1. 2
  hz.davud ve goliath'ın hikayesine ilişkin farklı bir bakış açısı: Malcolm Gladwell: David ve Goliath'ın duyulmamış hikayesi

  edit: @lake of the hell'in uyarısı ile adamın konuşmasından sıkılanlar ve yarısında çıkanlar için basit bir özet geçme gerekliliğini fark ettim.

  videodaki kıvırcık saçlı abimizin anlattığı olayın özü şudur:
  -davud vs goilath hikayesinde güçlü adam hep goliath, mazlum adam ise davud şeklinde anlatılmıştır; ancak bu durumu tersine çevirecek bazı çıkarımlar vardır.

  hikaye: filistin ve israil orduları shephelah isimli bölgede karşı karşıya gelir ve bir vadinin iki yakasına konuşlanırlar. iki ordu da uzun süre hareket edemez; zira hareket edecek ordu önce vadi tabanına inip sonrasında karşı tepeye tırmanmalıdır ve bunu yapan ordu, diğer karşısında tamamen açıkta kalacağı için yenilmesi kaçınılmazdır. bu sebeple ordular beklemeye başlar.

  daha sonra, antik bir savaş bitirme yöntemi olarak "düello" fikrine yönelirler. iki tarafın da en güçlü askeri teke tek bir düello ile savaşacak; galip savaşçının ordusu kazanmış sayılacaktır. filistinliler goliath'ı savaş alanına gönderirken, israil ordusundan kimse savaşmak istemez. sadece ,esas mesleği çobanlık olan genç davud öne çıkarak goilath ile savaşır. sadece bir değnek ve bir sapan ile goilath'ın karşısına çıkan davud, sapanı ile attığı bir taş ile goilath'ı yere serer, sonrasında hızlı davranıp goilath'ın kendi kılıcı ile yere düşmüş olan savaşçının kafasını keser.

  ve savaş kazanılır.

  videodaki abimiz malcom gladwell bu hikayedeki bazı noktalara dikkat çekiyor:

  1- davud'a zırh verilmek istemesine rağmen, davud zırhı kabul etmez.
  2- davud yanın, sapanda kullanmak için 5 tane taş alır ve sopasına tutunarak vadiye iner
  3- goilath, başka birinin yardımı ile vadiye inebilir
  4- goilath, davud'u sürekli yakınına çağırır
  5- goilath, davud'u gördüğünde "ben köpek miyim ki bana çubuklarla geliyorsun" der.

  çıkarımlar ise şu şekildedir:
  1- davud, kılıç ve zırh kullanacak bir savaşçı değildir. antik dönemde savaşlarda taş fırlatan ve keskin nişancılık sayılabilecek bir yönteme hakimdir. ingilicede slingers / slingshot olarak geçen bu yöntemde kullanılan sapan ise şu şekildedir. yani büyük y harfine benzeyen bir sapan değildir. antik zamanlarda sapancı ismi verilen bu savaşçıların uçan bir kuşu vurabilecek kadar keskin nişan kabiliyeti olduğu bilinmektedir. aynı zamanda bu sapanlar ile fırlatılan taşların saniyede 35 metre hızla gittiği ölçülmüş. davud yıllarca, sürünü, bu sapancılık kabiliyeti ile kurtlardan ve aslanlardan korumuştur. yani donanımlı bir asker olabilecek kadar iyi bir sapancıdır kendisi.

  2- davud yerden beş adet taş seçip vadiye iner. videodaki abimizin anlattığına göre o bölgedeki taşlar baryum sülfat alaşımına sahiptir; yani normal bir taştan daha yoğun ve serttir. bir sapancının fırlattığı baryum sülfat alaşımlı taş, günümüzdeki tabanca mermilerine eş değer bir etki yaratabilmektedir.

  3-4-5 - goliath, tarif edilene göre gerçekten uzun boylu ve heybetli birisidir ki kendisine "dev" denmektedir; ancak vadiye başka birinin yardımı ile inmesi, davud'u sürekli yakına çağırması, belirli bir mesafeden önce görememesi ve davud'u ilk gördüğünde elindeki sopa"lar"dan bahsetmesi goliath hakkında farklı bir teori oluşturuyor: goliath, aslında akromegali hastası olabilir. anlatılar içerisindeki ufak noktalardan yola çıkılarak ulaşılabilen bir tahmindir bu.

  bu noktadan bakınca davud vs goilath hikayesi, birden bire akromegali hastası dev bir savaşçı ile keskin nişancı kabiliyetine sahip bir sapancının düellosuna dönüşmekte.

  yani hiç de öyle "mazlum çoban, usta savaşçıyı yendi" gibi bir durum yok.
  #81101 the ancient one | 9 ay önce - düzeltme: 9 ay önce
   
 2. tümünü göster
  lake of the hell :
 1. 5 dakikasına kadar zor dayandım, goliath'ın ölçülerinden ve çoban olan davut'un aslında bir okçu olduğunun anlaşılmasından sonra da şu nu yaptım.

  altı üstü davut'un aslında underdog olmadığını açıklayacak ama çok laf salatası yapmış. abi kim, onu da bilmiyorum.
  *22554 | 9 ay önce
   
 2. the ancient one :
 3. anlatımı biraz sıkıcı; ama son 5 dakikasında guzel bilgiler veriyor. firsatini bulunca detaylica yazarım girdiye
  *22556 | 9 ay önce