sturm und drang

 1. 1
  deha çağı/dönemi


  yaklaşık 20 yıl süren (1767-1785), ismini Friedrich Maximilian Klinger ''sturm und drang (fırtına ve çoşku)'' adlı eserinden alan, genç orta sınıf alman edebiyatçılarının klasizme ve akıl egemenliğine karşı olarak duygulara göre hareket edilmesi gerektiğini savunan, kendilerini georg bücher'in deyimi ''dalga üzerinde bir köpük olmak'' cümlesiyle tanımlayan bir edebiyat dönemi. genç werther'in acılarının yol açtığı salgın dönemi hatırlarsınız, alman gençlerin çoğu tıpkı werther gibi giyinip (sarı pantolon, mavi ceket), ruhani profilini benimseyerek kesmekeş bir hayat tarzını yaşayıp sonlarını intihar ile sonuçlandırmıştı. işte o dönem bu döneme denk gelmektedir.

  fırtına ve çoşku yazarları ne istediler, ne yaptılar ?

  - otoriter/gelenekçi şiir anlayışı yerine kuralları belirli olmayan tecrübe ve yaşanmışlık ile yazılan, insanın duygusunun ön plana geçtiği -akıldışı- şiirler. (bkz: irrasyonalizm)

  - drama üzerine yoğunlaşmışlar, yerinde duramayan genç dimağların elde etmek istedikleri özgürlüğü konu olarak seçmişlerdir.

  - dilleri -çoşkulu- devrik cümleli, ünlemli, süslü; üslupları ise zorlama oluşturulmuştur.

  - saray kültürü yerine halkın doğal hayatını daha sıcak buldukları için, doğa, merhamet aşkı ve halk insani üzerine tema seçmişlerdir.

  - okur çevreleri küçük olduğu, çokça da eleştiriye maruz kaldığından edebiyat tarihinde arzu ettiği sıçramayı elde edememiş, günümüzde ise unutulmuştur.

  bu dönemin sanatçılarından bazıları :


  Jakob Michael Reinhold Lenz
  Friedrich Schiller
  Johann Wolfgang Goethe
  Gottfried August Bürger
  #92256 grandepassion | 1 hafta önce