1. 63
  Bu arada bir düzeltme yapmak istiyorum haklarında.
  Burda bazı meriç arkadaşlar olayı kıçından anladıkları için bana saldırdılar ama mevzu şu.

  Bu eleştirdiğim kişilerin kim olduğunu hepiniz adınız kadar iyi biliyorsunuz.

  Benim annem de kadın, kız kardeşim var teyzelerim var, sizin de var elbette mevzu onlar değil. Mevzu daha genç popülasyon yani benim akranlar tabir edebileceğim tipler.

  Kadınların ne zorluk çektiğini benden iyi bilecek az adam vardır şu sözlükte. Yazdım ettim zaten çoğunu, isteyen okusun.

  Benim derdim şu izmirde yaşadıklarım, gördüklerim, duyduklarım. Bunlar beni nerdeyse kadın düşmanı yapmaya itti. Hatta diyordum libido vs olmasa kadınlarla işim bile olmaz diye (sevgili, arkadaş falan anlamında).

  Benim derdim hayatında gram zorluk görmemiş, götü kalkık sosyal medya kaşarları ile. Kadın hakkı diye zırlayıp boş seylerle uğraşanlar ile. Elini sıcak sudan soğuk suya sokmamış olduğu halde derdin en büyüğü kendinde sananlarla.

  Daha uzar gider ama temel düşüncem bu ve uzun süre de değişmeyecek gibi. İsteyen istediğini desin. Yüzyüze anlatamazsın diyenlere bir sonraki izmir zirvesinde hepsini anlatırım tek tek.

  Eyyorlamam bu kadar hadi eyvallah.
   
 2. 62
  Kıçımdan oran vererek konuşuyorum %90'ına yakını yalancı, servet avcısı, ikiyüzlü, gerçek niyetini belli etmeyecek kadar da çakaldır.

  Sizle eleştirdiği şeylerin hepsini yapar, birlikte taşak geçtiğiniz insanlarla birlikte olur, dayak yiyeceği, hor görüleceğe adama bile bile, sizin tavsiyelerinize aldırmadan inadına gider sonra size gelip ağlar, kendini kadın olduğu için üst sanır, elini soğuk sudan sıcak suya sokmamış olduğu halde hayat zor tribine girer.

  Daha yazılacak çok şey var ama kedi ne kadar dıştan sevimli ama aslında çok nankör ve seni umursamayan bir hayvan ise kadınlar da kedi gibidir. Sevimlilikten ölürler ama siz ölseniz umrunda olmazsınız.

  Halbuki erkeklerin çoğunluğu da köpek gibidir. Sadık, sözünün eri ve vefakar.

  Topluca eküri erkekleri ile birlikte yakmak soylarını kurutmak istediğim bir yığın kadın var. Ama boşver, değmez. Kokuşmuş sahte hayatlarında kendileri gibi olan erkeklerle yaşayıp dursunlar. Eninde sonunda yalnızlığa mahkum kalacaklar ne de olsa.
  #151686 robert frippin sandalyesi | 2 ay önce (  2 ay önce)
   
 3. 61
  küçükken kafamda çok farklı bir yere koyduğum varlık idi. hatta büyüdüğümde de bu konum değişmedi. yani ne bileyim böyle pamuklara sararak saklanması gerekiyormuş gibi hissediyordum. bu hissin etkisi çok da geçmiş değil ama baya bir sonra aslında erkekten çok da farklı olmadığını algıladım. tür aynı sonuçta. cinsiyet farklı sadece. hepisiciği insan. haliyle insanların pek çoğu var olmayı bile hak etmiyor. şüphesiz ki biz insanların ve cinlerin çoğunu cehennem için yarattık. dur ya buraya nereden geldik? kafa gitti?

  yani farklı ve olağan dışı bir varlıkmışçasına yaklaşmak mantıksız. en az hor görenler, saçı uzun, aklı kısa diyenlerin yaptığı kadar mantıksız. çünkü insan cinsiyetinden bağımsız olarak benim gibi 3/4 olağan dışı bir varlık da olabiliyor, 1/4 gayet aşağılık bir varlık da olabiliyor. ne dedim ben şimdi? neyse işte.
  #151552 larden loughness | 2 ay önce (  2 ay önce)
   
 4. 60
  soren kierkegaard'a göre erkekten daha gözü karadır. eğer bir dağın tepesinden aşağı atlaması gerekiyorsa (ya da öyle yapması gerektiğini hissediyorsa) gözünü kırpmadan yapar.

  bunun karşılığında, yine soren kierkegaard'a göre, erkekler ise sürekli olarak bedel ödemekten kaçmaya çalışır. cesur görüntüsünün altında bir korkak yaşamaktadır.
   
