Nirvana

 1. 6
  bazı gruplar vardır, ne kadar sevsek ya da sevmesek de, müzik tarihinde belli çağları kapatıp belli çağları açmışlardır. ilk aklıma gelenler nirvana, black sabbath, the beatles, metallica mesela. nirvana, sadece modern american rock müziğini şekillendirmekle kalmamış, aynı zamanda ingiltere'de bir karşı hareket, savunma mekanizması olarak oasis, blur, suede, pulp gibi grupların da üretkenliğine etki etmiştir. ve bunu yine güzel bir albüm olan bleach'e ya da son albümleri in utero'ya nazaran smells like teen spirit'in olduğu nevermind ile yapmıştır. nirvana'nın popülerleşmesinde mtv etkisi yadsınamaz, ama bu şarkı gelmiş geçmiş en iyi elektro gitar rifflerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. yani altı boş bir popülerlikten bahsetmiyoruz.

  1987 yılında seattle'da başladılar. grunge'ın dört atlısından biridir.*** 1994'te kurt cobain'in kendisini vurmasının akabinde grup dağılır. bu sürede üç albüm çıkardılar. grup dağıldıktan sonra novoselic sweet 76, grohl da foo fighters'ı kurarak müzik hayatlarına devam ettiler.

  lake of the hell bana kızar belki ama 80'lerin sikko müziğine ve şaşaasına karşı, basit ve isyankardırlar. yemin ederim 80'lerden kurtulduysak nirvana sayesindedir.

  üyeler:

  Kurt Cobain – vokaller, elektronik gitar
  Krist Novoselic – bas gitar
  Dave Grohl – davullar(*:ilk albümde yoktur)

  albümler:

  bleach (1989)
  nevermind (1991)
  in utero (1993)
  #59199 bonham | 8 ay önce
   
 2. tümünü göster