1. 1
  gençler toplaşın, flörtleri tavlamalık, manitayı mest etmelik, evde italyan restoranı havası estirecek bir tarif veriyorum.

  ancak baştan söyleyeyim manita kişisi gelenekselci ise hiç kalkışmayın. "ah ahh anam bir pilav yapardı, tane tane düşerdi" tepkisi ile karşılaşırsanız karışmam, malum risottonun biraz kremamsı bir dokusu oluyor.

  şindi bir soğanı ince ince doğrayıp biraz tereyağında kavuruyoruz, sonra bir bardak bulguru da (ben en iri çeşit olan başbaşı bulgur tercih ettim, daha güzel olduğunu düşünüyorum) tencereye ekleyip bir miktar kavuruyoruz. sonra bir bardak beyaz şarabı ekliyoruz, alkolünün uçmasını ve şarabın bulgurlar tarafından çekilmesini bekliyoruz. daha sonra yarım bardak tavuk suyu ekliyoruz (eğer evde tavuk suyu hazırlamaya üşenirim derseniz marketlerde hazır tavuk suları satılıyor) bulgur suyu çektikten sonra yarım bardak daha ekliyoruz ve ara ara karıştırıyoruz. çektirme yöntemi ile bulgurunuz pişene kadar böyle yavaş yavaş ekliyoruz suları. bulgurunuza göre değişebilir o yüzden ara ara kontrol edin. ben 1 bardak şarap ve 4 bardak tavuk suyu olmak üzere toplamda 5 bardak sıvı eklemiş oldum.
  bi taraftan ince ince kıydığımız mantarları başka bir tavada tereyağında kavuruyoruz. ben istiridye mantarı kullandım ancak siz damak tadınıza göre farklı bir mantar da kullanabilirsiniz. bulgurumuz piştikten sonra bu kavrulmuş mantarları içine atıyoruz. tereyağı ve rendelenmiş yarım bardak peyniri de içine ekliyoruz. ben tuzlu, sert ve aromalı bir peynir olan mihaliç peyniri tercih ettim ve çok yakıştı (marketlerde bulabilirsiniz) ancak siz damak tadınıza göre yine parmesan (ben pek sevmediğim için parmesan kullanmadım) ya da tulum peyniri kullanabilirsiz. güzelce karıştırıp kapağını kapatıyoruz ve biraz dinlenmeye bırakıyoruz. yanında dağ kekikli ızgara tavuk ile servis edebilirsiniz.

  afiyet bal şeker olsun.
  #116781 tepelerin kocakarisi | 9 ay önce (  9 ay önce)