 5. 59
  erkek için eş olanı makbuldür.

  günümüzde evlilik kavramının da içi boşaltıldı gerçi orası da ayrı.

  beni sevmeseler de kendilerinden vazgeçemiyorum nedense. ruhbanlığa adım atamıyorum bunlar yüzünden. çok güzeller, çok çekiciler. aralarından bir tanesi de eşim olmayı kabul etse güzel olacak ama imkansıza yakın gibi.

  yine de kendilerinin peşinden koşmak, kendilerine kur yapmaya çalışmak, kendileriyle flört etmek falan zevkli. insana şiir yazdırıyor, hikaye yazdırıyor.
   
 6. 58
  rusça zhensina, kürtçe olan jinle ilişkili e sonuçta iki dil uzaktan akraba.

  ama pek olağan üstü oldukları kanısına katılmıyorum, aksine primitif düşünen güce tapan varlıklar. binlerce yıllık süregelen erkek egemenliğinden midir, yoksa evrimsel süreçten mi bilinmez, insanoğlunun gelişim sürecinde edindiği duygulardan, düşünce yapısından aslında fazlaca uzaklar, dişi hayvanlarla maalesef insan olanı arasında fark yoktur.

  böyle primitif düşünen bir türe tanınan haklar tüketim toplumuna ve işgücüne kazandırılmaları yani kısacası ekonomik çarklar dönsün diyedir ve yanlıştır.

  kadınların günümüzde edindiği hakları kazandığından beri medeniyet (batı tabi ki) sürekli olarak yozlaşmıştır. dünyanın neredeyse tamamını kontrol eden keşifler, buluşlar yapan koca koca milletler şimdi lgbt destekçisi, vegan sjwlere dönüşmüştür (kapital medya yeni ekonomik kazançlar için topluma kazandırmaya çalıştığı lgbt gibi sjw gibi tipleri hypelarken, kadının moda ve güçlü olanı büyülenircesine takip etmesinden ötürü, genellikle kadınlarca destek bulmuştur.)

  sanat yozlaşmıştır, schubertlardan, çaykovskilerden, rihannalara düşmüştür. bu süreç başladığından beri bir tane düşünce adamı çıkmamıştır. maalesef şapkayı önümüze koyup, kadınları koyduğumuz yerin yanlış olduğunu kabul etmeli, doğru olana yönelmeli ve onun üzerinden gelişmeliyiz.

  yoksa binlerce yılda inşa edilen medeniyet tepe taklak olacak.
  #149650 diogenes | 2 ay önce
   
 7. 57
  olağan üstü varlık, diğer yarımız. kadınlara büyük saygı duyuyorum.
  her ay sancı çekmek katlanılacak türden değil, en azından ben yapamazdım.
  iyi ki erkeğim.
  #149635 olabilir | 2 ay önce
   
 8. 56
  Kürtçe’de jin demektir. Ataerkil bir yapıya sahip olan bir toplum olmasına rağmen Jin demek mêr (erkek) demekten daha ağır basar.
  Kendisine jin denen kişi amazon gibidir, yuva yapar, korur aile reisliğini üstlenir.
  Bu özelliklerden yoksun olana jinık (sahibi olan kadın) denir.
  #149632 iskiski | 2 ay önce
   
 9. 55
  tanri'nin, ilk olarak erkegi yarattiktan sonra bir üst model olarak yarattigi varlik. (bkz: cem yilmaz)

  populer kültüre kendini tamamen kaptirmayip kisisel gelisimine biraz olsun önem verenleri dünyadaki en güzel varliklardandir.

  cogunlugu, sadece kadin olduklari icin bircok hakka sahip olduklarini düsünür ve haklidirlar. *
  #132458 stockholmare | 6 ay önce
   
 10. 54
  akşam dolmuşta evine giderken en son inenle birlikte inip eve sokakta tek başına yalnız yürürken ki tedirginliği ile kendisinden önce en son inenden sonra ineceği durağa kadar dolmuşta yalnız geçireceği zaman içerisinde yaşayacağı tedirginlik arasında kalandır.

