diyetisyen

 1. 2
  İşi sadece birilerini zayıflatmak olmayan kişi.
  Doktor değildir, tıpran değil beslenme ve diyetetik bölümünden mezun olur.
  Okulda anatomi, fizyoloji, mikrobiyoloji, biyokimya, besin kimyası, iktisat, psikoloji, sosyoloji vb diğer bölümlerden dersleri olsa da işin özü hastalıklarda beslenme, toplum sağlığı ve toplu beslenme gibi bölüme has konulardır.

  Diyetisyen nerede çalışır?
  Aslında beslenmenin yapıldığı veya konu olduğu her yerde çalışabilir.
  *yemek fabrikaları
  *spor salonları
  *diyaliz merkezleri
  *hastaneler
  *il sağlık müdürlükleri
  *semt / özel dal poliklinikleri
  *az sayıda olsa da büyük markalara danışmanlık
  *ve yeni mezunların neredeyse hepsinin hayali kendi yerini açıp milleti zayıflatmak.

  Obezite popüler bir konu ve dünya nüfusu giderek şişmanlıyor. Dolayısıyla pek çok sektörün göz bebeği ve buradan para kazanıyor. (bkz: Diyet ürün pazarı ) (bkz: spor salonları) (bkz: zayıflama ürünleri) diyetisyen olmadığı halde beslenme ile ilgili ahkam kesen bir grup var mesela.

  Muzaffer kuşhan- ölümlere neden olmasına rağmen devam ediyor.
  Ender saraç: işyeri hekimi
  Canan karatay: kardiyolog
  yasemin bradley: doktor, spiker.
  Herblife çetesi
  Aktarlardaki çeşitli çaylar
  Şimdi bir de beslenme koçluğu çıkmış. Sertifika için ilkokul mezunu ve 18 yaş üstü olmak yetiyormuş. Biz niye 5 yıl okuduk. 2 hafta kursa gidip sertifika alsaydık. Bu insanlar da diyetisyenim diye dolaşacak ortalıkta.


  Diyetisyen sadece zayıflama ile ilgilenecekse ve danışanın ek bir hastalığı yoksa çeşitli mobil uygulamalarla bu iş çözülür. Teknoloji bu kadar ilerlemişken kaç kalori alacağını öğrenmek çok da zor değil. Diyetisyenlerden biri de uygulama yapmış . ben fatsecret kullanıyorum, hayatımda ilk kez zayıflamaya çalışıyorum. Zayıflamada mantık belli. Yiyecekle aldığın enerji, toplamda harcadığın enerjiden az olacak.. Bunu gün boyu yağlı ballı ekmek yiyerek de yaparsın ama o zaman yeterli protein, posa, vitamin - mineral alamazsın. Besin çeşitliliği bu konuda bir denge sağlar. Yine de mesele sadece 5 kilo vermek olmamalı. Sağlığı bozmadan yapmalı bunu diyorsanız bir bilene danışmak gerek.

  Kalp hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı, kanser, çölyak, pku gibi metabolik hastalıklar, crohn's gibi hastalıklar için diyetisyen önemli. Millet iyi bir doktor arar ama iyi bir klinik diyetisyen önemli. Doktor ilaca odaklanır, hastalığın ilaçla tedavisine, diyetisyen hastalığa özgü beslenmeye.. Gerekirse enteral veya parenteral beslenmeye..

  Konu genelde beslenme olduğundan ve doğduğumuz günden itibaren hepimiz bir şekilde beslendiğimizden dolayı bence "ağzı olan konuşuyor."

  hastanede çalışanlar zaten diploması olduğu için atanmış, garanti de Bir gün diyetisyene gitmeniz gerekirse nereden mezun olduğunu sorun. Hatta şuradan en yakın diyetisyeni sorgulayabilirsiniz.

  Bir meslek yasamız ve odamız olmadığı için insan sağlığı söz konusu olsa da bu konuda hiç bir yaptırım yok maalesef. İş, gıda güvenliğinde de olduğu gibi tüketicinin bilinçlenmesine ve sorgulamasına kalıyor.
  #93834 Bugun de guzel gecsin | 4 hafta önce - düzeltme: 4 hafta önce
   
