 yıl önce
   
 9. 9
  maraş yöresinde türküsü bile vardır. youtu.be/...
  #44296 laedri | 2 yıl önce
   
 10. 10
  bana göre isotsuz hiç bi şeye benzemeyen yiyecektir yaptığım zaman bulgurun yarısı kadar isot koyarım isot daha fazla acı yapmaz daha fazla lezzetli yapar.
  #55765 bideli | 2 yıl önce (  2 yıl önce)
   
 11. 11
  Yılın belli zamanlarında aşerdiğim lezzet-i şahaneleri. Bolca tükettikten sonra kendime geliyorum. Çiğ köftenin mutlulukla kesin bi' ilgisi var bence.
  #57516 petra von kant | 2 yıl önce
   
 12. 12
  Hikayesi Hz.ibrahim ve Nemrut arasındaki mücadeleye dayanan yiyecek. Mücadelenin hikayesi başlı başına bir girdi konusu, onu sonraya bırakalım.

  Nemrut, zalim bir hükümdar. Putları kırıp, suç aleti olan baltayı da en büyük putun boynuna asan ve 'balta kimdeyse suçlu odur, en büyük ilahınıza sorun' diyen Hz. İbrahim'in verilecek ceza için ateşte yakarak infaz etme kararı çıkmış.

  Fakat nemrut megaloman bir diktatör. Yani hem diktatör hem de megaloman. Öyle mum kadar alev yakmak ona yakışmaz. Yaktı mı devasa bir ateş yakacak, yeryüzünde bir cehennem yaratacak.

  Emir veriyor nemrut. Yakılabilecek ne varsa toplanıp getirilecek. Odun, ağaç, ot... Halk emre uyup ellerinde yanacak ne varsa getirip yığıyor, günlerce, haftalarca odun toplanıyor çevreden.

  işte bu günlerde avcının biri dağlarda bir ceylan yakalıyor. Sırtlayıp evine getiriyor. karısına teslim ediyor.

  "Koy ocağa bir ceylan da neşemizi bulalım hanım"

  Fakat... Ceylanı pişirecek ateş yok. yok arkadaş, belki var da yok. Nemrutun askerleri ocağı tüten ev görse hane halkını odun diye götürür.

  Kadıncağız bunun üzerine ceylanın ön kolunu alıyor. Şöyle yağsız kısmından. Taş ile ezip sinirlerini falan da ayıklıyor. Ne var evde? Bulgur, tuz, biraz baharat.

  Eti bir güzel bulgur ile ezip, acı biber ile yoğurur, üzerine soğan ve maydanoz da ekleyip tarihin ilk çiğ köftesini yapar.

  Bana göre o çiğ köfte çiğ değil, baharat ve tuz eti çok güzel pişiriyor. Çiğ köfte kurt yapar diyenlere sorarım. Peki steak tartare yiyen fransızlar niye kurtlanmıyor?
  i.hizliresim.com/...

  Hijyen diyerek çiğ köfteden eti çıkardılar, piyasada satılanlar artık çiğ köfte falan değil.

  içinde et olmayan çiğ köfteyi tarif eden çok net bir kelime var: (bkz: kısır)

  Afiyet olsun.
  #57559 Keltox | 2 yıl önce
   
 13. 13
  Geçen sene yaptığım gibi saatlerce yemek yemeyip sonra gidip iki tane indirdiğim yiyecek.
  Tabi mide birden alınca çiğ köfteyi ver elini tuvalet.
   
 14. 14
  Tabi antepli, urfali, marasli birilerinin yaptığını yiyebilseydik daha iyiydi ama imkanlar bizi çiğ köfteci sait ustadan öteye götürmüyor. Hoş yediğimiz çiğ köfte mi orası da ayrı ama olsun. Malum türk gıda kodeksine göre etli satmak yasak. bu soğuk yağmurlu günün akşamında biraz çiğ köfte iki tanede soğuk bira, misss.
  #60342 11001 | 2 yıl önce
   
 15. 15
  iyice dövülmüş çiğ etle ince bulgura biber, soğan, baharat, salça, maydanoz katılıp bulgur yumuşayıncaya kadar yoğrulduktan sonra pişirilmeden biçim verilerek yenen köfte.

  Örnek kullanım: Kadın, çiğ köfteden bir sıkımını kocasına uzattı. (O. Kemal)
  #133471 tdk | 3 ay önce