  (bkz: özgecan aslan)
  #132257 11001 | 6 ay önce (  6 ay önce)
   
 11. 53
  Kadın bir erkeğin en hassas noktası, vazgeçilmezidir. Neden mi ?

  Çünkü;

  dünyaya gelirken, annesidir.
  evlenince, eşidir.
  doğumdan sonra, kız evladıdır..

  işte bu yüzlerden bir erkeğin en önemli varlığı, en hassas noktası ve vazgeçilmezi kadındır. Doğada erkek, kadından üstündür ama kadın olmazsa erkek olmaz. Erkeği var eden, onu güzelleştiren kadındır.
   
 12. 52
  5 dk içinde hazırlanıyorum dedikleri sürenin, bir erkeğin duş, tıraş ve giyinme süresine eşit olduğu,
  Tek başına film izlediğinde sorularına kim cevap verecek diye merak ettiğim,
  İnsan bedeninin duruşuna inat 10 cm topuklu bir ayakkabıyı, neden ısrarla giydiklerini anlamadığım,
  Ruh halinin, bir ayda on günlük periyotlara ayrıldığı ve bunların da iyi-orta-kötü şeklinde derecelendirildiği,
  Üç- dört saatini hiç tereddütsüz kuaför ve güzellik salonlarında hiç yorgunluk dahi hissetmeden konuşarak geçirebilen,
  En basit şekilde atlatılacak süreci bile kopmleks düşünce yapısı ile içinden çıkılmaz hale getiren,
  Araştırmalara göre ömrünün iki yılını aynada kendine bakarak geçirdiği söylenen,
  Alışveriş yaparak mutlu olmayı başarabilen,
  Giysi dolabında eşinden, sevgilisinden daha fazla alan kullanan,
  Özel bir gün için ne giyeceğine aylar öncesinden kafa yoran,
  Hediye edilen çiçeği hiç zaman kaybetmeden sosyal medya hesabında paylaşarak sahte mutluluk yaşayan,
  Çoğu zaman aynı cinsten olmama rağmen olaylar karşısında tepkilerini anlamlandıramadığım,
  Katılımcıları kadın olan bir toplantı veya buluşmada her zamankinden şık hali ile yer alan,
  Tabi tüm bunların yanında içinde bir canlıya hayat verip, bir an bile düşünmeden tüm varını yoğunu ona feda eden insan cinsidir.
  #131193 esinti | 6 ay önce
   
 13. 51
  özellikle altıyoldan aşağıya yürüken bazı kadınların kollarını yana açarak ileri geri sallamasına hayret ediyorum. özellikle sıkışık kaldırımda kadının sağından ya da solundan geçerken geçerken kadının eli bir yerine dokunuyor. çarpmamak için değişik hareketler yapıp geçiyorsun ama genelde kaçamıyorsun. dikkat ediyorum erkekler bu hareketi yapmıyor.
  #128685 beyazcehre | 6 ay önce
   
 14. 50
  tıklım tıklım metrobüste ayakta giderken oje sürebilen insanüstü varlık.

  ablaya buradan saygılar, selamlar.
   
 15. 49
  "avam"da sövülen ama "entel" ortamlarda da bazen aşırı övülen, güzellen cinsiyettir.
  bir anlamda tutsak cinsiyettir ama ezilen cinsiyet midir, tartışılır çünkü kadınlar erkeklerin sahip olmadığı ayrıcalıklara sahiptirler. ne ayrıcalığı ulan (veya ayol) ?! diyeceksiniz... ben de şunu diyeceğim: bugün savaşta ölenlerin, cinayet kubanlarının, intihar vakalarının %90 küsürü erkektir, kadın değil. ne kadar ağır iş varsa erkege yaptırılır, ne kadar sorumluluk varsa erkeğin sırtına yüklenir. erkek, zorbalığın da daniskasını yaşar. ki erkeğin ortalama ömrü de 5 yıl daha kısadır. işte o çok kaka ataerkil düzende (ki kakadır) kadınların bunlara 9 kat daha az maruz kalma ayrıcalığı var. ataerkildir ama böyledir, hayatın diyalektiği...
  (öte yandan, erkekleri bu derece ezen, öldüren bu ataerkil düzen ne derece "erkek duzeni"dir, bilemiyorum. erkeği erkek muktedir öldürünce erkek ezilmiş olmuyor mu. burjuva düzende burjuvanın, feodal düzende feodalin, köleci düzende firavun ve rahiplerin borusu ötüyorsa. "erkek düzen"de de "erkek sınıfının" bir "kadın sınıfı"nın emeğini sömürmesi, ateşe atması gerekmiyor mu.)

