evrim teorisi

 1. 4
  Günümüzde yanlış anlaşılan teori.

  Evrim teorisi aslında canlıların raslantısal olarak (tesadüfi değil) olarak belirli bir süreç içerisinde genellikle gen aktarımı şeklinde gerçekleşen değişikliklerdir.

  Bu değişiklikler ise doğal seçilim, yapay seçilim, cinsel seçilim ve daha birçok türevi şeklinde gerçekleşir. Burada değişimin olmasının en büyük sebebi; canlıların yaşam şartına uyum sağlamasından dolayıdır. Canlılar hayatta kalmak ve neslini sürdürebilmek için değişimlere ayak uydurmaya çalışır. Bu değişikler gen aktarımı sayesinde sonraki nesillere iletilir.

  Her ne kadar basit bir dille yazmaya çalışsam da evrim teorisi kendi içerisinde Bilimsel temellere dayanan bir kuramdır. Bu sebepten ötürü "evrim" kavramının anlaşılması için ciddi bir okuma yapmak gerekir. Okuyun derim, gayet güzel.

  edit: evrim konusunda kaynak tavsiyesi isteği üzerine bir ekleme yapma ihtiyacı hissettim.

  kaynak paylaşmadan önce önemli bir hususu sizlerle paylaşmak istiyorum. evrim konusu dini değil, bilimsel bir teoridir. elbette bu konu farklı açılardan ele alınabilir. ancak evrimin bilimsel temellere dayandığını ve "kaynakların güvenilirliğinin" son derece önemli olduğunu altını çizerek belirtmek istiyorum.

  kaynak önerileri:
  1- evrim ağacı arşivi
  zamanında benim de aralarında bulunmuş olduğum evrim ağacı'nın çok büyük bir makale arşivi mevcut. dileyen arkadaşlar sırasıyla kategorize edilmiş şekilde buradan okuma yapmaya başlayabilirler. her makalenin altında kaynakçaların olması, atıfların bilimsel kriterlere göre yapılması son derece önemli. evrim ağacı bu işin gerçekten güzel bir şekilde üstesinden gelmiş.

  2- kitap önerileri (evrim ağacı)

  yukarıdaki linkte evrim ağacı'nın kurucusu çmb'nin yeni başlayanlar için önerdiği kitaplar yer alıyor. birçoğu oldukça sağlam kitaptır. ancak bu kitapları satın almadan önce mutlaka bilimsel bilginin sistematiğini (bilim nedir? , nasıl ilerler? , evrimde bilimsel süreçler vb.) iyi bir şekilde bilmeniz son derece önemli. zira bu araştırmaları yapmadan kitaplara başlarsanız, okurken çeşitli zorluklar yaşayabilirsiniz.

  3- kişisel önerilerim

  - Evrim Atlası / Peter Barrett, Douglas Palmer
  - Yeryüzündeki En Büyük Gösteri / Richard Dawkins
  - Gen Bencildir / Richard dawkins
  - insanın evrimi / josef h. reicholf
  - Evrim Kuramı ve Mekanizmaları / Çağrı Mert Bakırcı

  4- ara geçiş formları için kaynak

  5- evrim ile ilgili yapılmış bilimsel çalışmalar, gelişmeler ve makaleler (ingilizce)
  nature
  live science
  science daily sıklıkla takip ediyorum. bilimsel bilginin dil olarak daha yumuşatılmış bir hali mevcut. okuması keyifli.


  #70291 sweat and tears | 7 ay önce - düzeltme: 7 ay önce
   
 2. tümünü göster
  seni seviyorum :
 1. nereden başlayacağız, neleri okumamız gerekiyor, bir edit deyip yazsan.
  *17432 | 7 ay önce
   
 2. sweat and tears :
 3. ufak bir güncelleme yaptım. ilerleyen zamanlarda ekleme de yapabilirim, selamlar.
  *17437 | 7 ay önce