1. 8
  müslümanların çoğu bu ayı yanlış algılıyor. oruç tutmaktaki amaç aç insanların halinden anlamak değildir. en temel ihtiyaçlarımız olan su ve beslenme ile kendini sınamaktır. oruç tutmuyor diye bir insana art niyetle yaklaşmak ne kadar saçma ise, "akşama kadar oruç tutup iftarda ziyafet çekmekle aç insanların halinden anlamak olmaz." gibi şeyler söylemek de o kadar saçmadır. aç insanları anlamaya yardımcı olabilir oruç fakat temel amacı farklıdır.

  bir de bu oruç tutmayanlara dayak atma meselesi var. bu da oruç ibadetini götünden anlayan müslümanların gerçekleştirdiği eylemlerden biri. az önce bahsettiğim gibi; senin bu ibadeti gerçekleştirme amacın kendini sınamak zaten. şahsen oruç tutuyor olsaydım bu insanların aksine herkesin karşımda yemek yemesini, su içmesini isterdim. bilgisayar oyununu en kolay modda oynamak gibi bir şey olurdu diğer türlüsü. sigara kullanan bir insanım ve sigarayı bırakmayı denemiyorum çünkü arkadaşlarım da sigara kullanıyor ve yanımda sigara içecekleri bir ortam olacak muhakkak. henüz bu tür durumlarda kendime hakim olabileceğimi düşünmediğim için sigarayı bırakmayı da denemiyorum. mesele bu işte; eğer insanlar karşında yemek yediği zaman, su içtiği zaman kendine hakim olamayacağını düşünüyorsan oruç tutmamak daha doğru bir seçenek olabilir.

  gerçekten anlamakta güçlük çekiyorum. potası olmayan bir basketbol sahasına basketbol oynamak için gitmek gibi bir şey bu. asıl amaca hizmet eden şeylerden kaçarak o eylemi gerçekleştirmek nasıl tatmin ediyor bu insanları?

  bunların dışında; ramazan ayını severim. insanlar arasındaki ilişkileri güçlendirdiğini düşünürüm. kalabalık iftar sofraları, sahura kadar devam eden muhabbetler mutlu eder beni. geçtiğimiz yıllarda tatsız olaylar yaşandı fakat umarım bir gün herkes bu eylemi ne yaptığının farkında olarak gerçekleştirir.
  #92485 blackmamba | 8 ay önce
   
 2. tümünü göster
  son kurtadam :
 1. Bilgisayar oyunu analojisi cuk oturmuş. Çalarım ben bunu.
  *27954 | 8 ay önce
   
 2. blackmamba :
 3. nasıl istersen :)
  *27955 | 8 ay önce