  tr özelinde konuşacak olursak da;
  bence bazı kadınlar (özellikle orta sınıftan ve üst sınıftan olanlar) önce kendilerine sonra tüm topluma karşı muhasebelerini yapsınlar. zira, onlarca yıldır hem "pirenses"lik yapıyor hem "prens"e boyun eğmek istemiyorlar. (kim bilir belki bunun farkında bile değildirler. farkında olan aydın bir kadın kesimi var ama onlar da buna ses etmiyor yani "cinsiyetdaşının" bu ikircikliğini saklıyor. böyle bir gizleme, böyle bir "kadın sözleşmesi" de tabi ırkcılığı, makyavelizmi vb anlayışları hatırlatıyor.)
  bu mevcut durumun bir arka planı var:
  egemen seçkinler tr'de bir batılılaşma başlattılar ve yarım bıraktılar. haliyle bizde; hem batıcı-kapitalizmin haklarını, özgürlüklerini ve kültürünü benimsemeye hem de "feodalizm"den kalma yükümlülükleri, adetleri sürdürmeye müsait koşullar oluştu. bu koşullarda vatandaşlar; batı kültürünü kısmen benimsediler ama "feodal" kültürü de kısmen devam ettirdiler.
  haliyle, kadınlar da medeni kanun'a sımsıkı sarıldılar ve "feodal" kültürün adetlerinin kadını tutsak eden, kadına yük verenlerini artik istemediler ama aynı "feodal" kültürün erkeğin sırtına yükledigi ve kadına fayda sağlayan, kadının üstüne titreyen adetlerinin sürdürülmesinden faydalanmaya devam ettiler. dolayısıyla bu adetlere karşı sessiz kaldılar ve kalmaya devam ediyorlar.
  oysa ki, bugünün türkiyesinin kapitalist kültüründen farklı olarak batılı-kapitalist (ya da komunist, post-sovyet) kültürde kadın erkekle hak eşitliğine sahiptir ama erkek tarafının da kadına karşı pek bir yükümlülüğü yoktur. (kömünist kültürde hemen hemen hiç yoktur. onun için rus kadını türk erkeğinin ilgisi karşısında şaşar kalır. gerçi rus da zamanla prensesleşir çünkü türk erkeği burnunu kaldırmıştır ve anadoluya entergre olmuştur). o memleketlerde pireneseler giyotine gideli cok oldu. bizdeyse bugün yeni prensesler yetişiyor.
  yani batı veya post-sovyet toplumunda "ama sen erkeksin dolayısıyla şunu yapmak zorundasın, evlenilirken parayı sen karşılamak zorundasın, koltuk takimi al, bok al, pusur al, beğenmedim diğerini al, şu işi de sen yap, kadına otobüste yer ver, sen çalış, sen hesabı öde, sen amelelik yap, sen manyaklarla, zorbalarla ugraş ama ben kolay işler yapayım" vb şeyler -türkiye toplumuna kıyasla- çok çok daha azdır. orada kadın tramvay sürer, traktör sürer, erkek kuaförlüğü yapar, at gibi çalışır, baba veya kocanın, yahut sevgilinin parasını bu derece yemez. ve kizin ailelesi de erkeğe çökmez.
  ama tr'de bazı kadınlar arasında bir taraftan babadan veya sevgiliden veya kocadan -kaydadeger bir ölçüde- maddi somürüyle (ve manevi somürüyle de) geçinen, kadına avantaj sağlayan tüm feodal adetleri -yani ayııcalıkları- tepe tepe kullanan bir fiili durum var. işimize gelince kanun işimize gelince töre ve racon olmaz. bu bir riyakarlıktır.
  politik kadın hareketine gelince; yukarıda yazdıklarım ayni zamanda bir feminizm elestirisidir. ve, üst mevkilere erkekler yerine kadınları koymakla, erkekle kadının yerini değiştirmekle savaşların ve sömürünün biteceğine de inanmıyorum, daha kötü bile olabilir. çünkü kadınların ruh halleri erkeğe kıyasla dengesizdir, bunu hayatın içinde de gözlemliyoruz. troll bisey yazacam belki ama; adet günunde kimyaları değişir, gider nükleer savaş başlatırlar...
  ve maksat erkek karşıtlığı olunca, erkek ağzıyla kuş tutsa kadın kanaat önderlerine yaranamaz. nasıl ki yahudicilik halen kuzu görünümlü kurtluk yapıyorsa feminizm de o yoldadır.

