turgut uyar

 1. 12
  yıllar yıllar önce şiir'in sözcük anlamını bilmediğim zamanlar,beni şiir ile tanıştıran büyük şair.

  sıcak bir 4 ağustos günü ankara’da, fatma hanım ile hayri bey’in altı çocuğundan beşincisi olarak dünyaya geldi.

  babası hayri bey'in işleri sebebiyle anadolu'yu karış karış dolaşan şair; eğitimini askeri okullarda tamamlamıştır.

  ardından memuriyet hayatı, yaptığı iki evlilik ve çocukları. çocuklarına gelecek olursak; ilk eşi yezdan hanımdan olan çocukları semiramis, tunga ve şeyda idi. ikinci evliliği herkesin bildiği üzere tomris uyar ile olmuştur. buradan da hayri turgut bey dünyaya gelmiştir.

  daha çocukken kendince yazdığı şiirler ile ileride iyi bir sanatçı olacağını hissettirmiştir.

  varlık dergisinde şöyle söyler turgut uyar:

  “daha ilkokulda vezin ve kafiyeden haberim olmadığı çağlarda manzumeler yazardım. sonra ortaokul ve lise devresinde boyuna yazdım.
  günde üç beş şiir, haftada on beş, günde bir roman yazıyordum. ama ne şiirler, ama ne romanlar. bazen bir romanı bitirmeden sıkılır, öbürüne başlardım. sonra ikisini birden yazardım. bu yüzden o güzelim romanların çoğu yarım kaldı. roman yazarken sıkılırdım. şiire daha başka bir tutkunluğum, sâdıklığım, saygım vardı. bereket versin o devirlerde şimdi hayırla yad ettiğim arkadaş bana alain fournier’nin o güzelim adsız köşk’ünü verdi. sonra bir dostoyevski okudum da gücüm kesildi. isteğim kalmadı roman yazmakta. bu suretle bugünün türk romancıları da benim rekabetimden kurtulmuş oldular. dua etsinler adsız köşk’e, netoçka nezvanova’ya, eugenie grandet’ye.”  “liseyi bitireceğim yıl, hayyam, nedim, yahya kemal , tevfik fikret , hâmit ve haşim beni kıskıvrak tutmuşlardı. taklit ettiğimi bile bile onlara özenerek, bildiğim ve becerdiğim kadar terkipli filan gazeller mazeller yazardım. hatta makber’e mezar adıyle bir nazire bile yazmıştım.”


  görüldüğü üzere küçükken başlayan bu etki ilerleyen zamanlarda onu devrin en iyi şairlerinden biri olmaya sürükleyecekti.

  çocukluk döneminde etkilendiği şairlerden sıyrılıp başka bir boyutta yazacağı ikinci yeni dönemine hiç girmeye gerek yok. her şey eserlerinde sabittir.

  aldığı ödüller:

  tütünler ıslak ile yeditepe şiir armağanı [(1963), (eşi tomris uyar’la beraber)

  lucretius’un evrenin yapısı adlı çeviri eser ile türk dil kurumu çeviri ödülü (1975)

  kayayı delen incir ile behçet necatigil şiir ödülü (1983)

  büyük saat ile [sedat simavi vakfı edebiyat ödülü (1984)
  #63681 hayri irdal | 3 hafta önce
   
 2. tümünü göster