 2. tümünü göster
  pia :
 1. annemin rahatsızlığı nedeniyle beslenmesine dikkat etmesi gerekiyor. bunun için hastane tarafından diyetisyen verildi. ancak gidiyoruz elimize bir kağıt verip bunları uygulayınız diyor. annem bunları uygularken çektipim sıkıntıyı anlatacağım ama anlatamıyorum dinleme yok, direk ezberlenilmiş gibi sürekli her gittiğimde aynı kağıdı veriyor elime diyor. ama sorsan diyetisyen. ben diyetisyen olduğunu düşünmüyorum, sağdan soldan bulduklarını oraya topladıklarını düşünüyorum. görsen gün için toplanmış kadınlara benziyorlar. bilimsel verilere dayanmayan, kulaktan dolma bilgileri birbirilerine empoze etmeye çalışanlar gibi. soru soruyoruz cevap yok, ısrar ediyoruz doktorunuza sorun diyor. çok zor. bir arkadaş önerisiyle ben de diyetisyene gittim özel bir hastanede. muayene, tahlil, önerdiği ürün ve aklıma gelmeyen bir sürü şey. hık dedin mi cebinden para çıkıyor. şunu yapacaksın bunun için şu ürün kullanılır deyip o ürünü gösteriyor ücreti de var. borçla çıkmıştım o kapıdan. bir daha da gitmedim. sağlığım için gitmem gerekli ancak tam manasıyla yardımcı olabilecek bir diyetisyen ile karşılaşmadığım gibi de bir iki yorumlara bakıp da gidemiyorum. her insanın beslenme sağlığı için düzenli. olarak diyetisyene gitmesi taraftarındayım.
  *28686 | 4 hafta önce
   
 2. Bugun de guzel gecsin :
 3. Böyle şeyleri duyunca da üzülüyorum. Meslekte herkes aynı değil elbet. Emekliliği gelmiş, hayattan bezmiş insanlar olabilir. Her hastaya sadece 10 dakika ayırabiliyor olabilir. İşini sevmiyor olabilir vb..

  Bizim hastanede 13 diyetisyen çalışmalı. Ama 4 kişiyiz. Yenisi için kadro açılmıyor çünkü işin niteliğinin ne olduğu önemsenmeden niceliğe bakan yönetici, 4 kişinin yaptığı iş için neden daha çok kişi çalışsın diyor. Diyelim ki 100 hasta bakılacak. İşte zaman darsa, bunu yapabileceği bir oda yoksa eline bir kağıt verip gönderir. Her hastaya yarım saat ayırabileceği bir ortamda herşey farklı olurdu bence. Kendim için öyle en azından.

  Her meslekte iyisi kötüsü var.
  *28687 | 4 hafta önce
   
 4. Bugun de guzel gecsin :
 5. Sen ve annen için de yapabileceğim bir şey varsa yardımcı olurum ya da birine yönlendirebilirim.
  *28688 | 4 hafta önce
   
 6. seanachie :
 7. instagramda gördüklerimden sonra diyetisyenler için mesleki birlik yok mu reklamlara vs. bir sınır koyan diye düşünmüştüm. Yokmuş.
  *28692 | 4 hafta önce
   
 8. pia :
 9. bir işi sevimsiz yapmak yerine koltuğunu artık gençlere bırakabilmeli. ısrarla itici bir şekilde çalışmaya devam etmek hem kendisi için hem de karşı taraf için mutsuzluk oluyor. diğer açıdan baktığımda da hak veriyorum. maaştı, çalışma koşullarıydı, yaşam stamdardı derken iyi kötü yuvarlanıp gidiyor.

  ankara'da tanıdıklar varsa yönlendirmen elbet sevindirecektir. annem kanser olduğu için beslenme konusunda titiziz. yine de önerilenler içinde mide bulantısı, baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik ya da benzeri kronik belirtileri nasıl en aza indirebiliriz şu an tek düşüncemiz bu. kendim için de bir ara yazacağım.
  *28693 | 4 hafta önce
   
 10. Bugun de guzel gecsin :
 11. @pia ben 40 yaşındayım. 18 yıldır çalışıyorum. 20 sene sonra emekli olabileceğim. İnan 10 sene sonra koltuğu bırakmak isterim de devlet öldürmeden göndermiyor.

  Mesaj atacağım sana. Eskiden çalıştığım hasraneden ya da arkadaşlarımdan destek buluruz diye düşünüyorum.
  *28694 | 4 hafta önce
   
 12. Bugun de guzel gecsin :
 13. @seanachie : anlayamadım. Ne gördün instagramda?
  *28695 | 4 hafta önce
   
 14. seanachie :
 15. haksız rekabet gibi düşündüm. Ürün reklamları, ünlülerle fotoğraflar vs.
  *28696 | 4 hafta önce
   
 16. Bugun de guzel gecsin :
 17. Özelde çalışanlar kıran kırana savaşıyor. Etik bulmadığım şeyler çok. İşini hakkıyla yapanlar da vardır. Para, insanların aklını alıyor. Sektörden bağımsız..
  *28697 | 4 hafta önce