  çare fourier
  önce "erkeğiyle kadınıyla" (feminizmin bu laftan nefret ettiğini biliyoruz) zihniyetin degişmesi lazım sonra erkeğe de kadına da yüklenmemiz lazım, 12 yaşından itibaren kaliteli edebiyat (hedonist "madame bovary" gibi şeyler değil!. "nasıl yapmalı" gibi seyler) okutmamuz lazım, egitim sisteminde charles fourier'i ornek almamız lazım. 5 yaşından itibaren -evet 5 yaş- herkes zorunlu olarak atölyede küçük aletlerle, mutfakta, tiyatroda kendini geliştirmeye baslasa, asil maddi ve manevi zevkler edinse böyle olmazdı. keşke yandaşından muhalifine kadar tüm oğretmen sendikaları kendi ideolojileri (ki bence sağdan sola hepsi boş ideolojilerdir) kadar fourier'i örnek alabilseydi.
  #117952 zil 130 | 9 ay önce (  9 ay önce)
   
 16. 48
  her erkeğin hayali olan canlı.

  "tanrı havva'yı yarattığında, adem'e derin bir uyku verdi; kadın, erkeğin hayali olduğu için."

  soren kierkegaard - enten-eller

  bu sebeple bir erkek neden bir kadına kötü davranır anlamış değilim.

  ben hayalimdeki gitara bile gözüm gibi bakarken (kolay mı? dört yıl hayalini kurdum bir telecaster'ın) bir insan neden arzuladığı bir insana kötü davranır ki?

  cevap arzusuzluk evet. ama o zaman bir insan neden arzulamadığı bir kadınla birlikte olur?

  işte biraz düşünse herkes toplumdaki birçok sakatlık ortaya çıkacak.
  #117939 bachophile | 9 ay önce (  9 ay önce)
   
 17. 47
  "KADIN İLE ERKEK EŞİT OLAMAZ; FITRATA AYKIRI"

  "KIZ MIDIR, KADIN MIDIR BİLEMEM"

  "İşsizlik oranı niye artıyor biliyor musunuz? Çünkü kriz dönemlerinde daha çok iş aranıyor. Özellikle kadınlar arasında kriz döneminde işgücüne katılım oranı daha artıyor"

  "Anası tecavüze uğruyorsa neden çocuk ölsün, günahı ne? anası ölsün öyleyse"
  "EVDEKİ İŞLER YETMİYOR MU?"

  "Her çalışan kadın, gözü doymamış erkek demektir. Bir kadın çalışmayı tercih ederek fuhuşa hazırlık yapmış olur"

  "Kadınsa o da iffetli olacak. Mahrem namahrem bilecek. Herkesin içerisinde kahkaha atmayacak, bütün hareketlerinde cazibedar olmayacak"

  "Kadının fıtratında erkeğe köle olmak var"

  "Tecavüzcü kürtaj yaptıran tecavüz kurbanından daha masumdur"

  "Hamile kadınların sokakta gezmesi doğru değil"

  "Annelerin, annelik kariyerinin dışında bir başka kariyeri merkeze almamaları gerekir"

  "Türk hanımları evinin süsüdür, erkeğinin şerefidir, Batı kadınları maalesef ezilmektedir"

  Gibi hezeyanların muhatabıdır kadın. Çünkü Kadından korkuyorlar. Sindirmek, susturmak istiyorlar. En çok kadının öğrenmesini engellemek istiyorlar. O yüzden küçücük kız çocuklarını okutmuyorlar. Bir mal gibi satıp, evlendiriyorlar. Ve buna kadınlar bile ses çıkarmıyor, çıkaramıyor. ünzile

  En az zihniyetiniz kadar iğrenç ve çirkinsiniz.
  #117936 wtf | 9 ay önce
   
 18. 46
  insan hayvanının dişi olanı.
  #116824 maraz | 9 ay önce
   
 19. 45
  kadın...

