the last werewolf

 1. 1
  kurtadam külliyatına, fantastik edebiyatın daha derli toplu, özgün bir yere gitmesine büyük bir katkı olarak gördüğüm glen duncan romanı.

  yıllar önce saçma sapan, akşamdan kalma ofise gelişim, kimseye görünmeden odaya geçiş. gelen telefonlara sanki insanmışım gibi cevap verişim. grooveshark'da "werewolf song" arıyorum, bir şekilde karşıma roman çıkıyor. grooveshark tam bir kurtadam sitesiydi. bu olaydan aylar sonra kapatılacak, sahibi 28 yaşında evinde açıklanamayan bir şekilde ölü bulunacak, o zamanki ruh halim iyice tuhaflaşacaktı. kurtadam öyküleri tehlikelidir!

  romana dönelim: adından belli, dünyada kalan son kurtadam hakkında. "son " kaldığına göre, türdaşlarım için işlerin çok da parlak ilermediği bir dünyada geçiyor. malzemenin aman aman özgünlüğü yok: yaşamdan sıkılmak, geride bıraktıklarının hüznü, öldürmek/ yaşatmak peşinde bribirlerini yiyen doğal/ doğaüstü taraflar ve vermeyeceğim bir iki spoiler... Romanı piyasadaki yüzlerce benzerinden ayıran dili, kurtadamın, niteliğin, estetiğin ne anlama geldiğine dair görece derin içeriği, konuyu konu mankeni olarak kullanan ucundan felsefi pasajları.

  kafamdaki kurtadama en yakın, doğasını kabul etmiş, insancıl değil ama verili olmayan bir ahlaka sahip
  ( Vampire: The Masquerade'deki humanity yerine "path" sistemi gibi) güçlü ama süper kahraman olmayan, anti-kahraman klişelerini sağlayıp geçen bir kurtadam var karşımızda.

  bitirirken, türkçe çevirisini hakkıyla yapmadılarsa tüm yazdıklarım anlamsız olacak lakin duncan kitaptaki tüm sözcükleri tek tek tartarak yerleştirmiş. bir okuyan da o kısmını yorumlar umarım.
  #87603 son kurtadam | 5 ay önce - düzeltme: 5 ay önce