1. 10
  önemli uyarı: Doğru sıra ile izlenmelidir. "a ne güzel sıralı, 1-2-3-4..." diye izleyen (sabrakadabra'nın deyimiyle) gitsin gay pornosu izlesin daha iyi. hak sıra= 4-5-2-3-6. budur. gerisini izlemeseniz de olur. 1'i izlemeyin.

  gençleri zehirleyen bu felakete dikkat çektikten sonra, serideki güç meselesine değinelim. buradan sonra ufak tefek spoilerlar* olacak.

  -- spoiler --


  dnd dünyasına aşina olanlar ahlaki yönelim alignment mantığını bilir. doğanın yönelimi "true neutral" yani tam tarafsızdır. mesela doğa rahipleri druidler bir bölgede düzen arttığında kaosu, karmaşa aşırıya kaçtığında düzeni desteklerler.

  son filmde -rezil bir şekilde- gözümüze sokulduğu üzere yıldız savaşları evdenindeki "güç" de aslında galaksinin yani doğanın yönelimine göre hareket ediyor. aydınlık taraf (iyi değil, aydınlık) güçlendiğinde sith'ler önderliğinde karanlık taraf ivmeleniyor, karanlık taraf aşırılaştığında gökten yeni bir jedi pörtlüyor, onun koparmasıyla bazı kaleler geri alınıyor, tenis maçı böyle devam ediyor.


  -- spoiler --


  adamlar iyi yere dükkan açmış değil mi? aynı senaryoyu tekrar tekrar çek, ver reklamı, ver gazı bilimkurgu izlediğini sanan dombililer, oyuncak alınca artık popüler akım haline gelmiş "nerd" kültürünün parçası olduğunu sanan nesiller gişelerin önünde sıra olsun.

  seri Kurosawa'nın saklı kale filminden "esinlenerek" başlamış. bunu çıkartırsak zaten ne aman aman bir öyküsü ne tutarlı bir kurgusu var. sürekli bir öncekine uymayan, sünmüş, amaç oyuncak satmaksa çocuklara, con larda, oyunlarda para saçtırmaksa genç yetişkinlere göre yontulmuş zırvalar. tek elle tutulur yanı kimi düzgün karakterler yaratmış olması, bu karakterlere cuk oturan kostüm tasarımı. ana kuzusu anakin, işini gücünü düzgün yapan tek karakter olan darth vader, acıların çocuğu bir boka yaramaz luke, onu derleyip toparlayan, serinin en dirayetlisi leila akılda kalan karakterler. millet döne döne bunları anlatır zaten.

  para basma makinası, reklam mucizesi bir uzay operasıdır özetle.
  #96824 son kurtadam | 9 ay önce - düzeltme: 9 ay önce
   
 2. tümünü göster
  blackmamba :
 1. yoda meselesinin bir dayanağı yok değil mi? kaçırdığım bir şey var mı yoksa?
  *29985 | 9 ay önce
   
 2. son kurtadam :
 3. o kadar çok yan ürün börek çörek çıkardılar ki kaçırmış da olabiliriz. öldüğünde yıldız savaşları evreninin en yaşlı üyesi, 900 yaşından mı ne ölüyor, 800 sene jedi yolunda gidiyor. bu yüzden neredeyse gelmiş geçmiş her jedi'a birebir eğitim vermiş. hepsini kabinde hissetmesi o bağdan. "bilinmeyen bir ırk" diye geçiyordu ben okuduğumda ona ayrı öykü yazdılar mı bilmiyorum.
  *29986 | 9 ay önce
   
 4. blackmamba :
 5. elimdeki kısıtlı bilgiyle evrene hakim olduğunu düşünüyorum. bu konuda daha çok şey paylaşmak istersen girdilerini severek okurum sevgili son kurtadam.
  *29987 | 9 ay önce