  ülkemde adı olmayan,

  hepimize can veren varlık.

  erkeklerin de ana rahmine düştükten sonraki tek cinsi...

  neden bu kadar hor görülüyor, neden öldürülüyor, neden şiddete maruz bırakılıyor?

  hiç anlayamadım,
  bir kadına el kaldıracak kadar aciz hemcinslerimi?

  duvarı yumruklarım, elimi kırarım da vurmam bir kadına!

  erkekliği, malafattan ibaret zanneden zımbırtı hıyar hemcinslerime sözüm...

  erkeklik bilekte değil ; erkeklik yürektedir.
  erkeklik kadına şiddet değil, kadının yaralarını sarabilmektedir.

  zeki kadınlar ile baş edemeyenler, onları şiddetle alt etmeye çalışıyor.

  lanet gelsin hepinize!!!

  kadına şiddete hayır!!!!

  #115438 opethian | 10 ay önce
   
 20. 44
  erkeklerden daha mutlu olduklarını, çok daha kolay mutlu olabildiklerini düşünüyorum kadınların. asıl sorunları, duygu geçişlerinin yüksek olması. hayatlarını negatif etkileyen bir şey olduğunda, tıpkı sis gibi, topraklarında her şeyi görünmez ve nemli olıyor. fakat sisin dağılması uzun sürmüyor ve kadınlar için o gamsız, rahat dünyalarına dönüş başlıyor. çoğu kadın, küçük yaşlarından itibaren sorumuluk duygusundan uzak yetiştirildiği için, eğlenebilse de eğlenemese de eğlence odaklı yetişiyor. bu yüzden eğlenmeye veya eğleniyor görünmeye çok önem veriyorlar. erkekler de durum biraz daha farklı, erkeklerde sorumsuz yetişiyor, fakat belli bir yaştan sonra omuzlarına yüklenen sorumlulukları kaldıracak karakteri zamanında kazanamadıkları için yavşaklaşıyorlar.
  #114542 martineden | 10 ay önce (  10 ay önce)
   
 21. 43
  Bayan.
  #111924 tdk | 11 ay önce
   
 22. 42
  Hizmetçi bayan.
  #111923 tdk | 11 ay önce
   
 23. 41
  Analık veya ev yönetimi bakımından gereken erdemleri, becerileri olan.
  #111922 tdk | 11 ay önce
   
 24. 40
  Erişkin dişi insan, hatun, hatun kişi, zen.

  Örnek kullanım: Yanlarında, kendileriyle ahbaplık edecek dostlar, hizmetlerine koşacak kadınlar veya erkekler görmek isterler. (A. Ş. Hisar)
  #111921 tdk | 11 ay önce
   
 25. 39
  Cinsiyettir. Erkekten farkı, gonozomlarında bulunan iki tane x'tir.
  Erkeklerden daha üstün veya daha aşağı değildir.
  Aynı işi yapıp, Erkeklerden daha çok maaş almamalıdır, veya daha az.

  türkiye'de kadın nedir?

  Giydiği kıyafet yüzünden tecavüze uğrayıp, yinede suçlu bulunan,
  Gece 2'de orada ne işi varmış denilen,
  öldürülse bile hala arkasından atılıp tutulan insanlardır kadınlar. Nice örnekler var sayfalara sığmayan.


  2018 Ağustos ayında erkekler tarafından öldürülen 41 insanın cinsiyetidir kadın!

  Kadınlar Ayrıcalık değil, eşitlik ister! Kimse mükemmel değildir. Her kesimin iyisi de vardır, kötüsü de. Yani Eğer Çevrenizde eşitlik yerine ayrıcalık isteyen kadınlar varsa, bundan dolayı yakınmaya hakkınız yoktur. Çünkü onları oraya siz koymuşsunuz demektir.
  #111796 wtf | 11 ay önce
   
. . .